Fashion mališan
Citroen C1 1.0 VTi 68 Airscape Feel Edition TEST
Testirani Citroen C1 spada u posebne male gradske automobile što se tiče dizajna, i interijera i eksterijera.
Testirao: Krunoslav Ćosić
Citroen C1 je, zajedno s Peugeotom 108 i Toyotom Aygo, po prvi put predstavljen početkom 2005. godine na ženevskom salonu automobila, a automobili se proizvode u češkom Kolinu. Četiri godine kasnije, 2009. godine, uslijedio je redizajn prve generacije sa sitnim promjenama karakterističnim za facelift. Druga generacija je predstavljena na Salonu u Bruxellesu, a ova svjetska premijera održana je 10. siječnja 2012. godine. Dvije godine kasnije, u Ženevi je u ožujku 2014. predstavljen najnoviji C1, redizajn druge generacije.
Naprijed se nalaze dvodijelna svjetla s okruglim farovima i uspravnim LED svjetlima, dok se straga ističu četverokutna svjetla s trodimenzionalnim efektom te stakleni poklopac prtljažnika obujma 186 litara.
S koje god strane da pogledate novi Citroen C1 postaje jasno da su se Francuzi dobro zabavili dok su ga stvarali. Ispod haube se nalazi maleni benzinski motor s tri cilindra i snage je 68 KS. Malo? Rekli bismo sasvim dovoljno za vozač(ic)e željne laganije vožnje po gradu kada do izražaja treba doći modni stil, a ne performanse. Ukoliko vam to nije dovoljno, C1 se nudi i s PureTech benzinskim 1,2-litrenim motorom snage 82 KS.
U odnosu na prethodnu generaciju, novi Citroen C1 dobio je nov, 4 kg lakši stražnji ovjes, nove opruge ovjesa, nove amortizere i nov stabilizator velikog promjer, a novi je i električni servomehanizam upravljača. Masa je smanjena na 840 kilograma.
Citroen C1 je dio obitelji (A segmenta) koju čine Peugeot 108 i Toyota Aygo, a sva tri automobila dijele većinu dijelova, dok je dizajn ipak u pojedinim dijelovima nešto drugačiji tako da na prvi pogled uopće nećete prepoznati sličnost između sva tri modela koji se proizvode u Češkoj, u isto tvornici. Rezultat je to višegodišnje uspješne suradnje ovih triju proizvođača na ovom malom gradskom automobilu. Ipak, na našem se tržištu može kupiti samo Toyota Aygo, ne i novi Peugeot 108.
Interijer
Čim smo sjeli u novi Citroen C1 bilo je jasno na prvi pogled da je namijenjen vozačima i vozačicama sa stilom. OK, testirani model je sigurno s crvenim uzorkom kod ekrana i oko ručice mjenjača te s fashion uzorcima na B stupu i na sjedalima nešto više orijentiran ženskom spolu. Crvena se boja nastavlja i na krovu koji se (električno) otvara vrlo brzo; od trenutka kad smo pritisnuli prekidač pa do potpuno otvorenog mekog krova prošlo je samo deset sekundi. Poželite li zraka ili pogled prema nebu, dovoljno je samo pritisnuti prekidač na stropu i započinje proces otvaranja krova. Krov od mohera ne mora biti u potpunosti otvoren tijekom vožnje nego se može dozirati po želji. U vožnji izgleda poput šibera i nema jakog vjetra unutar vozila.
Krov se na Citroenu C1 otvara automatski te ne treba držati stalno gum pritisnut, ali za zatvaranje treba stalno držati stisnut; meki krov se prvo zarola do jednog dijela i stane, a zatim ponovo treba držati prekidač pritisnut kako se krov zatvorio do kraja.
Moher se izvana dobro drži, pod prstima djeluje mekan i upravo je onakav kakav se često viđa na kabrioletima. Naravno, prokišnjavanje ne očekujemo kao niti propuh tijekom vožnje. Ali zato malo vjetra u kosi i te kako dobro dođe, naročito u proljeće i ljeto.
U interijeru Citroena C1 prevladavaju tvrdi na dodir materijali uz reljefni finiš. Zgodno su izvedena vrata s unutrašnje strane jer se metalni dio nastavlja na vanjski dizajn odnosno boju karoserije. Sviđa nam se dizajn brzinomjera s velikim krugom unutar kojeg se nalaze najbitnije informacije na ekranu osvijetljenom narančastom bojom pozadinskog osvjetljenja. Na tom omanjem ekranu su smještene informacije o temperaturi, informacije s putnog računala (prosječna potrošnja, doseg goriva, prijeđena udaljenost itd.) te koliko imate goriva u rezervoaru. Poput "ušiju na glavi" s lijeve i desne strane naslonjeni su minijaturni digitalni okretomjer i shift oznake koje nam savjetuju kad je vrijeme za promjenu stupnja prijenosa. Fora izvedeno!
U testiranom Citroenu C1 u prednjem dijelu vozila ima solidno mjesta, i po visini i po širini, a vozačko se sjedalo može podešavati i po visini. Prednja sjedala imaju sportski izgled; sastoje se iz jednog dijela. Na stražnjoj klupi ima vrlo malo mjesta i po dužini i po visini, a prostor za glavu umanjuje i grba u stropu unutar koje je mehanizam za sklapanje krova. Putnici straga nemaju mogućnost električnog otvaranja prozora nego se stakla mogu otvoriti samo u stražnjem dijelu kako biste iza imali zraka. Na taj se način uštedjelo na masi vozila jer u vratima nema električnih motora a ušteda je time i na cijeni vozila. C1 je dostupan s pet vrata, iako je predstavljen i u verziji s troja vrata.
Komande ručnog klima uređaja su jednostavne i vrlo praktične u vožnji. Praktički na jednom mjestu smo mijenjali temperaturu i jakost puhanja zraka. Primijetili smo jedan nedostatak: noću se na potenciometru za podešavanje temperature ne vidi jakost grijanja, odnosno ne vidi se maleni svjetlosni zarez kada je kružni prekidač okrenut u crveno područje.
Prtljažnik obujma 196 litara je onakav kakav priliči dimenzijama vozila što znači da je namijenjen za odlazak u manji shopping te prijevoz više stvari na stražnjoj klupi. Kad bi se stražnja klupa mogla podešavati po dužini tada bi to bilo puno bolje rješenje. Ipak, sa spuštenom stražnjom klupom obujam se povećava na 780 litara. Poklopac prtljažnika je velik i spušta se prema odbojniku čime se uštedjelo na metalnom dijelu karoserije i istovremeno dobilo na većem otvoru; istovremeno je poklopac prtljažnika i tanak pa se i time dobilo na dodatnom prostoru. Jedino treba paziti da se poklopac prtljažnika ne zalupi prilikom zatvaranja.
Multimedija
Središnji dio konzole čini omanji monokromatski ekran s narančastim osvjetljenjem (prikazuje tri linije teksta) na koji se mogu spojiti pametni telefon putem Bluetootha dok se USB stickovi spajaju pri dnu konzole. Upravljanje sustavom s radijem, ali bez čitača CD-a je vrlo jednostavno i intuitivno. Ispod ekrana su tipke za prečace na radiju ili pak za upravljanje opcijama prikazanima na ekranu. Upravljanje multimedijom je moguće i putem tipki na upravljaču. Audio postavke nude podešavanje osnovnih parametara zvuka (bass, treble).
Citroen C1 na cesti
Ubrzavanja su troma i ne daju nikakvog uzbuđenja (do stotke mu treba 14,3 sekundi), a sve je popraćeno zvukom motora karakterističnim za tri cilindra. Zvuk motora u unutrašnjosti je prisutan u većem dijelu vožnje, a praktički nestaje odlaskom na otvorenu cestu. Kad se C1 zalaufa uz malo igre s dosta dobrim 5-stupanjskim mjenjačem moguće je po gradu i dosta brzo mijenjati rezime u vožnji. Tada su promjene voznih traka brze, a kako je autić kratak (3,46 metara) dovoljno je vrlo malo mjesta pri prestrojavanjima. Sve to prati mekan, ali dobar za gradsku vožnju upravljač s piano detaljima. Motor se i u višim okretajima ponaša vrlo jednolično i ne dolazi do nekih promjena u režimu vožnje. Maksimalna brzina koja se može postići je 155 km/h; jači Puretech motor snage 82 KS može dostići brzinu od 170 km/h, a pri ubrzavanju od 0 do 100 km/h potrebno mu je 11 sekundi.
C1 je u vožnji pregledan, a kratka hauba omogućuje lagano parkiranje bez greške. U gradskoj vožnji na testu smo imali potrošnju oko 6 litara, a odlaskom na otvorenu cestu potrošnja pada na 4 litre. Moguće je potrošnju za koji decilitar smanjiti i ispod 4 litre. U konačnici, prosjek testa je 5 litara.
Cijena za Citroen C1 1.0 VTi 68 Airscape Feel Edition
Početna cijena za Citroen C1 s VTi 68 motorom je 81.998 kuna, dok s jačim motorom PureTech 82 cijena iznosi 88.322 kune.
Mi smo na testu vozili VTi 68 s paketom opreme Airscape Feel Edition koji na opremu koja se sastoji od USB boxa i LED svjetala dodaje još brojač okretaja, naljepnice na središnjem nosaču, a platneni krov nije u crnoj boji, kao kod Airscape Feel paketa nego boja ovisi o vanjskoj boji karoserije. Cijena testiranog vozila je 84.548 kuna, a od dodatne opreme ima metalik sivu boju Gallium (2.700 kn), platneni krov „Sunrise Red“ (1.200 kn) i naplatke od lagane legure 15“ Comet (3.500 kn) tako da je ukupna cijena u konačnici 92.097 kuna.
Feel Edition izvedba dostupna je samo u tri boje karoserije: bijela Lipizan, crna Caldera i siva Gallium.
©VidiAuto.com, 12.2014.
Učitavam komentare ...