Vidiauto Novosti Autobiz Mjerenje emisije CO2 po novim pravilima je počelo

Autor: MJ Objavljeno: 26.01.2025. 11:37

Nove razine emisije CO2, svi proizvođači se suočavaju s kaznama

Mjerenje emisije CO2 po novim pravilima je počelo

Prije nekoliko dana su se pojavili (pomalo senzacionalistički) napisi kako Volkswagenu prijeti kazna od 1,5 milijardi eura zbog neispunjenja zadanog smanjenja emisije CO2.

Radi se u o procjeni koju je Volkswagen grupacija napravila sukladno očekivanim prodajnim rezultatima i prosječnoj emisiji CO2 svih prodanih automobila koja će iz toga proizaći.

No, sa sličnim kaznama se suočavaju svi europski proizvođači ukoliko ne smanje prosječnu emisiju svih prodanih automobila koja je u ovoj godini značajno niža nego ranije.

Europska uredba (EU) 2019/631 postavila je granične prosječne emisije CO2 novih osobnih automobila u Europi, pri čemu je u razdoblju 2020. – 2024. granica bila 95 gCO2/km (NEDC), što odgovara 115,1 gCO2/km (WLTP).

Od 2025. nadalje su postavljene niže granice (WLTP): 93,6 g/km do 2029., 49,5 g/km od 2030. do 2034. i 0 g/km od 2035.

Proizvođači već plaćaju kazne za prekoračenja, pa je Volkswagen grupa za 2023. platila oko 100 milijuna eura za prekoračenje (tadašnjih) graničnih emisija za 0,5 g/km.

No, za isto razdoblje Suzuki je platio više od 300 milijuna eura jer je, unatoč puno manjem broju prodanih vozila, imao puno veće prekoračenje.

Prosječna emisija CO2 iz novih osobnih automobila registriranih u Europi posljednjih se godina stalno smanjuje, a u razdoblju između 2019. i 2023. smanjena je za 28%

Glavni pokretač ovog smanjenja je rast udjela električnih vozila, koji je u 2023. dosegao 15,5%, a prosječna emisija novih vozila iznosila je 106,4 g/km.

U 2024. se udio električnih vozila smanjio na 13,6%, a benzinski modeli i daje dominiraju prodajom te je izvjesno da će brojni proizvođači imati problema s postizanjem zadanih ciljeva.

Pri tome je sva odgovornost prebačena na proizvođače koji nude sve tehnologije pogona, ali ne mogu natjerati kupce na kupnju električnih vozila, ako ovi to ne žele.

S kaotičnom politikom poticaja i bez vidljivih benefita za korisnike električnih vozila, svjedočimo sve manjem interesu za ovu tehnologiju, što proizvođače dovodi u vrlo težak položaj.

Ipak, proizvođačima je dopušteno da se povezuju u grupe te na taj način legalno varaju jer se proizvođači klasičnih vozila povežu s proizvođačima električnih čime se prosječan emisija smanjuje i svi su zadovoljni.

Ne baš, jer proizvođači električnih vozila to naplaćuju, a cijela ta ideja na najbolji način pokazuje nedostatak jasne strategije, već se sve svodi na prijetnju kaznama.

Nužno je umjesto poticaja kojih malo ima, malo nema, postaviti dugoročnu strategiju u kojoj će se definirati koristi od posjedovanja i korištenja vozila s nultom ili niskom emisijom (kroz poreze, cestarine i sl.) pa će prodaja početi rasti.

Ovako riskiramo potpuno uništenje industrije vozila, a u tom slučaju će posljedice za sve nas će biti puno teže i opasnije od globalnog zatopljenja kojeg kao želimo spriječiti.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 27. siječanj 1904.

Unutarnje sagorijevanja uzvraća udarac

Amerikanac William K. Vanderbilt postavio je u Ablisu u Francuskoj brzinski rekord od 122 km/h u automobilu Mors koji je bio pokretan benzinom. To je bio prvi rekord kojeg postavio automobil s unutarnjim sagorijevanjem.

vs

.::.