Gradski crossover
TEST: Citroen C3 1.2 Turbo MAX

Citroen je u potpunosti promijenio C3, pa od dosadašnjeg modela nije ostala niti ista Citroen značka
Zato danas dobivate moderan mini crossover sa velikim razmakom od tla, koji zadržava gradsku kompaktnost, a opet suputnicima nudi dovoljno prostora za noge i glavu.
Kako bi pratio moderne trendove dobio je puno “kockastiji” dizajn, sa novim svjetlosnim potpisom i novim dizajnom samog Citroen znaka.
Novi automobil dolazi na novoj platformi koja sada podržava i električnu vrstu modela C3, no i sa benzincem smo se odmah zaljubili.
Moramo naglasiti kako smo na testu imali MAX razinu opreme koju naravno i preporučamo jer osim dizajnerskih dodataka nudi i bolju suspenziju koja je kao stvorena za naše ulice i voljeli bismo da ostali proizvođači krenu u ovom smjeru.
Dizajn i Praktičnost
Citroen na novim modelima unatrag par godina donosi i novi svjetlosni potpis koristeći pravilne linije na dnevnim svjetlima sprijeda kao i svjetlima straga.
Novi C3 preuzima taj dizajnerski potpis i sa nešto širim okomitim detaljima, upotpunjuje dojam povišenog crossovera, na što upućuje i ostatak njegove nove siluete.
Tako sprijeda prije svega moramo primijetiti novi Citroen logo koji postaje značka, umjesto dosadašnjeg reljefnog pristupa.
Dizajn se zato “nastavlja” na crnoj plastici s prednje strane u obliku okomitog 3D dizajna sa svake strane znaka, do prednjih svjetala. Isti dizajn primijetiti ćete i pri dnu, na crnoj plastici koja je ujedno i otvor za zrak motoru.
Prednja maska, osim većeg otvora pri dnu ima još jedan prorez za zrak oko sredine, no uglavnom se radi o zatvorenijem dizajnu.
Sprijeda se zapravo koristi više boje karoserije te su izbjegli dizajn sa puno crne plastike, što nam se na ovakvom automobilu dopada, pogotovo ako se odlučite za neku od svjetlijih boja.
Neizbježan “sportski” detalj je plastika prema vanjskom rubu branika koja ima i pravi prorez za zrak kojim se na sportskim automobilima hladi prednji kočioni sustav.
Dok neće biti potreban na ovakvom vozilu, svakako podiže vizualni izgled, pogotovo sa crtama koje su kontrastne u odnosu na odabranu boju karoserije.
Pogledajmo tako sam svjetlosni potpis sprijeda koji se sastoji od dvije više-manje horizontalne crte i jednom debljom okomitom.
Ispod gornje “obrve” dobivate i LED duga i oborena svijetla u MAX paketu, a sami ćete kontrolirati paljenje dugih svijetla kao i visinu rada oborenih.
Mali detalj kod Citroena je da se dugim svijetlima “blica” povlačenjem prema vozaču, dok zadržavanje upaljenih svijetla znači dodatno povlačenje prema vozaču, pa ćete u početku umjesto blicanja jednostavno zaslijepiti nadolazeće vozače, no nakon par vožnji se naviknete.
Pogledamo li vozilo iz profila, brzo se primijeti gotovo 20 centimetara visine od tla, što je svakako plus kod gradske vožnje. Tu su i 17” kotači sa lakometalnim naplatcima koje dobivate u MAX opremi.
Obrub pri dnu je oko cijelog automobila prekriven plastikom, što osim potvrde corssover dizajna nudi dodatnu zaštitu karoserije od grebanja kamenčića, pogotovo zimi kada su ceste posipane.
Sam dizajn karoserije oko prednjih i stražnjih vrata nema oštrih linija, već se one uglavnom nalaze kao nastavci oko prednjih i stražnjih svjetala te oko samih blatobrana kotača.
Primijetiti ćete i da sve osim osnovne verzije automobila dolaze sa dvobojnim krovom, mahom crnim, dok crna i plava “Monte Carlo” boja imaju bijele krovove.
Straga imamo sve bitne elemente za moderan, sportski crossover dizajn. Stražnja strana automobila je okomita na cestu s blagim ispupčenjem prema dnu vozila, stražnje staklo je “natkriveno” produžetkom krova, a auspuh je u potpunosti sakriven.
Između svijetla straga imamo isti plastični element kao i sprijeda, sa novim logom u centru čiji se dizajn reljefno nastavlja do samih svjetala.
Pri dnu automobila je veći plastični branik, ponovno adekvatan za crossover dizajn. Sve u svemu, stražnja strana nema puno monotonog praznog prostora pa nam se svakako dopada.
Sama svijetla straga prate dizajn prednjih dnevnih, a koriste veće komade zamućene bijele površine za difuziju svijetla pa su crvena tek kada se upale. Veći okomiti pravokutnik ujedno je i svjetlo kočnice, dok su svijetla pokazivača smjera nešto suptilnije dizajnirana.
Odmah iznad tablice je i kamera za vožnju unatrag, pored gumba za otvaranje vrata prtljažnika pa ju pokušajte ne zamusati prstima kod svakog otvaranja.
Kada otvorite vrata, dočekuje vas nešto viši prag prtljažnika koji svojom dubinom nudi 310 litara zapremnine.
Unutrašnjost i infotainment
Zavirimo li u unutrašnjost, barem u MAX paketu, dočekuje vas vrlo vedar dizajn sa kombinacijom crno-bijele tkanine kako na sjedalima tako i na dijelovima ispred vozača i suvozača.
Moramo naglasiti da bolji paketi novog Citroen C3 dolaze sa bogatijom ispunom sjedala “Advanced Comfort”, što je i glavna prednost Urban Gray sjedala.
Osim udobnih sjedala, ovdje nema puno iznenađenja, ona se prilagođavaju ručno, a vozač može birati udaljenost i visinu te nagib sjedala.
Lijevo od vozača, na vratima imate čak i meku oblogu na naslonu u sivoj boji, a tu su i klasični gumbi za kontrolu spuštanja svih stakla u vozilu, kao i retrovizora, koji se automatski preklapaju zaključavanjem vozila.
Lijevo od volana dobivate nekoliko gumbiju s kraticama, za gašenje start-stop funkcije, što preporučamo za udobniju vožnju i dugovječniji rad pogona.
Tu je gumb i za gašenje upozorenja kod pravilnog držanja trake, kao i gašenje upozorenja na prekoračenje detektirane dozvoljene brzine na cesti.
Na kraju tu je i valjak za prilagođavanje visine oborenih svjetala sprijeda, koji se treba prilagoditi ako imate suputnike i prtljagu straga kako bi svijetla ostala usmjerena na cestu, a ne prema vozačima ispred vas.
Samog vozača dočekuje nešto manji volan kooji bi se trebao dopasti većim vozačima. Sa 190 cm visine odmah smo se na njega navikli, ruku možemo “nasloniti” na vrata i imati ju na vrhu volana, a kontrolna ploča ispred ostaje savršeno čitka jer je smještena adekvatno visoko.
Volanom se lako upravlja, a gumbi s lijeve strane kontroliraju rad standardnog tempomata bez adaptivnih mogućnosti, dok desna strana kontrolira multimediju.
Zaslon ispred vozača digtalnog je dizajna te se sastoji do dva manja zaslona koji pokazuju sve bitne informacije.
Zanimljiv je dizajn jer zapravo gledate u zrcalo, dok se pravi ekran nalazi ispod, usmjeren prema gore, zato jer je cijeli sustav dosta uvučen pa nema mjesta radi prednjeg vjetrobranskog stakla, a dodatno je zaštićen i od vrućina kada automobil ostavite na suncu.
Nema problema sa njegovom vidljivošću, a za pregledavanje prikaza putnog računala imate gumb na vrhu desne ručice koja inače kontrolira i brisače. Dugim pritiskom gumba možete resetirati putno računalo.
Ogromna razlika između paketa može se primijetiti i oko centralnog infotainment ekrana kao i klimatizacije. MAX paket dobiva solidan “plutajući” zaslon dijagonale 10,25” sa zadovoljavajućom responzivnošću koji također podržava i bežični Android Auto, dok početni model dobiva samo držač za mobitel.
Kamera za vožnju unatrag nema ogromnu rezoluciju, no primijeti se 60 Hz osvježavanje sa jasnim prikazom i adekvatnom osjetljivošću senzora za preglednu vožnju unatrag i u noćnim uvjetima.
Malo ispod centralnog infotainmenta dobivate i gumbe za brzu kontrolu automatske klimatizacije, što je opet slučaj samo kod MAX opcije paketa, dok ostali dobivaju standardnu “ručnu” klimatizaciju.
Odmah ispod imate prostor za odlaganje mobitela s mogućnošću bežičnog punjenja. Tu su i dva držača za boce, a odmah ispred imate i standardni ručni mjenjač sa 6 brzina.
Desno od infotainment zaslona dobivate USB-C utor za punjenje mobitela.
Sam prostor ispred vozača i suvozača dizajnerski je podjeljen na funkcionalan u gornjem dijelu, sa odvojenom razinom presvučenom tkaninom kojom Citroen želi dati putnicima dojam kućnog ugođaja.
Sjednete li straga, imate dovoljno mjesta za osobu visoku 190 cm, no ako je i vozač te visine, malo će se morati “stisnuti” naprijed kako bi se svi smjestili, no smatramo da nije nemoguće otići na put sa četiri odrasle osobe.
U sredini imate dva dodatna USB-C utora za punjenje, pretinac za ostavljanje sitnica kao i klasični izlaz od 12 V za razne auto gadgete.
Čak i centralno sjedalo straga ima dovoljno spužve za udobnu vožnju, ako se straga voze tri manje osobe. Straga dobivate i dodatne zvučnike, pa možemo reći da u MAX izvedbi neće ničega nedostajati.
Motor i vožnja
Pogledamo li pogon, rekli bismo da je sasvim adekvatan za novi C3. Riječ je o dobro poznatom trocilindrašu zapremnine 1.2 litre kojega Stellantis nudi u brojnim vozilima.
Novost je ta što se više ne koristi remen-u-ulju koji zadaje glavobolje vozačima, već su se vratili na korištenje lanca i tako maknuli gotovo jedini minus ovog pogona.
Riječ je o sustavu sa 6 brzina i za razliku od nekih modernih mjenjača, smatramo da brzine nisu previše “kratke”, već se u svakoj možete zadržati dovoljno da svaki semafor ne bude prebacivanje od prve do pete.
Dostupno vam je ravno 100 KS, a sa 6 brzina motor uistinu može biti miran u većini situacija. Dok nema prikaza broja okretaja motora dostupnog vozaču, svaki malo iskusniji vozač brzo će znati kada mijenjati brzine. Dok je u redu pratiti naznake prebacivanja koje vam računalo pokazuje, ipak kada osjetite da se motor muči, prebacite u nižu brzinu i imati ćete puno ugodniju vožnju sa dugoročno boljim stanjem motora.
Sama spojka također nije “živčana” već vam dosta oprašta u cilju mekše i ugodnije vožnje. Dok će neki reći kako tu nedostaje preciznosti, ovo nije automobil za utrkivanje pa smatramo da je ovakva spojka idealna za preko 90 % vozača kako u gradu tako i na otvorenoj cesti.
Kada smo već kod udobnosti, Citroen je dobro poznat po svom specijalnom ovjesu, a dobivate ga u svim razinama opreme pod Advanced Comfort nazivom. Kako vozimo veći broj automobila, razlika je odmah primjetna jer se gradske neravnine na cesti bez problema upijaju i vožnja je uistinu iznimno udobna. MAX paket dolazi i sa nešto udobnijim sjedalima pa sveukupni smatramo kako je ovo jedan od najudobnijih gradskih automobila za vožnju.
Možda jedina stavka koju bismo izbjegavali je start-stop funkcija koja gasi motor kada ste van brzina. Cijeli auto će osjetno zavibrirati kod paljenja kao i gašenja motora, a blizu vam je gumb koji pritisnete svakim paljenjem automobila kako bi motor ostao upaljen i kada ste stacionarni i problem riješen, a cijena servisa dugoročno će također biti nešto niža.
Kada pričamo o potrošnji, očekujte oko 4,5 litre na otvorenoj cesti, a oko 7,5 litara u gradskim gužvama ili na autocesti. Tako u prosijeku dugoročno završavate na oko 5-6 litara potrošnje.
Zaključak i cijena
Sve u svemu, novi Citroen C3 svakako nam je ostavio pozitivne dojmove. Ponavljamo da se ovdje radi o MAX opremi koja dodaje dosta bitnih detalja za svakodnevno korištenje vozila.
Smatramo da s obzirom na cijenu dobivate vozilo koje, uz redovno mjenjanje ulja i održavanje, može ponuditi dugo niz godina odlične i vrlo udobne gradske vožnje, a nikakav problem nisu mu niti autoceste.
Novi C3 kreće s cienom od 15.990 € za osnovni paket, dok će MAX izvedba stajati oko 20.000 €, s opcijama dodataka ako se odlučite za dodatno grijana sjedala i vjetrobransko staklo.
Tu je opcija i hibridnog pogona, no ukupnoj cijeni dodaje još oko 3.000 € pa smatramo da je klasičan benzinac ipak idealan odabir u ovom slučaju.
Učitavam komentare ...