Osvježen i snažan SUV
Honda CR-V 1.6 i-DTEC 160 KS 4WD Lifestyle Navi TEST
Redizajnirani CR-V uz zatezanje bora donosi i novi 1.6 i-DTEC motor snage 160 KS s dvije turbine.
Prvo smo pomislili da je 160 KS malo za ovako veliki i težak automobil kao što je nova Honda CR-V. Zatim smo sjeli u Hondu, pokrenuli dizelski 1.6 motor s dvije turbine i stisnuli papučicu gasa. I iznenadili se. Snage ima, ali ima i masu. Ipak, motor je jako dobar tako da nema nikakvog problema s masom, s uzbrdicama, sa zavojima kada nam treba snaga. Testirali smo Hondu CR-V na sljemenskim cestama i ostali ugodno iznenađeni dobivenim rezultatom nakon prijeđenih desetak kilometara po zavojima i usponima do vrha Medvednice. 1.6 motor se kao i na prethodnom CR-V modelu (slabijem za 40 KS) pokazao zabavnim i agilnim. Uostalom, isti ovaj 1.6-litreni dizelski motor je bio zabavan i na Civicu. Dakle, motor je puni pogodak. Nema problema s turbo rupom, osim ako se kreće praktički bez pritiska na papučicu gasa; tada se osjeti cupkanje i potreba da se ipak malo stisne papučica gasa. Nemojte zaboraviti o kolikoj se masi radi - 1630 kilograma.
Odličan je i ručni mjenjač sa šest stupnjeva, brz u izvedbi, precizan, taktilan te ulijeva povjerenje u dugotrajnost. Ručica mjenjača obloženog kožom je povišena, a bilo bi dobro kad bi se središnji naslon za ruku mogao klizno pomaknuti prema naprijed, ukoliko imate nešto kraću ruku.
Upravljač obložen kožom je srednje precizan, ali ne pati od nikakvih problema u praksi. Jedino bismo voljeli kad bi bio nešto tvrđi pri većim brzinama.
Kočnice se zaista dobro nose u svim uvjetima vožnje, ali ipak budite oprezni ukoliko vozilo opteretite jer tada je ukupna masa zaista velika, uz masu vozila od 1630 kilograma i recimo četiri putnika s prtljagom masa se penje na oko dvije tone. Nosivost Honde CR-V je 452-542 kg.
Što se tiče potrošnje, u gradskoj vožnji potrošnja nam tijekom tjedan dana testiranja nije prelazila više od 6,8 litara. Izlaskom na otvorenu cestu potrošnja pada i ispod 5 litara.
Testirana Honda CR-V ima pogon na sve kotače (4WD), ali se u većini situacija koristi samo prednji pogon dok se pogon na sve kotače automatski uključuje bez znanja vozača u situacijama kao što su proklizavanje na mokroj, skliskoj ili zaleđenoj podlozi. Sustav prati stanje na cesti te samostalno raspoređuje snagu na prednje i stražnje kotače, ovisno o potrebi. Time je osigurana niža potrošnja goriva.
Ponuda motora sastoji se od dva dizelska 1.6 snage 120 i 160 KS dok benzinsku ponudu čini 2.0 benzinac snage 155 KS.
U vožnji se ovjes dobro drži, ali u zavojitim cestama nemoguće je izbjeći lagano ljuljanje. Ipak je CRV veliki i visoki SUV. Ipak, kad savladate sve uvjete koji bi se pred vas mogli postaviti, shvatite kako se CRV dosta brzo nauči za voziti.
Honda nam je tijekom testa bila podjednako zabavna i dobra i u gradskoj i u izvangradskoj vožnji. Dosta je tiha u vožnji i to je jedna od razlika u odnosu na model prije redizajna. Dakle, ne radi se samo o kozmetičkim izmjenama nego su napravljene i konkretne stvari na vozilu.
Iako je Honda CR-V velik i na prvi pogled nepregledan SUV, u praksi smo se ipak dobro nosili sa svim uvjetima, a naročito je praktično bilo parkiranje na mjestima gdje bismo inače odustali i potražili neko drugo, veće pakring mjesto. Pomagač nam je bila kamera smještena straga, kao i parking senzori. Na ekranu se prikazuje širokokutna slika tako da kamera zahvaća dosta širok vidljivi kut pa je moguće vidjeti prilazeća vozila ukoliko ih s vozačke pozicije ne vidite.
Interijer
Unutrašnjost testirane Honde CR-V je istovremeno i moderna i klasična. S jedne strane, ispred sebe imamo čak tri ekrana - veliki touch u boji, jedan monokromatski unutar kokpita te još jedan monokromatski unutar brzinomjera. Dakle, okruženi smo s ekranima sa svih strana. S druge strane, Honda je zadržala klasični brzinomjer i okretomjer, s tim da je okretomjer stavljen u drugi plan. U svojevrsnom troslojnom layer dizajnu na vrhu je brzinomjer, slijedi sljedeći layer na kojem nam se savjetuje kad je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa, vozimo li se ekološki pokazat će nam slikovito veliki obrubi koji mijenjaju boku iz zelene u bijelu (ukoliko se aktivira Econ prekidač), dok treći layer čine spomenuti okretomjer i pokazivači stanja tekućina (vode i goriva). Noću su svi instrumenti osvijetljeni bijelom pozadinskom bojom.
U središnjem dijelu interijera, u jednoj liniji, poredani su ekrani, komande klima uređaja, ručni mjenjač, prekidači za start-stop sustav, grijanje sjedala, klasična parking kočnica te središnji naslon za ruke koji nema kliznu funkciju. Kako je i uobičajeno, kod Honde je sve uredno složeno, bez suvišnih i zbunjujućih gumbića.
Korišteni uglavnom crni materijali u unutrašnjosti su mekani na dodir, prošarani ponekim kromiranim detaljem, a sve spomenuto na okupu drži plastična imitacija brušenog aluminija. Imitacija je dobra i ne djeluje nimalo loše.
Očekivano, u CR-V-u se svi putnici komotno mogu raskomotiti jer mjesta zaista ima u svim dijelovima vozila. Sjedala su kombinacija kože i Alcantare ugodna su u vožnji i dobra za duge vožnje. Straga mjesta za koljena ima i za gotovo dvometraše koji će se smjestiti u vozilo dosta povišeno od tla - 165 mm. Imate li hlače s lošim prošivom, pripazite se da vam ne puknu po šavovima jer je kabina bas primjetno izdignuta od tla. Ali, kad smo se smjestili onda smo se osjećali kao glavne face na cesti :)
Infotainment
Multimedija je pravo malo čudo - na glavnom 7-inčnom ekranu s kapacitivnom tehnologijom dodira se koristi Googleov Auto operativni sustav koji u biti predstavlja kopiju Androida, prilagođenu vozilima.
Sve počinje s glavnim izbornikom koji nas ne podsjeća na Android, ali ulaskom u postavke sučelje odjednom postaje poznato. Na našem pametnom telefonu uključili smo hotspot te smo infotainment sustav preko wirelessa spojili na mobitel. Od tog trenutka preko ekrana u Hondi smo surfali internetskim stranicama (ali, samo dok smo bili zaustavljeni jer se za vrijeme vožnje surfanje kao i mnoge druge funkcije ne mogu koristiti). Preko Honda app centra moguće je instalirati smartphone aplikacije. Aplikacije se na infotainment sustav mogu prebaciti s USB sticka na kojem se nalazi aplikacija u .apk formatu. U postavkama se koristi sučelje identično kao kod Android pametnih telefona, a radi se o Androidu 4.0.4.
Nadalje, može se postaviti e-mail račun, a ukupni memorijski prostor je 1,3 GB. Naravno, moguće je koristiti USB i proširiti memoriju. Nadalje, ispod središnjeg naslona nalaze se dva USB utora, HDMI i utičnica za punjenje uređaja. Moguće je slušanje glazbe i podcasta s interneta putem Aha aplikacije
Dakle, u Hondi smo imali pravo moderno sučelje kakvo možemo sve češće očekivati i kod drugih proizvođača koji su se već odlučili koristiti Google Auto i Apple Car sustave za povezivanje s pametnim telefonima.
Cijena za Hondu CR-V
Testirana Honda CR-V je opremljena mnogobrojnom opremom kao što su stražnja kamera, parking senzori u prednjem i stražnjem dijelu vozila, djelomičnom kožom, Android sustavom na touch ekranu... Popis opreme je vjerojatno jedan od najdužih koje se može pronaći jer se u osnovnoj opremi Comfort CR-V nudi čak 67 stavki! Honda je uvijek izdašna što se tiče opreme u početnom paketu i zbog toga je i najčešće skuplja od konkurencije koja starta od daleko nižih cijena, ali i zato nudi daleko manje opreme. Mi smo na testu imali treći po redu jakosti paket opreme Lifestyle plus navigaciju tako da se cijena s početnog iznosa 284.990 kuna penje na 324.890 kuna.
Učitavam komentare ...