Vidiauto Testovi Testirali smo... Citroen C3 1.2 VTi 82 Medveščak TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 27.01.2014. 13:00

Tihi trocilindraš 

Citroen C3 1.2 VTi 82 Medveščak TEST

Citroen C3 1.2 VTi 82 Medveščak TEST

Citroen C3 u redizajniranom izdanju donosi nova dnevna svjetla u prednjem odbojniku, nova su i stražnja svjetla kao i izdvojene mačje oči u donjem bočnom dijelu, a test vozilo ima i vjetrobransko staklo Zenith koje se odlikuje odličnom zvučnom izolacijom.

Testirao: Krunoslav Ćosić

Testirali smo novi Citroen C3 2014 ne samo u gradu za koji je ponajviše namijenjen nego i na autocesti. I pri višim brzinama nema buke u unutrašnjosti, koja je svojstvena klasi kojoj C3 pripada. Osim toga, staklo Zenit omogućuje i izrazito veliku vidljivost u smjeru neba, povećanje iznosi 80 stupnjeva. I dok ćete prilikom vožnje po otvorenoj cesti uživati u krajolicima u kojima uživaju vlasnici kabrioleta, upravo u gradu najviše do izražaja dolazi ovo staklo – koliko god bili blizu semaforu, uvijek ćete vidjeti sva svjetla na njemu. Tražite li nešto po gradu, kao što je na primjer neka zgrada, opet će vam pripomoći Zenith staklo. Kada bismo se s Citroenom C3 vozili po Manhattnu u New Yorku, iz automobila se mogu vidjeti najviši katovi, a i ljudi s najviših katova vidjeli bi vas u automobilu. Naravno, odlika stakla Zenit je i dobra vidljivost, a iz Citroena izjavljuju kako nudi najbolju vidljivost u klasi. Ukoliko ne želite toliko svjetla u unutrašnjosti, uvijek možete smanjiti vidljivost jednostavnim povlačenjem nosača.

Novi Citroen C3 i dalje ostaje simpatično vozilo dužine 3,94 metara u koji može stati i pet osoba, ukoliko je potrebno. Širina vozila je 1,71 metara tako da je ovo pravi gradski automobil s dimenzijama koje su i prilagođene gradskim prometnicama, parkiralištima i onim vozačima koji žele pregledan i malen automobil za lakše manevriranje (krug okretanja je 10,2 metara). Bitan je sigurno i prtljažnik, koji je kod C3 obujma okruglih 300 litara, a uz prtljažnik tu su još i mnogi pretinci unutar putničkog prostora.

Automobil ima vrlo neobičnu plavu boju koja čak vuče i na crno; inače, boja se dodatno plaća. Tu su i kromirani detalji na vanjskim retrovizorima kao i na kvakama.
Prije nego krenemo na motore, podsjetimo se kako je Citroen C3 zamijenio Citroen Saxo, a bilo je to 2002. godine (Citroen je u Frankfurtu u 2001. godini po prvi put predstavio model C3). 2006. Godine uslijedio je facelift, a sljedeća druga generacija uslijedila je od 2009. godine, a također je predstavljena u Frankfurtu 2009. Aktualna generacija predstavljena je u Ženevi 2013. godine.
C3 dolazi samo u verziji s pet vrata, dok je trovratna verzija dostupna kod modela Citroen DS3. Svi znamo i za Citroen C3 Picasso te C3 Pluriel tako da je obitelj C3 vrlo raznovrsna.

Redizajnirani Citroen C3 dolazi s motorima koji emitiraju od 87 g/km CO2 n više. Kad je o benzincima riječ, novi Citroen C3 ima nove motore PureTech, tj. novu generaciju trocilindarskih motora od 1,0 i 1,2 litre. Kako bi se smanjila masa, dobilo na kompaktnosti, optimiziralo sagorijevanje i smanjilo trenje, pri izradi nove generacije motora bila su prijavljena 52 patenta. Benzinsku ponudu upotpunjuje motor VTi 120, dostupan s ručnim i automatskim mjenjačem.
U ponudi su i tri dizelska motora (HDi 70, HDi 90, e-HDI 90), od čega jedan s mikrohibridnom tehnologijom e-HDi i sustavom Stop&Start.

Kakav je Citroen C3 na cesti?

S obzirom da se radi o benzinskom 1,2 VTi motoru s tri cilindra, snage 82 KS, jasno je kako ovo nije automobil za utrkivanje, nije automobil niti za slobodnija pretjecanja nego smireni gradski automobil koji će vas svaki dan voziti do posla i natrag, odvest ćete njime djecu do vrtića, a vikendom se možete zaputiti na vikendicu jer i u 300 litara prtljažnika stane puno toga.
Pri startanju je potrebno dati nešto jači gas jer tri cilindra su ipak slabija od četiri, a u vožnji nećete doživjeti nikakvo uzbuđenje, čak niti ako automobil tjerate u više okretaje. Automobil uvijek isto vuče, ali ga se može komotno voziti u području od 2000 do 3000 okretaja. Motor se vrti do maksimalnih 6500 okretaja i tada nastupa blokada. Želite li pretjecati potrebno je dati gas doslovce do daske, iako niti tada ne možete puno očekivati. Od njemačkih kolega saznajemo kako je najveća brzina koju su postigli bila 170 km/h, a brzinu su postigli koristeći se zavjetrinom vozila ispred sebe. Kada su ostali sami na cesti, bez vozila ispred, maksimalna brzina bila je 160 km/h. Motor se na autocesti, pri 130 km/h, vrti na 4000 o/min.

Citroen C3 1.2 VTi 82 Medveščak (4)

Dakle, C3 nije uzbudljiv za vožnju, ali je vrlo lagan i ugodan za vožnju po gradu u kojem nam je u prosjeku trošio oko 8 litara. Isto toliko nam je testirani C3 trošio i na autocesti, dok se potrošnja smanjuje na otvorenoj cesti na oko 6 litara. U konačnici, prosjek testa nam je bio 7,6 litara, a potrošnju smo mjerili i na benzinskoj pumpi, nismo se oslanjali samo na putno računalo. Zanimljivo, podaci s putnog računala i s našeg kalkulatora razlikovali su se, ali u korist nas koji smo točili gorivo. Naime, nakon prijeđenih 200 kilometara putno računalo je pokazalo prosjek potrošnje od 6,5 litara, dok smo na benzinskoj pumpi natočili ravno 12 litara, što znači potrošnju od 6 litara. A navikli smo da putno računalo uvijek pokazuje manje!

Očekivano, francusko vozilo donosi i nešto mekši ovjes tako da se u vožnji primjećuje naginjanje vozila i nešto više težište, ali smo zato bili sretni s ovjesom po neravnoj cesti kada do izražaja dolazi udobnost, bez obzira što se radi o malom automobilu, s malim međuosovinskim razmakom od 247 centimetara.
Što se tiče ostalih komponenti, upravljač je dosta precizan, ali je istovremeno i mekan tako da je namijenjen baš za gradsku vožnju. Upravljač se može podešavati i po visini i po dubini, isto kao i vozačko sjedalo, dok je suvozačko sjedalo namijenjeno podešavanju samo po dužini. Ručni mjenjač s pet stupnjeva ima dosta duge hodove ručice, ručica nije baš čvrsta kako bismo očekivali, ali mijenjanje brzina je ugodno. Kočnice su pak odlične i jako dobre u vožnji.

Interijer

Što se tiče unutrašnjosti, korišteni su vizualno lijepi materijali. Na kokpitu se nalazi mekana plastika kao i puno piano crne plastike. Središnji naslon za ruku dobro će doći prilikom dužih vožnji, a pored ručne kočnice nalazi se utor za USB stick. Spomenimo i kako se iza upravljača nalazi velik broj tipki kojima se kontrolira multimedija, a tu su i tipke za ograničavanje maksimalne brzine kao i tempomat. Na malenom ekranu s narančastim osvjetljenjem na crnoj pozadini se može pratiti i stražnje parking senzore koji osim slikovnog prikaza daju i zvučno upozorenje o udaljenosti do prepreke. Sviđa nam se dizajn ekrana za prikaz temperature u vožnji, kao i za klima uređaj. Automobil u opremi ima i putno računalo. Testirali smo Bluetooth i povezivanje s našim pametnim telefonom – nakon nekoliko sekundi obavili smo spajanje i unijeli četiri broja za identifikaciju. I to je to! Sugovornici su nas s druge strane čuli razgovjetno tako da je telefoniranje u vožnji vrlo komotno i kvalitetno. Zvuk auto radija je dobar i vrlo je glasan, a primjetno je noću kako nedostaje međustupanj između 0 i 1 nivoa glasnoće. Zvuk se može podešavati u više parametara.

Ispred vozača i suvozača ima jako puno mjesta jer je kokpit napravljen tako da je jako uvučen pa suvozač ima puno prostora za noge. I putnici na stražnjem dijelu imaju dovoljno mjesta za sjedenje (za otvaranje stakala morat će koristiti ručku jer nema električnog otvaranja na stražnjim vratima) dok je spomenuti prtljažnik obujma 300 litara dosta dubok. Ipak, sjedala nam se čine nedorađenima, barem u dijelu ergonomije glave jer je naslon za glavu ispupčen pa glava u vožnji nije baš stabilna ukoliko se naslonite na naslon za glavu. Spomenimo i nešto što često viđamo kod Francuza, a to je miris smješten na kokpitu, a patrone se mogu mijenjati.

Citroen C3 1.2 VTi 82 Medveščak cijena

Cijena za novi Citroen C3 VTi 82 BVM i paket opreme Selection je 83.900 kn s popustom, a od dodatnih opcija uključenih u paket Medveščak ima metalik plavu boju encre - 3.000 kn, prednji srednji naslon za ruke – 500 kn, pomoć pri parkiranju straga – 1.500 kn, vjetrobransko staklo Zenith s ukrasnom kromiranom letvicom – 3.200 kn, USB Box + Bluetooth - 1.500 kn, automatski klima uređaj – 2.000 kn, naplatke od lagane legure 16" Valonga – 2.500 kn. Tako da se u konačnici cijena testiranog vozila s opcijama, obračunatim svim davanjima i popustom penje na 99.580 kn.

©VidiAuto.com, 01.2014.

Tehničke karakteristike

C3 1.2 VTi 82 Medveščak
Vrsta motora: Benzinski
Obujam motora: 1199 ccm
Broj cilindara: 3
Snaga u KS: 82 KS pri 5750 o/min
Snaga u kWh: 60 kWh pri 5750 o/min
Okretni moment: 118 Nm pri 2750 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 12,30 s
Maksimalna brzina: 174 km/h
Potrošnja (grad): 5,60 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 4,10 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 4,60 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 7,60 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 107 g/km
Duljina: 3941 mm
Širina: 1728 mm
Visina: 1538 mm
Međuosovinski razmak: 2466 mm
Obujam prtljažnika: 300 l
Masa vozila: 975 kg
Gume: 195/55 R16
Euro NCAP ocjena: nije ocijenjen
Cijena: 99580 kn
Ključne riječi:
C3 cijena u Hrvatskoj Citroen Medveščak test VTi
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 1. siječanj 1942.

1-1-1942 Zabranjena prodaja automobila civilima u SAD-u

Zabranjena prodaja automobila civilima u SAD-u

Kongres SAD-a zabranio je prodaju novih automobila i komercijalnih vozila civilima. Do kraja mjeseca svi su se proizvođači u SAD-u prebacili na vojnu proizvodnju te je proizvodnja civilnih automobila u potpunosti zaustavljena.

vs

.::.