Vidiauto Testovi Testirali smo... DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 Sport chic TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 20.03.2016. 22:12

Sportaš s masažom

DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 Sport chic TEST

DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 Sport chic TEST

DS 4 je automobil za uživanje, ali i za opuštanje uz masažu tijekom vožnje. Run flat gume Crossback izvedenici višoj za 30 mm odlično stoje, ali istovremeno se dobije i tvrdi sportski feedback s ceste.

Izvana je DS 4 Crossback mamac za poglede u narančastoj Tourmaline boji koju upotpunjuju debeli kromirani obrubi oko vrata koja se straga završavaju na kupeovski način pa se baš i postiže efekt coupea. Postoje i kromirani krovni nosači, veliki stražnji spojler na vratima prtljažnika, stražnji difuzor, a oličenje ili vrhunac dizajna svakako je prednji kraj s crnom saćastom maskom i ne prevelikim znakom DS. U svojoj osnovnoj strukturi DS 4 Crossback je vizualno sličan Citroenu C4, prednja i stražnja LED svjetla imaju veliku poveznicu s povoljnijom verzijom, ali svi nabrojani detalji te run flat gume u dimenzijama 225/45 R18 čine ovaj automobil pripadnikom premiuma kojem DS linija od početka stremi, ali i pripada. Prednji kraj ukupno, uz LED svjetla za maglu opremljena funkcijom praćenja zavoja, obuhvaća 84 LED modula. Odlično su uklopljeni vanjski crni retrovizori s narančastom bojom te crne felge.

U odnosu na standardni DS 4 testirana izvedenica DS 4 Crossback podnica je viša za 30 mm (160 mm od tla) pa na ovaj način Crossback izgleda nešto povišenije i SUV-ovski. Ulazak u vozilo je praktičan i ne odaje toliko da se radi o vozilu visokom 1535 mm. Razlikuje se i po posebnim oblogama blatobrana, spojlerima krovnih nosača te velikim crnim kotačima. Ima i drugačiji prednji odbojnik s crnom donjom letvicom i ukrasnim poklopcem dok su na limuzini DS4 ti elementi u boji karoserije odnosno kromirani su.

DS 4 Crossback je ušminkan, nešto povišen i opremljen snažnim 2.0 BlueHDi motorom snage 180 KS kakav se može kupiti u Citroenu C5 i Peugeotu 508. Očekivano, snaga je tu, okretni moment od 400 je tu, mekan ali opet vrlo direktan osjećaj na upravljaču omogućuje da s međuosovinskim razmakom od 2610 mm odlično prolazi kroz zavoje. Istovremeno, DS 4 Crossback je vrlo tvrd, podešen je sportski, a naročito se sportski osjećaj dobije pritiskom na pomalo skromnu tipku S (sport) te jedva vidljivo slovo S na instrumentima. Od tog trenutka motor postaje opasniji jer nije šala imati 180 konja. Drugi će vam sigurno zavidjeti čim spomenete tu konjažu.

DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 S&S EAT6 Sport Chic (2)

Turbodizelski BlueHDi 2.0 motor uparen je s automatskim mjenjačem EAT sa šest stupnjeva koji omogućuje i ručno mijenjanje stupnjeva pa dobijemo slobodu odabira stupnja iako će se stupnjevi sami izmjenjivati čim se uđe u više okretaje. Nešto je strpljiviji u sportskom načinu vožnje pa u suštini i nema potrebe za mijenjanjem u viši stupanj nego samo u niži. Promjene stupnjeva su brze, u djeliću sekunde, uz minimalno primjetno trzanje.

S obzirom da je, u odnosu na standardni DS4, najnoviji model u ponudi DS4 Crossback za 30 mm viši to se osjeti na primjetno mekanim kočnicama koje su i duboke pa se stječe dojam prilikom kočenja kao da se radi o Hydractiveu. Dakle, testirani DS 4 Crossback je tvrd i to i očekujemo od ovakve motorizacije, a tvrdoći pridonose svakako i run flat gume. Vozačka pozicija je visoka, pregledna, a sjedalo se može solidno spustiti kad nam je bilo dovoljno visine. Manevriranje u gradu je zgodno uz pomoć prednjih i stražnjih parking senzora te stražnje kamere koja i noću donosi dobru sliku na 7-inčni ekran osjetljiv na dodir.

DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 S&S EAT6 Sport Chic (3)

DS 4 Crossback nije veliki potrošač goriva, u gradu nam je trošio 8 litara, a kada smo s njim odlučili posjetiti zagrebačku goru Medvednicu, nakon povratka je ukupna potrošnja bila 8,6 litara.

Uz testirani BlueHDI 180 dostupan je još i BlueHDi 120 u verziji s ručnim i automatskim mjenjačem te jedan benzinski motor THP 165 samo s automatskim mjenjačem.

Interijer

Interijer DS-a je oličenje premiuma, dizajnerske slobode i kvalitetnih materijala. To se osjeti na svakom milimetru prostora u kojem su korišteni kromirani detalji, crna na dodir mekana plastika te razne imitacije koje asociraju na karbon. Svakako u najinteresantnije detalje spadaju tri tubasta instrumenta s brzinomjerom i okretomjerom kojima se može mijenjati pozadinska boja te horizontalno postavljen gumb Start stop za pokretanje motora. Asocira na sportske automobile kojima i ovaj DS4 Crossback zasigurno pripada pogledamo li njegove performanse. Dakle, u Crossbacku vam ključ ne treba nikada biti pred očima jer se i vrata otvaraju samim stavljanjem prstiju unutar kvake.

Sportski su nastrojena i vrlo udobna sjedala s primjetnim bočnim potporama kod kojih je crna alkantara prošarana sivim točkastim uzorkom i crnom umjetnom kožom. Testirani DS 4 Crossback ima i više nego dovoljno mjesta u interijeru za kompaktnu klasu kojoj pripada, ispred suvozača se nalazi zaista puno prostora uvlačenjem pretinca prema motoru, a isto tako prostor je primjetan i straga iako ne očekujemo da će se straga baš voziti odrasle osobe s obzirom na današnje trendove da se svatko stariji od 18 godina vozi u svojem vozilu. Straga možete putem Isofix priključaka smjestiti dvije sjedalice.

Pogled prema naprijed iz test vozila DS4 Crossback je panoramski - prednje vjetrobransko staklo je zaista ogromno i omogućuje uživanje u vožnji kao i u pogledu prema nebu pa ako se nalazite u nekom stranom gradu tada ćete imati pravi sightseeing jer se s prednjih sjedala mogu vidjeti i visoki neboderi. Zasmeta li vam toliko svjetla, dva klizna sjenila za sunce smanjit će vidljivo polje za 15-ak centimetara. Zgodno je što vozač i suvozač sami mogu odlučiti koliko svjetla u kabini žele.

Prtljažnik obujma 385 litara iza petih vrata je duboko postavljen, a ispod podnice se nalazi rezervni kotac dimenzija 135/90 R16 s kojim je moguća vožnja do 80 km/h. U prtljažniku je smještena i lampa koja se može izvaditi van.

Multimedija

Infotainment sustav je napredan, bogat i dobro složen na 7-inčnom rezistivnom ekranu (na tržištu se već nalaze i bolji, kapacitivni ekrani), a do mnogobrojnih opcija dolazi se putem šest tipki ispod CD playera. Tu su podaci putnog računala, navigacija, FM radio, telefon, pristup internetu te spajanje pametnih telefona s operativnim sustavima Android i Appleovog iOS CarPlaya putem USB kabela kako biste dobili sučelje telefona na infotainment sustavu DS-a. Zvuk putem šest zvučnika je ugodan, kvalitetan i ne pati od nikakvih distorzija. Pravi HiFi u vozilu. Umetnete svoj omiljeni CD ili USB stick ispod komandi klima uređaja i zabava kreće. Na upravljaču se nalaze samo osnovne funkcije tako da nije pretrpan tipkama.

Cijena za DS 4 Crossback

DS 4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 S&S EAT6 Sport Chic (4)

DS linija od svojih početaka prije sedam godina (od 2009.) ne krije svoju cijenu, ona je visoka ali i opravdana kvalitetom koju nudi, imidžom koji dobijete kao vlasnik ove ekskluzivne marke od prije nekog vremena potpuno samostalne, ali opet pridružene Citroenu. Cijena za DS 4 Crossback Sport Chic BlueHDi 180 S&S EAT6 je 263.562 kuna.

Na tu cijenu dodajmo i popis dodatne opreme - tako testirani DS 4 Crossback ima masažna sjedala i za vozača i za suvozača, metalik narančastu boju Tourmaline (3.650 kn), kameru za vožnju unatrag + pomoć pri parkiranju sprijeda + sustav za nadzor mrtvog (5.900 kn), navigaciju na 7" tabletu osjetljivom na dodir s CD čitačem (2.750 kn), naplatke od lagane legure 18" Brisbane + rezervni kotač smanjenih dimenzija (850 kn). U konačnici cijena vozila s opcijama (s PDV-om i posebnim porezom) je 276.705 kuna.

Početna cijena za standardni DS 4 je 189.105 kuna dok DS 4 Crossback s BlueHDi 120 motorom starta od 228.852 kune.

Tehničke karakteristike

4 Crossback 2.0 BlueHDi 180 Sport chic
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1997 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 180 KS pri 3750 o/min
Snaga u kWh: 133 kWh pri 3750 o/min
Okretni moment: 400 Nm pri 2000 o/min
Mjenjač: automatski
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 8,60 s
Maksimalna brzina: 205 km/h
Potrošnja (grad): 5,20 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,80 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 4,30 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 8,00 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 113 g/km
Duljina: 4284 mm
Širina: 1810 mm
Visina: 1535 mm
Međuosovinski razmak: 2610 mm
Obujam prtljažnika: 385 l
Masa vozila: 1420 kg
Gume: 225/45 R18
Euro NCAP ocjena: 5
Cijena: 263562 kn
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 21. siječanj 1899.

Opel otvorio svoja vrata

Godine 1898., braća Opel počeli su preuređivati tvornicu šivaćih mašina Adama Opela u tvornicu automobila u Ruesselsheimu, Njemačka. Na današnji dan 1899. godine, dobili su prava na automobil Lutzman i počeli s proizvodnjom.

vs

.::.