Grandtour za duge ture
Renault Megane Grandtour 1.6 dCi 130 Energy GT Line TEST
Najjači turbodizelski motor i najjača oprema u karavanskoj izvedbi treće generacije Renaulta Megane.
Testirao: Krunoslav Ćosić
Već poznati 1,6-litreni turbodizelski motor s četiri cilindra i 16 ventila te omjerom kompresije 15,4:1 u Renaultu Megane Grandtour uvijek je zabavan za vožnju, agilan je, nije nimalo trom, spreman je na sportskiju vožnju, ali isto tako i štedljiv. Uglavnom ćete ga vrtjeti u području od 1500 okretaja pa prema 2000, a već nešto ispod 2000 upozorit će vas da je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa. U području od 2000 do 2500 okr/min je jako eksplozivan u ubrzavanju i lijepljenju za sjedalo. Ručni mjenjač sa šest stupnjeva je dobar, precizan, ugodan za šaltanje i nema duge hodove ručice. Varijabilni električni servoupravljač je dovoljno direktan za vožnju i po zavojima. I dok je na autocesti potrošnja 6 litara, na otvorenoj cesti se kreće oko 4,5 litara. Mi smo na jednoj dionici od 100 kilometara, uz uključenu klimu, uspjeli potrošnju spustiti na 3,9 litara/100 km. Grandtour je dobar i na autocesti i na otvorenoj cesti, ali i za vožnju po gradu. Može ga se kontrolirati i kad se brže i agresivnije vizi kroz zavoje. Mekan je i udoban ovjes, tih je u vožnji. Međuosovinski razmak je 2703 mm.
Megane karavan je pregledan u vožnji, a iako je dug neće biti problematičan za uparkiravanje niti na najteža mjesta na koja ćete naići. Ima prednje i stražnje parking senzore koji zvučno i vizualno na ekranu prikazuju udaljenost do prepreka na svim stranama vozila (možete u postavkama definirati jačinu zvuka bipanja). Ispod stražnje registarske pločice smještena je i solidna kamera koja prikazuje trenutnu situaciju iza vozila, a ukoliko se pojavi pokretni objekt odmah ćete biti upozoreni (dijete, neka životinja, drugo vozilo itd.). Kamera se pali čim se ubaci ručica u rikverc i prenose sliku na ekran.
Malo tehnikalija: motor najveću snagu od 130 KS (96 kW) postiže pri 4000 okretaja, a najveći okretni moment od 320 Nm pri 1750 okr/min. Najveća brzina je 200 km/h, a do stotke ubrzava za 10,1 sekundi (berlina i coupe verzija Meganea do stotke stižu za 9,8 sekundi). Obujam spremnika goriva je 60 litara, krug okretanja 10,95 metara, a emisija CO2 104 g/km. Motor se vrti do maksimalnih 5200 okretaja.
U ponudi dizelskih motora još su dostupni dCi 95 i dCi 110, dok benzinsku ponudu čine TCe 115 i TCe 130.
Interijer
U unutrašnjosti su korišteni mekani materijali, ugodni na dodir, kombinirani s piano crnim finišem koji je mamac za prašinu. Piano finiš podiže unutrašnjost što se tiče kvalitete korištenih materijala i dizajna, ali traži stalno održavanje čistoće. Očekivano, mjesta u unutrašnjosti ima dosta, zaista se komforno sjedi i vozi; za prostor se neće buniti niti putnici na prednjim sjedalima, a niti oni na zadnjim. Isto tako, dobro će biti i stvarima u prtljažniku koji je obujma 524 litre. Podnica prtljažnika je u ravnini s otvorom prtljažnika (visina praga u praznom vozilu 561 mm), a oborite li stražnja sjedala obujam se povećava na 1600 litara. Visina otvora prtljažnika je 750 mm (kod berline je 575 mm).
Sjedala su više sportski profilirana, imaju bočne sportske potpornje koji su u koži tako da će dobro doći prilikom vožnji po zavojima. Sviđaju nam se nasloni za glavu koji se mogu podešavati i prema naprijed-natrag. Na njima se nalazi oznaka GT Line. Kožu ćete pronaći i na naslonima za ruke na vratima te na središnjem naslonu za ruke. Sjedala su dobra i za duže vožnje, naročito po lokalnim cestama na kojima će vam dobro držati tijelo.
Unutrašnjost se još uvijek drži u usporedbi s modernim dizajnom, iako se već primjećuju tragovi starosti kroz pojedine komponente poput CD/radija i klima komandi. Monotoniju razbija GT Line opremljenost čiji se detalji vide na kokpitu kroz poznatu crvenu liniju, plastičnu imitaciju karbona te crvene prošive konca na kožnom upravljaču i ručici mjenjača. Oznaka Renault Sport prisutna je unutar brzinomjera te na pragovima. Dašak modernom dizajnu daje veliki 7-inčni ekran u boji koji je osjetljiv na dodir.
Za pokretanje motora, koji ima start-stop sustav, ne koristi se ključ nego ključ samo morate imati kod sebe, a isto tako ključ se ne koristi niti za otključavanje vrata.
Vanjski izgled
Za dizajn Renaulta Megane Grandtour može se reći kako je dobar, a lijepa je plava boja karoserije. Tu su i dobre aluminijske felge. Prednji kraj je izražajan, s velikim svjetlima i spuštenim LED dnevnim svjetlima koja izgledaju kao da su naknadno dodana na vozilo. Sivi detalji u kombinaciji s crnom maskom i velikim kromiranim znakom Renault uvijek će na cesti dati naznaku prepoznatljivosti. S boka pozornost privlače 17-colni aluminijski naplatci s krakovima koji idu skroz do ruba te tako naplatak čine još većim. Prilikom zaključavanja vrata vanjski se retrovizori automatski preklapaju, a retrovizori su u sivoj boji. Na vratima se nalaze letvice koje su u boji vozila i dodatno ga proširuju na cesti. Straga se Grandtour ponosi s bumerang svjetlima i oznakom GT Line.
Multimedija
Infotainment sustavom u Renaultu Megane Grandtour se upravlja na više načina - putem 7-inčnog ekrana osjetljivog na dodir koji koristi rezistivnu tehnologiju dodira, putem tipki smještenih iza upravljača te putem tipki smještenih iza ručice mjenjača. Koji god da način odaberete, bit ćete jako zadovoljni i ergonomijom korištenja i logikom kojom se Renault koristi. Tipke na upravljaču su dobro pozicionirane, a iako imaju velik broj gumba na sebi, korištenje nije nimalo komplicirano. U vožnji će ih vozač najčešće koristiti jer su mu stalno pod prstima. Središnje tipke između prednjih sjedala koristit će i suvozač, dok će se touch tipke vjerojatno najmanje koristiti jer vam se neće dati tijekom vožnje naginjati prema naprijed, prema ekranu na kojem se nalazi već poznato sučelje R-link. Od početnog menija pa sve do posljednjih, dublje zakopanih funkcija i postavki, sve će vam vrlo brzo biti jasno gdje se nalazi. Nakon početnih velikih ikona kojima se ulazi u podmenije, opet se koriste dosta velike ikone i za podkategorije.
Glasnoća sustava je dovoljno jaka, ali ne preporučamo korištenje najjačeg nivoa jer se tada zvuk „raspada“. Do tri četvrtine je sasvim u redu.
Sustav omogućuje uparivanje do pet različitih mobitela putem Bluetooth veze, a mi smo koristili nekoliko mobitela, među kojima i novi LG G3.
Ima navigaciju s cestama za koje nismo niti očekivali da će biti ucrtane u kartu, ali nam tijekom vožnje kroz manja mjesta nedostaje informacija o nazivu mjesta. Vožnja po jadranskoj magistrali, od Posedarja pa prema sjeveru bila je ugodnija uz pomoć navigacije jer smo krajičkom oka pratili zavoje na ekranu, a iscrtane točke po liniji ceste davale su nam naznake duljine ravnine na kojoj je moguće pretjecanje jer taj dio magistrale nema bas previše dijelova s isprekidanom linijom.
Cijena za Renault Megane Grandtour
Renault Megane Grandtour s dizelskim motorom snage 95 KS dostupan je za 122.900 kuna (oprema Authentique); motor snage 110 KS košta 136.900 do 152.900 kuna (ovisno o opremljenosti) dok verzija s EDC mjenjačem košta 164.900 kuna. Najjači dizelski motor sa 130 KS, koji smo testirali, ima cijenu 166.900 kuna i dostupan je samo s najjačim paketom opreme GT Line, a dodatna oprema (paket R-Link, paket Techno, paket Easy te posebna metalik Malteško plava boja cijenu povećavaju na 184.707 kuna.
Benzinska ponuda motora snage 115 i 132 KS kreće se od 118.900 do 124.900 kuna za slabiji motor dok je za jači motor cijena 147.900 kuna (verzija s EDC mjenjačem ima cijenu 157.900 kuna).
U testiranom GT Line paketu opreme dobit ćete nekoliko desetaka stavki opreme - ABS, BAS, ESP, ASR, šest zračnih jastuka, ISOFIX, karticu Renault za vožnju bez ključa, CD radio MP3 s četiri zvučnika, Bluetoothom i USB priključkom, LED dnevna svjetla, automatski klima uređaj itd.
©VidiAuto.com, kolovoz 2014.
Učitavam komentare ...