Velika ljepota u malom pakiranju
Fiat 500 1.2 8v 69cv Lounge TEST
Fiat je s redizajnom modela 500 napravio dobar posao - šarmerski Fićo je još boljeg dizajna, iako se niti prethodnom nema što za prigovoriti, a testirani 1.2 motor snage 69 KS pokazao se zabavnim u svojim gabaritima te bogato opremljen čija je cijena 89.984 kune.
Fiat 500 je zaista predivan mali gradski automobil koji svojom retro pojavom osvaja odmah na prvi pogled, a interijer u crno-bijeloj-krem boji te dobri dizajnerski detalji učinili su nam svakodnevnu vožnju vrlo emotivnom, zabavnom i nezaboravnom. I na dodir materijali djeluju lijepo, uglađeno i trendovski, uz feeling poveznice sa starim Fićekom. Pogledajte sat - okretomjer, brzinomjer i putno računalo su u tom stilu, a grafika na satu izgleda kao da se radi o kakvoj skupoj i cijenjenoj čipci. Jasno, informacije na malenom ekranu kružnog oblika su stisnute kako bi ih stalo što više pa na trenutke djeluju zgurane, ali privikavanjem na takav raspored sve postaje ipak jasnije. Fora je i postavljanje okretomjera unutar kruga brzinomjera, s bijelom pozadinom koja noću prelazi u narančasto osvjetljenje. Mi bismo obje kazaljke iz crvene boje promijenili u bijelu boju.
Upravljač s odličnom odazivom je također dotaknula redizajnerska palica - više nije flat (ravan) nego je sada središnji dio vise ispupčen prema van. Volan je vrlo tvrd, što nam se jako svidjelo, za nježnije ruke tu je City opcija koja do 40 km/h znatno omekšava hod volana, a prelaskom iznad te brzine upravljač obložen kožom i podesiv samo po visini opet postaje sportski tvrd. Retro izgleda i povišena ručica 5-stupanjskog ručnog mjenjača - izgleda baš kao na starom modelu, vrlo je ugodna u ruci i ima lijepo iscrtane brojeve na crnoj podlozi. Položaj ručice mjenjača je dobar, baš po našoj mjeri, a pohvaljujemo i papučice gasa, kočnice i spojke koje nisu previsoke te su dobro odmjerene.
Sjedala su lijepe grafike, baš u talijanskom stilu (Fiat 500 se proizvodi u Poljskoj u mjestu Tychy, na istoj liniji kao i Ford Ka), a dozu vrhunskom stilu daje umjetna koža u krem boji, kao i lijepo oblikovani kružni nasloni za ruke. Kod vozačkog sjedala se po visini podešava samo dio koji je ispod naše stražnjice tako da u gradskoj vožnji sjedala dobro odgovaraju, ali odlučite li se na višesatnu vožnju tada ćete osjetiti kako bi dobro došlo podešavanje lumbalnog dijela za leđa.
Straga se mogu smjestiti (prema specifikaciji) dvije osobe koje će se malo morati stisnuti s nogama, a iza njih se nalazi omanji, ali opet nekako dovoljno velik prtljažnik u koji će stati jedna velika torba i još nekoliko manjih. Obujam prtljažnika Fiata 500 je 185 litara, a preklapanjem stražnjih sjedala obujam raste na 610 litara.
Dakle, novi Fiat „cinquecento“ je mali, ali opako zanimljiv i drag automobil u koji se možete zaljubiti i nikada ga ne poželjeti prodati, kao što nam je to obećao Saša čiji Fiat 500 s istom motorizacijom doslovce obožava (na fotografija možete vidjeti usporedbu prethodnog, Sašinog i našeg testnog Fiata).
U opremi Lounge imali smo i panoramski stakleni krov koji nismo zatvarali sjenilom, a otvor prema nebu se pokazao odličnim i u gradskoj vožnji jer smo mogli gledati zgrade i okruženje oko nas na drugačiji način nego što inače gledamo u malim automobilima.
Vanjski izgled
Izvana je facelift, osam godina nakon predstavljanja Fiata 500 (2007.), donio sitne, ali primjetne promjene. Promjene u odnosu na model iz 2007. godine su zahvatile prednju masku s usisnicima zraka, maglenke te prednja i stražnja svjetla, uz kromirane detalje na eksterijeru vozila. Svjetla za maglu izgledaju poput nula iz logotipa 500. Izgled prednjih svjetala je praktički ostao isti, ali je drugačija grafika unutar njih, plus stigla su dnevna LED svjetla.
Straga je primjetna sitna promjena na stražnjem odbojniku na kojem je kromirana lajsna nešto više postavljena nego na modelu koji se više neće prodavati. U biti, najveću promjenu su doživjela stražnja svjetla, što se tiče grafike i dolaska LED tehnologije, a unutar svjetala nalazi se boja vozila, što djeluje vrlo efektno. Silueta je i dalje visoka, a takav izgled dobro upotpunjuju 16-colni alu naplatci koji na prvi pogled izgledaju kao da su 17-colni.
Fiat 500 na cesti
S međuosovinskim razmakom od 2300 mm, na dužini vozila 3571 mm, vožnja je uz spomenute 16-colne gume ipak nešto tvrđa, ali ne neugodna nego se osjeti lagano poskakivanje ovjesa kao i lupanje na većim neravninama. Istovremeno, ovjes je dobar po zavojima, vozilo drži putanju te nema nikakvih anomalija u vožnji. Jasno, s 1.2 atmosferskim benzinskim motorom s četiri cilindra i 8 ventila iz 69 KS ne očekujemo čuda. Ipak, u praksi je motor vrlo zabavan, vrlo je elastičan u svim uvjetima vožnje. Testirali smo Fiata 500 u svim uvjetima - u gradu, na otvorenoj cesti, na autocesti pa čak smo s njime otišli i do vrha Sljeme. S ubrzavanjem s mjesta do 100 km/h za 12,9 sekundi Fiat 500 1.2 ne spada medu automobile koje ćete odabrati radi tog podatka. Ipak, u praksi je osjećaj ubrzavanja solidan, ali bez uzbuđenja u svim okretajima, sve do maksimalnih 6500 do koliko se može motor zavrtjeti.
U kabinu ne dolazi buka niti motora niti vjetra pri vožnji po autocesti (pri brzini 130 km/h motor se vrti na 3500 okretaja), a istovremeno je motor dovoljno elastičan da ne djeluje tromo. U gradskoj vožnji se osjeti kako je četvrti stupanj nešto kraći tako da smo vrlo često iz treće brzine ručicu mjenjača prebacivali u petu brzinu. Vozili smo se brzinom od 60 km/h, a pri prebacivanju u četvrti stupanj motor se vrti na 2000 okretaja. Prebacivanjem u peti stupanj okretaji su pali na 1600. Dakle, razlika je vrlo mala tako da smo se ipak odlučili preskočiti četvrti stupanj. Vožnjom brzinom 80 km/h motor se u četvrtom stupnju vrti pri 2700 okr/min, a u petom stupnju okretaju padaju na 2200.
Po pitanju potrošnje Fiat 500 s masom 865 kilograma usklađen s normom Euro 6 spada u red štedljivaca - vožnja od 200 kilometara na otvorenoj cesti prolazi s prosjekom od samo 4,2 litre, bez uključene klime. U gradskoj vožnji Fiat 500 troši u prosjeku 6,8 litara, a izlaskom na autocestu potrošnja pada na 6,2 litre. Na kraju testa, nakon gotovo 1000 kilometara prosjek potrošnje je bio 5,5 litara. Jako dobar rezultat! Oprema Lounge dolazi sa start/stop sustavom, a ako se trajno želite vozite bez tog sustava i to je moguće jer se sustav ne pokreće sa svakim pokretanjem motora, kao kod inače drugih proizvođača, čemu dajemo plus jer vozač sam može odlučiti želi li koristiti sustav.
Ponudu motora na Fiatu 500 uz testirani 1,2-litreni atmosferski benzinski motor s četiri cilindra koji isporučuje 69 KS čine još 0,9-litreni TwinAir s dva cilindra i turbinom dostupan s dvije verzije snage - 85 i 105 KS. U ponudi je i dizelski motor 1,3 Multijet snage 95 KS koji emitira 99 g CO2 po kilometru. Motori su upareni sa šeststupanjskim ručnim i Magneti-Marelli Dualogic automatskim mjenjačem.
Kao opcija se nudi i kabrioletska izvedba Fiat 500C sa 69 i 95 KS koji je u našem usporednom testu pobijedio druga dva konkurenta VW Buba Cabrio i DS3 Cabrio (pročitajte usporedbu Koji kabriolet kupiti: Fiat 500C, VW Buba Cabrio ili DS3 Cabrio?).
Multimedija
Uconnect sustav na rezistivnom ekranu dijagonale 5 inča, uz solidnu gustoću piksela i sa zaista lijepom pozadinom povezan je s fizičkim tipkama kojima se ulazi u podizbornike radio, media, telefon, aplikacije i trip informacije putnog računala. Sučelje je vrlo čistog dizajna, pregledno te u praksi vrlo brzo i ergonomski orijentirano. Sustav nije preveden na hrvatski jezik, a u postavkama se podešava ekran, omogućuje podešavanje govornog upravljanja koje se pokreće tipkom na upravljaču (moguće je glasom prebaciti se na Bluetooth, pozvati kontakt, prebaciti na FM radio). Zvuk je dobar, ne pati od distorzija, a u postavkama smo si podesili zvuk prema našim željama (bass, mid i treble) te napravili raspored zvuka u prostoru.
Na Uconnect se putem USB i AUX utora smještenih pored ručne, parking kočnice mogu spojiti vanjski uređaji, puniti baterije telefona i drugih uređaja preko USB-a. Kod prethodnika, prije redizajna, USB ulaz je bio zaštićen kapicom.
Cijena za Fiat 500
Cijena za Fiat 500 Pop 1.2 starta od 86.640 kuna, a Pop oprema uključuje sedam zračnih jastuka, LED dnevna svjetla i poli-eliptična prednja svjetla, ručni klima uređaj, kromirane ručke vrata, upravljač podesiv po visini, start & stop sustav, električni podizanje stakala (naravno, samo prednjih jer Fiat 500 dolazi s troja vrata), 14-colne aluminijske naplatke, senzor pritiska u gumama, centralno daljinsko zaključavanje, retrovizore u boji vozila, Uconnect radio sa šest zvučnika i kontrolama na upravljaču te USB port.
Mi smo na testu imali opremu Lounge tako da je cijena za testirani Fiat 500 kakav vidite na našim fotografijama 89.984 kune, a cijena uključuje stražnje parking senzore u boji vozila, 16-colne alu naplatke, kit krom (kromirani nastavak ispušne cijevi, kromirane dodatke na prednjem i stražnjem odbojniku, kromirane unutarnje ručice za otvaranje vrata, kromirane umetke na ručici mjenjača te profil bočnih stakala sa kromiranim dodacima), 5-inčni ekran osjetljiv na dodir, automatski klima uređaj, stakleni panoramski krov, stražnji naslon sjedala djeljiv u omjeru 50:50, upravljač obložen kožom s audio komandama.
Učitavam komentare ...