Brz i ekonomičan
Dacia Duster 1.3 TCe 150 Techroad TEST
Duster je sada dostupan s novim 1,3-litrenim turbo benzincem sa 150 KS, koji u kombinaciji s bogatom Techroad opremom čini Duster vrlo privlačnim, a s potrošnjom od 6,5 litara i prilično ekonomičnim.
Dacia Duster druge generacije je već neko vrijeme na tržištu i kupci su prepoznali Duster kao automobil jako dobrog omjera uloženo/dobiveno, a nova specijalna serija Techroad to i potvrđuje.
Inače, Techroad serija je dostupna na svim Dacia modelima, a odlikuje se bogatom opremom i crvenim detaljima koje možete pronaći i vani u unutra.
Tako se kod Dustera crveni detalji pronalaze na 17-inčnim aluminijskim naplatcima i retrovizorima, dok se u unutrašnjosti mogu pronaći na ventilacijskim otvorima, vratima, sjedalima i oko mjenjača.
Sveukupan dojam je kako se radi o detaljima koji su dosta vidljivi i distanciraju ovu izvedbu od ostalih izvedbi, a istovremeno nisu pretjerani. Baš onako kako treba biti.
Dizajn i praktičnost
Napuhana karoserija djeluje većom nego što zapravo je, jer s dužinom od 4.341 mm spada u kompaktne SUV modele. Širina od 1.804 omogućuje dosta prostora, a kutijast dizajn daje dojam robusnosti.
Techroad oprema donosi i srebrne detalje na branicima, ali i srebrne krovne nosače koji odlično stoje tamnijim bojama karoserije, kao što je bio i testni model.
Iako nije toliko velik, Duster nudi i prilično velik prtljažnik od 445 litara u izvedbi s pogonom samo na prednje kotače. Pravilnog je oblika, a kad se spuste stražnja sjedala obujam raste na 1.478 litara.
To je sasvim dovoljno za četveročlanu obitelj i za duža putovanja, a za one kojima je to premalo prostora uvijek mogu kupiti krovni kofer.
Unutrašnjost
Unutrašnjost je jednostavna i funkcionalna, ali nudi i sve moderne detalje. Tako je tu 7-inčni središnji multimedijski zaslon, automatska klima i potpuna elektrifikacija prozora i retrovizora.
Sjedala su mekana, no lijepo dizajnirana, a ni nakon dužeg puta ne stvaraju nikakve bolove ili ukočenost, a jedino bi voljeli da su molo profiliranija kako bi bolje držala tijelo u zavoju. Središnji naslon za ruke se nalazi na naslonu vozačkog sjedala, no preuzak je, a i već nakon 10-ak tisuća kilometara ima udubljenja od laktova vozača, odnosno spužva više nije jednako debela na svim dijelovima.
No dojam popravlja simpatično dizajniran i taman debeo kožni volan s prekidačima, a i sam dizajn unutrašnjosti je simpatičan. Da, ne možemo reći ni kako je lijepo, ali ni da je ružan, no funkcionalnost je na visokoj razini.
Komande automatskog klima uređaja su izdvojene od zaslona i njima je lako upravljati, a sva tri ekrana su vidljiva i po najjačem suncu, dok se iznad klimatizacije nalaze moderni ''klavirski'' prekidači, a testni model je bio opremljen i pokretanjem automobila bez ključa.
U odnosu na prethodnika je multimedijalni zaslon poboljšan, a i softver je nešto brži, iako bi trebalo poraditi na još nekim sitnicama, a ono što bi zaista voljeli je da je postavljen još malo više.
Pretinca ima puno, a hvalimo i gumiranu policu koja se nalazi ispred suvozača, a svidjela nam se i stara dobra ručica ručne kočnice. Prostora na prednjim sjedalima je i više nego dovoljno, a isto tako je dovoljno prostora i straga, osim ako je vozač dvometraš, kada straga mogu sjediti samo djeca ili niže osobe. No s druge strane, ni najvišim putnicima straga neće smetati krov, ali bi im mogla zasmetati gotovo ravno sjedalo i naslon, pa se straga putnici moraju držati pri vožnji zavojima kako ne bi previše klizali.
Motor i vožnja
Pravi biser testnog Dustera je motor. Riječ je o novom 1,3-litrenom turbo benzincu koji kod Dustera razvija 130 KS ili 150 KS, a testni je model bio opremljen jačom izvedbom, koja je kod nas dobavljiva samo s Techroad paketom opreme, no moguće je doplatiti i za pogon na sve kotače (20.000 kn).
Motor u kombinaciji sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem omogućuje Dusteru ubrzanje do stotke za 10,4 sekunde, dok je maksimalna brzina 200 km/h. I iako se po brojkama ne čini tako, Duster je prilično zabavno voziti.
Mjenjač je dobar i precizan, a motor nudi dobra ubrzanja i pri nižim okretajima, pa nije potrebno ni često posezanje za ručicom mjenjača. Vozili smo se starom cestom od Zagreba do Paga, i pritom uživali u vožnji koja je bila ugodna, a pretjecanja kamiona nije stvaralo nikakav problem.
A uz sve to, potrošnja se spustila na svega 5 litara! Da, dobro ste pročitali. Osim što je brz, Duster je i prilično štedljiv. Naravno, čim se s njime uđe u grad i počne voziti kreni-stani, potrošnja raste do 7,5 litara, dok se na autocesti pri brzini od 140 km/h potrošnja kreće između 7 i 8 litara. Spomenimo i kako buka vjetra iznad 150 km/h počinje nervirati, a i potrošnja raste na blizu 10 litara. Na kraju testa je iznosila 6,5 litara.
Naginjanje karoserije u zavojima nije previše izraženo, osim ako se ne pretjera, pa će Duster dobro poslužiti kao obiteljski automobil za ugodnu vožnju i po gradu i na izlete, a neće vam biti žao ni sići s asfalta jer je Duster od tla udaljen 21 cm, pa će teže doći do oštećenja.
Zaključak i cijene
Dacia Duster 1.3 TCe 150 Techroad do registracije košta 142.400 kuna, a testni model je bio opremljen metalik bojom, karticom za otključavanje i pokretanje bez ključa te rezervnim kotačem, što je cijenu dovelo do ukupnih 147.800 kuna. Neki će reći puno, no mi mislima da je cijena poštena.
S Techroad opremom je moguće dobiti i Dustera s testnim motorom i 4x4 pogonom za 162.400 kuna, dok je slabija izvedba od 130 KS dostupna samo s prednjim pogonom po cijeni od 137.900 kuna.
Dostupan je i 115 KS snažan dizelski motor koji u izvedbi s pogonom na prednje kotače košta 140.400 kuna, dok u izvedbi 4x4 košta 160.400 kuna.
Cijena pak osnovne izvedbe Dacije Duster Essential s 1,0-litrenim turbo benzincem i 100 KS košta 99.900 kuna, dok se najslabiji 1,5-litreni dizelski motor s 95 KS može dobiti za 121.000 kuna.
Dacia Duster više nije jeftin auto, dokaz je to i bogata oprema i snažni motori, a jedino što nedostaju su najnoviji sustavi pomoći vozaču kao što su automatsko kočenje, prepoznavanje znakova i slično, no za one koji se ne zamaraju modernim stvarima, Duster je dobar izbor.
Gotovo 50% viša cijena u odnosu na početni model se na prvu čini pretjeranom, no kad se na papir stavi što je sve u to uključeno, teško da ima pravu konkurenciju.
Učitavam komentare ...