Zaista povoljan, ali i solidno opremljen
Dacia Sandero 1.2 16V Ambiance TEST
Sandero druge generacije košta samo 68.500 kuna, a za te ćete novce dobiti solidnih benzinskih 75 KS, klimu i poduži popis opreme. I zgodan dizajn automobila. Testirali smo model s opremom Ambiance.
Testirao: Krunoslav Ćosić
Testirana Dacia Sandero može se proglasiti best-buy automobilom, naravno ukoliko ste spremni i na neke kompromise, iako većih kompromisa praktički niti nema – dobit ćete automobil s rumunjskim potpisom, ali s Renaultovim motorom (proizvodi se u rumunjskom Pitestiju). Koju god Daciju da smo do sada vozili, uvijek smo bili zadovoljni motorima, na niti jedan nismo imali prigovora. Ono što može zasmetati jeste kvaliteta završne opreme, ali ako imate na umu samo cijenu i želite automobil koji će vam služiti, tada to nećete niti primijetiti, a vjerojatno je i gotovinska kupnja vrlo vjerojatno moguća. Pa nećete valjda uzimati kredit za 68.500 kuna?
Šalimo se, naravno, jer vremena su teška i zasigurno ćete ovaj automobil kupiti na kredit. Pa da vidimo što možete dobiti.
Plavi benzinac
Ispod plave haube smješten je benzinski 1,2-litreni motor snage 75 KS (55 kW). Jasno, benzinac je pa će se sigurno i vrtjeti. Nama je pošlo za rukom doći do 6250 okretaja, kada nastupa blokada motora. U praksi ga nećete voziti pri tim okretajima, nije ovo sportaš nego dobro odmjeren benzinac koji osim s niskom cijenom pri kupnji treba ponuditi i što povoljnije troškove vožnje.
S obzirom da automobil nema putno računalo preostalo nam je ručno mjerenje potrošnje. Ipak, tu smo se suočili s jednim problemom, a to je da pokazivač nivoa goriva nije radio (kasnije je popravljen kvar), a nama je nakon izračuna matematika pokazala da je potrošnja po gradu 8 litara, dok je na otvorenom potrošnja između 5 i 6 litara. Prosjek testa je 6,7 litara.
Sandero smo na testu uglavnom vozili na oko 2500 okretaja. To se i pokazalo kao najoptimalniji broj okretaja pri mijenjanju stupnjeva prijenosa 5-brzinskog mjenjača koji je sasvim Ok u vožnji, ako ga ne krenete pretjerano analizirati. Naravno, mi smo ga analizirali i došli do zaključka kako ima nešto duže hodove ručice mjenjača, ali mjenjač nije raskliman i sasvim je OK u praksi.
Kako bi se postigla što manja potrošnja goriva, Dacia će sugerirati u vožnji kada je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa, a to se u pravilu uvijek događa na očekivanih 2000 o/min. Kao što možete i za pretpostaviti, Dacia je s 1,2-litrenim motorom tromija u nižim okretajima, ipak je to benzinac. Ali, ako ga se vozi iznad 4000 okretaja, tada je i zabavan za vožnju. Bitno je samo pratiti okretaje tijekom vožnje i poznavati kada je najbolje vrijeme za sljedeću brzinu tako da ćete i uživati u vožnji.
Automobil je u vožnji tih, nije bučan u gradskoj vožnji, dok je nešto bučniji na autocesti (malo više poglasnite auto radio i nećete čuti nikakvu buku). Pruža dobru preglednost u vožnji. Ostali elementi bitni za vožnju su se pokazali dobrima – kočnice su dobre i nemamo prigovora na njih. Naprijed su diskovi, a straga bubnjevi. Očekivano! Upravljač sa servom je osrednji, možda smo očekivali nešto više preciznosti, ali nakon određenog vremena se naviknete i sve dobro funkcionira. Sigurnost novog Sandera veća je nego ikad zbog bočnih zračnih jastuka i sustava ESC na svim modelima koji zadovoljavaju normu Euro 5.
Vratimo se još malo na karakteristike. Obujma od 1149 cm3 i snage od 55 kW (75 KS) 4-cilindarski motor Euro 5 sa 16 ventila i stupnjem kompresije od 9,8 troši prema tvorničkim podacima 5,8 l na 100 km, uz emisiju CO2 od 137 g po km. Najveća snaga dostupna je pri 5500 okretaja, a najveći okretni moment od 107 Nm pri 4250 okretaja. Koristi se multi-ubrizgavanje (posredovno-višetočkovno).
Međuosovinski razmak je 2589 mm, tako da ćete u vožnji osjetiti neravnine, ali ovjes se generalno može proglasiti udobnim i ne pretvrdim. Gume su 185/65 R15. Naprijed je pseudo McPherson s trokutastim ramenima, dok je straga osovina u obliku slova H, s programiranim deformiranjem i uz spiralne opruge. Iako Sandero nije namijenjen za obaranje brzinskih rekorda, na autocesti ćete moći dostići brzinu od 156 km/h (iako će kazaljka pokazati i nešto više od toga, radi netočnosti kazaljke, kao što je kod svih automobila). Ipak, ubrzavanje od 0 do 100 km/h trajat će – 14,50 sekundi. S obzirom na masu od 941 kilogram, možda smo očekivali sekundu-dvije manje.
U ponudi benzinskih motora nalazi se i verzija s ukapljenim plinom koja ima manju emisiju CO2 od 125 g/km. Taj motor ima snagu od 72 KS, a cijena je veća za 5000 kuna. Želite li još jači benzinski motor tada ćete morati uzeti Daciju Sandero Stepway s 90 KS (0,9 TCe motor), s cijenom od 85.000 kuna.
Dizelska ponuda se sastoji od dCi 75 75 KS), a cijena je 80.500 kuna (s jačim paketom opreme Laureate košta 87.500 kuna). Jači dizelaš dCi 90 s 90 KS je dostupan kod Stepwaya i košta 97.000 kuna, odnosno 102.800 kuna za paket opreme Prestige.
Solidan dizajn
Dizajn Dacije Sandero nije odbojan, nimalo. Nama se sviđa, naročito nam je dobar dizajn svjetala. Djeluju vrlo moderno i u skladu su s današnjim dizajniranjem. Ne primjećuje se nikakav odmak prema prošlosti. U središtu skladno oblikovanog prednjeg dijela vozila Dacijin je logotip umetnut u masku, a velika prednja svjetla i široka maska nude vrlo izražajan izgled. Veliki omjer metala prema staklu u profilu znače dojam čvrstoće, što je pojačano oblikovanom karoserijom, izraženim lukovima blatobrana i uleknutim bokovima. Daleko naprijed postavljeni vjetrobran povećava eleganciju obrisa vozila i poboljšava aerodinamička obilježja.
Sandero je predstavljen na Pariškom sajmu automobila u rujnu 2012. godine i već je tada bilo vidljivo kako će to biti lijep hatchback s pet sjedala. Dacije su konstruirane da budu prostrane, novi Sandero standardno ima stražnja sjedala podijeljena u omjeru 60/40. Obujam prtljažnika je 320 litara.
U unutrašnjosti ćete na dodir primijetiti tvrdu plastiku, a sviđa nam se veliki pretinac ispred suvozača. Na nekim se stvarima, očekivano, štedjelo – podizači prednjih stakala se nalaze pored mjenjača, a ne postoji opcija automatskog podizanja i spuštanja stakala.
Ipak je ovo početni Ambiance paket opreme, ali kod kojeg vrijedi istaknuti mnoge opcije i nakon ovog popisa jasno je kako se i nije štedjelo baš na svemu: samozaključavanje vozila u vožnji, centralno zaključavanje s daljinskim upravljanjem, straga se nalaze tri naslona za glavu, kromiran je središnji dio upravljača (kromirani su još neki dijelovi unutrašnjosti), a unutrašnjost nije dosadna jer je korištena dvobojna plastika. Klima uređaj je ručni (niti na jačim paketima opreme nećete dobiti automatsku klimu). Popis osnovne opreme čine ISOFIX pričvršćivači na stražnjim sjedalima, automatski paljenje kratkih svjetala. U sigurnosnom dijelu spomenimo ABS, ESP i kontrolu proklizavanja, zračne jastuke za vozača i suvozača te bočne zračne jastuke.
Mjesta naprijed ima solidno, dok će nešto veće osobe na stražnjim sjedalima osjetiti nedostatak prostora. Spomenimo i kako ćete na stražnjim sjedalima morati koristiti „kurblu“ za podizanje i spuštanje stakala. Multimediju čini audio sustav s CD čitačem, ali i s USB čitačem tako da sa sobom možete nositi veću količinu glazbe. Zvuk je prosječan. Ekran je monokromatski s dva reda prikazanih informacija. Tipke za kontrolu audija su na odličnom ergonomskom mjestu, iza upravljača.
Dacia Sandero je dobar izbor za sve koji žele povoljnu cijenu, solidan popis opreme te klimu u cijeni. I donosi neka iznenađenja u opremi, koja i nismo očekivali za tako mali iznos.
©VidiAuto.com, 08.2013.
Učitavam komentare ...