Mala, ali prostrana zvijezda
Mitsubishi Space Star 1.2 Invite Plus AS&G TEST
Na prvi pogled, Mitsubishi Space Star djeluje vrlo umiljato, a takav se pokazuje i tijekom vožnje. Testirali smo 1,2-litreni trocilindrični motor snage 80 KS.
Testirao: Krunoslav Ćosić
Kada je predstavljen 1998. godine Mitsubishi Space Star je predstavljao novi koncept među kompaktnim monovolumenima. Po prvi puta kupci su mogli uživati u prostranosti malog jednovolumena u vozilu koje dimenzijama nije veće od kompaktnog automobila s petora vrata. U međuvremenu (originalni Space Star prestao se proizvoditi 2005. godine), vozilo dužine 405 centimetara postalo je mali gradski automobil dužine 371 centimetar i naslijedilo Mitsubishi Colt od kojeg je ipak kraći za 17 cm. Donosimo opširan test / review.
Testirani Mitsubishi Space Star pripada B segmentu, dolazi u vrlo živim bojama te ima masu od samo 845 kg. Početni motor je 1,0-litreni benzinac; manji model od 999 kubičnih centimetara razvija snagu od 52 kW/71 KS, a uparen je s 5-stupanjskim ručnim mjenjačem. Najveća brzina je 172 km/h, a za ubrzanje do 100 km/h treba mu 13,6 sekundi.
Mi smo na VidiAuto testu imali jačeg benzinca obujma 1,2 litre i snage 59 kW odnosno 80 KS. oba motora imaju po tri cilindra.
Karoserijski, postoji samo verzija s pet vrata za pet osoba. Space Star je dug 371 centimetara te je 166,5 cm širok i 149 cm visok, uz 245 cm međuosovinskog razmaka. Prostor motora sveden je na što manju mjeru i pomaknut je prema naprijed, kako bi se optimizirao prostor za putnike. Prostora u unutrašnjosti ima više nego što očekujete kada izvana gledate u Space Star.
Izvana do izražaja na vozilu dolazi zelena boja. Izduženi A stup dao je više prostora u unutrašnjosti, ali i s tom konstrukcijom poklopac motora je ostao dosta dugačak. U prednjem dijelu Space Star je mirnog dizajna s integriranim dnevnim svjetlima u prednjem braniku, dinamiku mu podižu prednje maglenke i crne rešetke hladnjaka dok su prednja svjetla trokutastog oblika. Pri pogledu s boka najviše do izražaja dolazi stražnji krovni spojler s LED svjetlom pri kočenju (spojler služi smanjenju otpora zraka) kao i stražnji dio automobila.
U unutrašnjosti su instrumenti pregledno postavljeni, uz korištenje čistog dizajna.
Unutrašnjost je izrađena od tvrde na dodir plastike. Uglavnom prevladava crna boja, uz upravljač podesiv samo po visini u sivoj boji. Kromirana komponenta je prisutna oko okvira ventilacijskih otvora.
U interijeru smo pronašli velik broj pretinaca, pri čemu je zatvoren samo onaj ispred suvozača.
Prostora u unutrašnjosti vozila ima solidno, a u prostoru ce uživati i putnici straga - može ih se smjestiti troje. Iako je ovo mali gradski automobil, nije se išlo na smanjivanje svih proporcija nego je ulazak i boravak u vozilu komotan. Naravno, do određene granice. I putnici straga imaju električno otvaranje prozora.
Prtljažnik je solidno velik, obujma je 235 litara tako da se i na nešto duže putovanje, a ne samo za vikend putovanja u prtljažnik može smjestiti nekoliko torbi sa stvarima. Stražnja se sjedala obaraju u omjeru 60:40.
Središnji dio kokpita čini multimedijski sustav s CD/MP3 playerom, a unutar pretinca za rukavice nalazi se USB utor za spajanje USB stickova. Pored ekran osvijetljenog narančastim osvjetljenjem i s dva reda teksta se nalazi AUX ulaz za spajanje drugih uređaja i playera. Zvuk se može podesiti samo u osnovnim parametrima (bass, treble, fader i balance) i u prostor se prostire putem četiri zvučnika.
Space Star na cesti
Mitsubishi Space Star s atmosferskim 1,2-litrenim DOHC motorom s 12 ventila se ugodno vozi u području od 1500 do 2000 okretaja, bez mučenja i to je optimalno područje u kojem ćete najmanje trošiti goriva. Poželite li malo uzbuđenja, 1,2-litreni motor će vam to pružiti ukoliko ga krenete vrtjeti na barem 3500 okretaja. Motor se maksimalno vrti do 6500 okretaja, kao što je i označeno na okretomjeru. Najveća snaga postiže se pri 6000 okretaja, a okretni moment od 106 Nm dostupan je pri 4000 okretaja.
Brzinomjer je centar komandne ploče, a pored njega u desnom dijelu se nalazi indikator koliko se ekološki vozite. Sve tri zelene crte indikatora pokazuju nam da smo jako dobri u eko vožnji, dok crvena crta označava da se ne vozite nimalo ekološki. Pored Eco oznake postoji i slovo A koje označava aktiviranost start-stop sustava (AS&G) koji svaki put na semaforu i pri drugim stajanjima pauzira odnosno isključuje motor. Dok smo stajali na semaforu, na ekranu se ispisivalo vrijeme koje smo proveli s ugašenim motorom tijekom jedne vožnje.
U gradskoj vožnji potrošnja nam je bila između 6 i 7 litara, dok izlaskom iz grada potrošnja pada na manje od pet litara. U konačnici, prosjek testa nam je bio 6 litara. Motor emitira 96 g CO2 po kilometru, a tvornički podatak o potrošnji je 4,1 litra u kombiniranoj vožnji.
Mjenjač s pet stupnjeva ima solidno kratke hodove, a ručica je pomaknuta prema naprijed dok je u neutralnom položaju (leru). Kao opcija nudi se i CVT mjenjač. Upravljač s električnim servo upravljanjem, podesiv po visini je očekivano mekši zbog prvenstvene namjene za vožnju po gradu. Kočnice s diskovima naprijed i doboš straga jako dobro obavljaju svoj posao.
Mitsubishi Spacestar ima dosta velik međuosovinski razmak od 2450 mm tako da je prelazak preko ležećih policajaca solidno udoban, ukoliko se vozi umjerenom brzinom.
Motor s tri cilindra dok vozilo stoji na mjestu odaje zvuk trocilindraša i čuje se u kabini, ali se zvuk tijekom vožnje lagano gubi sve dok se motor ne vozi u višim okretajima. Stekli smo dojam kako je 80 KS itekako dovoljno i za gradsku vožnju, ali i za vožnju na otvorenoj cesti. Trebate li snage za ubrzavanja i pretjecanja, Space Star će vam to pružiti. Na autocesti je vožnja ugodna, u vozilu nije bučno i može se normalno razgovarati u vožnji. Jasno, ubrzavanja pri većim brzinama traju nešto duže, ali ne u tolikoj mjeri da su nas iritirala tijekom testa. Od 0 do 100 km/h Space Star ubrzava za 11,7 sekundi. Masa od 845 kilograma je zaista mala za današnje pojmove i opremu koja je ugrađena u vozilo.
Inače, Space Star ima RISE karoseriju s pojačanom sigurnosti pri sudaru; izrađena je od čelika visoke zatezne čvrstoće te učinkovito upija i raspršuje energiju udara iz svih smjerova. Za sigurnost putnika brinu se prednji i bočni zračni jastuci te zračne zavjese. Uz ABS dolazi EBD koji raspoređuje silu kočenja na sva četiri kotača te ISOFIX i ASC. Na EuroNCAP testu dobio je četiri od pet zvjezdica.
Cijena za Mitsubishi Space Star
Cijena za Mitsubishi Space Star s paketom opreme Invite Plus AS&G je 75.840 kuna, a na tu cijenu treba dodati 3000 kuna za metalik boju (na testu smo imali Pop zelenu boju) tako da je ukupna cijena za test vozilo 78.840 kuna. Oprema je stvarno bogata - automatski klima uređaj, daljinsko centralno zaključavanje, USB priključak, putno računalo, automatsko dizanje i spuštanje stakla vozača, električno podizanje svih stakala, vozačevo sjedalo podesivo po visini, senzor za svjetla i kišu i još nekoliko stavki. Izvana opremu čine tonirana stakla, 15-colni aluminijski naplatci, zatamnjena stakla na stražnjim vratima i vratima prtljažnika, dnevna svjetla u prednjem odbojniku. Nadalje, prednji i stražnji odbojnik su u boji vozila, kao i ručice vrata i bočna ogledala, a bočna ogledala su električno podesiva. Uz krovni spojler tu je i aerodinamična obloga pragova. Konkurencija Mitsubishi Space Staru su za mrvicu manji modeli Toyota Aygo, Citroen C1, Peugeot 108 (nije dostupan u Hrvatskoj), Renault Twingo, Volkswagen Up!
©VidiAuto.com, 01/2015.
Učitavam komentare ...