Privlačan i brz
Alfa Romeo Stelvio 2.0 Turbo Q4 Sprint TEST
Ionako privlačan SUV Stelvio, koji je obnovljen za ovu godinu, na test nam je stigao u Misano metalik plavoj boji koja mu odlično stoji, a tu su i 19-inčni aluminijski naplatci i crni detalji na karoseriji koji su zaokružili vizualan dojam.
Iako je predstavljen prije 5 godina, 2016. godine na Salonu automobila u Los Angelesu, Alfa Romeo Stelvio i danas izgleda dovoljno svježe, a i dalje je riječ o jednom od atraktivnijih primjerak ove klase SUV vozila. Posebice ako je malo bolje opremljen i s većim aluminijskim naplatcima, a Misano plava metalik boja dodatno podiže dojam.
Ništa lošije nije ni pod poklopcem motora, gdje je smješten dvolitreni turbo benzinac s ravno 200 KS, koji se s lakoćom nosi s gotovo 1.800 kg teškom karoserijom, a kombiniran je s pogonom na sve kotače i 8-brzinskim automatskim mjenjačem, pa je riječ o dovoljno brzom i sposobnom automobilu.
Osim radi blagog redizajna, povod za test su i niže cijene Stelvia od ove godine, radi snižavanja trošarina, pa se uštede kreću od 20.000 pa sve do 40.000 kuna, što ga čini još privlačnijim.
Dizajn i praktičnost
Alfini dizajneri su i dalje kraljevi kombiniranja sportskog nastupa i elegancije. Nerijetko su se iskrivljavali vratovi kako bi pogled mogao pratiti testni Stelvio. I to svih spolova i godišta. Stelvio je i dalje atraktivan. Crni detalji na karoseriji daju mu dozu elegancije, posebice sprijeda gdje je maska crne boje i odlično se stopila s plavom karoserijom.
Gledajući s boka, u oči prvo upadaju karakteristični Alfini aluminijski naplatci, koji su u ovom slučaju bili veličine 19 inča, a sportskom dojmu pridonosi i linija krova koja se lagano spušta prema straga i dodatno zatamnjena stražnja stakla. Kao i većina ostalih SUV modela, i Stelvio ima plastične zaštitne rubove oko čitave karoserije, no ovdje nije riječ o masivnim i napadnim dijelovima, već je riječ o tanjim i elegantnijim obrubima.
Pogled straga govori sve. Dva otvora za ispušne cijevi i crni crveni natpis Q4 dovoljni su da privuku znatiželjne poglede. Iako je stražnji kraj ''najjednostavnije'' dizajniran dio ovog automobila, i dalje je riječ o privlačnom dijelu koji se odlično uklopio u ostatak karoserije.
A veliki stražnji poklopac prtljažnika skriva veliko ''spremište'' koje u osnovnom obliku zaprima 525 litara prtljage, a preklapanjem se dobiva pravi mali dostavnjak. Naime, prtljažnik tada ima obujam 1.600 litara, no sumnjamo kako će vlasnici ovakvog vozila ikada iskoristiti i ovu mogućnost. No dobro je znati da postoji. Prtljažnike je inače jako dobro iskoristiv zahvaljujući gotovo ravnim linijama.
Unutrašnjost
Iako na prvi pogled ista, unutrašnjost ipak donosi mnogo novosti. I tu ne mislimo samo na boje i materijale, već i na novi i veći središnji multimedijski zaslon koji je sada i osjetljiv na dodir, a dolazi i s potpuno novim softverom koji je intuitivniji, prilagodljiviji i, ono najbitnije, puno brži u radu. Tu su i dalje dva kotačića pored ručice automatskog mjenjača putem kojih je lako prolaziti menijima i opcijama, kao i dodatni kotačić putem kojeg se podešava glazba. Jednostavno i efektno. Kvaliteta materijala se također poboljšala, kao i završna obrada, pa prigovora nema na ništa.
Kada se vozač smjesti na fotelju, tj. vozačko sjedalo, ispred njega se nalazi poznati Alfin volan s tipkom za paljenje na lijevoj strani, koja daje posebnu draž, a iza volana je smještena pregledna instrument ploča, koja je i dalje analogna, a između dvije ''duplje'' smješten je ekran s podacima putnog računala.
Komande klima uređaja su odvojene od zaslona te ih je lako koristiti, a jedino su USB priključak i 12V utičnica mogli dobiti elegantnije dizajnersko rješenje, jer ovako izgleda kao da su postavljeni tu jer tu moraju i biti. Bez ikakvog reda u odnosu na ostatak unutarnjeg uređenja.
S druge strane, možemo napisati samo hvalospjeve za ručice za prebacivanje brzina, koje su smještene iza volana. Napravljene su od aluminija, iznimno su duge i fiksirane su na stup volana, a ne na sam volan, pa uvijek znate gdje su. Tako bi trebalo biti na svim automobilima. Ipak u Alfi jako dobro znaju što znači napraviti vozački auto. Što se pak prostranosti tiče, sprijeda je ponuda prostora bogata, a već smo spomenuli kako sjedala lako možemo zamijeniti i foteljama. Udobna su i dobro drže tijelo, te ne umaraju ni nakon dugih vožnji. Straga je prostora dovoljno, čak i za odrasle, koji se neće buniti ni za prostor za koljena, a ni za prostor za glavu. Također, očekuju ih i dva otvora ventilacije. Te dva USB priključka za punjenje uređaja. Trebate li uopće više od toga?
Motor i vožnja
Iako je pod poklopcem motora ugrađen osnovni motor, on je sve samo ne osnovan. Riječ je o dvolitrenom turbo benzincu koji razvija maksimalnu snagu od 147 kW/200 KS i pritom nudi i 330 Nm okretnog momenta koji je dostupan već od 1.750 okretaja, a uparen je s odličnim ZF automatskim mjenjačem s 8 stupnjeva prijenosa.
A zahvaljujući težini karoserije s vozačem ispod 1.800 kg, ovaj motor se lako nosi i prilično je brz. Za ubrzanje od 0 do 100 km/h mu treba 7,2 sekunde, a maksimalna brzina mu je 215 km/h, a ono što je možda i važnije, međuubrzanja su prilično brza i motor brzo reagira na gas.
Naravno, tome pridonosi i odličan automatski mjenjač koji reagira brzo i dobro prati želje vozača. Naravno, uvijek će netko reći kako nije sve baš onako kako je u tom trenutku želio, a onda se nudi mogućnost da sami prebacujete brzine putem polugica iza volana. Spomenimo još jednom kako su one postavljene na stup volana, pa se ne okreću s volanom i stoga uvijek znate koja je polugica za višu, a koja za nižu brzinu.
Volan je odlično pogođene debljine i odlično leži u ruci, a uz to i dobro prenosi informacije s ceste te je iznimno precizan. A Stelvio je općenito precizan i vozi kao po tračnicama i jako ga je teško izbaciti iz zamišljene putanje. Uz to, zvučna izolacija je jako dobra te je u kabini iznimno tiho. Pogon je na stražnje kotače, a po potrebi se dio prebacuje i na prednje kotače i to do 50 %.
I za kraj ostaje još i informacija o potrošnji. Ne ovo nije automobil koji će obarati rekorde u niskoj potrošnji, a i teško ga je voziti iznimno štedljivo, jer vas jednostavno ''vuče'' da se poigrate s njime. Prosjek nam je bio 10,1 litru, no tu je bilo dosta gradske vožnje kada voli popiti i do 11 litara. S druge strane, na otvorenoj cesti nam je trošio mrvicu iznad 8 litara, a na autocesti oko 10 litara. Očekivano.
Zaključak i cijene
Alfa Romeo Stelvio 2.0 Turbo Q4 Sprint kakvu smo imali na testu košta 423.857 kuna. Nije mali novac, no bogata oprema je učinila svoje. Ali tek kad pogledate cijenu konkurencije vidite kako je Stelvio ustvari prilično povoljan model.
Stelvio se nudi i u izvedbi s 280 KS, a cijena takvog modela starta od oko 420.000 kuna bez dodatne opreme. Doduše, tom modelu za ubrzanje do stotke treba sekunda i pol manje nego testnom, no mi bi u ovom slučaju radije dodatan iznos uložili u opremu nego u ''konje''.
Alfa Romeo Stelvio je i dalje jedan od najatraktivnijih modela u klasi, koji svojim šarmom otima kupce konkurenciji. Sada, kada se koriste i kvalitetniji materijali i kada je završna obrada na iznimno visokom stupnju, sada je pravo vrijeme za kupnju ovog modela. A za kraj ostavljamo i sliku iz najboljeg kuta, onakvog kakvog ćete na cestama Stelvio jedino i gledati.
Učitavam komentare ...