Vidiauto Testovi Testirali smo... Mazda2 1.5 G75 Attraction TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 14.07.2015. 15:48

Mala, ali opaka 

Mazda2 1.5 G75 Attraction TEST

Mazda2 1.5 G75 Attraction TEST

Nemojte da vas prevari brojka od samo 75 KS jer Mazda2 ipak ima 1,5 litreni benzinski motor s već dokazanom SkyActiv tehnologijom.

To se tijekom vožnje i pokazuje kao bitan faktor u performansama nove Mazde 2. Naročito ako krenete na zavojite ceste i trebate često pretjecati druga vozila. U takvim situacijama mali gradski automobili mogu samo gmizati za drugim vozilima jer jednostavno nemaju niti snage niti resursa od kud izvući snagu za pretjecanje. Mazdin atmosferski benzinski motor s četiri cilindra veselo će se zavrtjeti i tako nam zauzvrat dati dašak sreće u vožnji.

Mazda2 1.5 G75 Attraction (3)

Pročitajte naš usporedni test Opel Corsa vs. Škoda Fabia vs. Mazda 2 vs. Hyundai i20

Motor obujma 1,5 litara s četiri cilindra nije lijen, iako se nikakva čuda niti ne očekuju niti smo ih mi tijekom testa očekivali, jer se u nižim okretajima ne osjeća snaga, koje na kraju niti nema tako puno. Ali, ulaskom u područje iznad 3000 okretaja motor postaje žustriji, agilniji, spremno sluša naše naredbe. Sve to prati odličan 5-stupanjski ručni mjenjač s kratkim i preciznim hodovima ručice, uz odličan mehanički klik-klak zvuk ručice koja bez pogovora sjeda na pravo mjesto, svaki put. Dobro su podešeni i prijenosi jer je za slabije motore uvijek bolje imati duži prijenos u nižim brzinama kako bi se postigla što veća brzina. Naravno, to za posljedicu nosi i višu potrošnju, ali kad nije potrebno onda niti ne moramo vrtjeti motor.

Mazda2 1.5 G75 Attraction (4)

U vožnji po neravnim cestama Mazda 2 treće generacije veselo poskakuje - što zbog kratkog međuosovinskog razmaka što zbog ovjesa koji to dopušta, ali ovjes na stražnjoj osovini nije previše bučan.

Potpuno nova Mazda dvojka koristi sve prednosti SkyActiv tehnologije koja se dokazala na Mazdi6, Mazdi CX-5, Mazdi 3, a zatim i na ovoj najnovijoj Mazdi 2. Još čekamo Mazdu MX-5 s potpuno drugačijim postavom također 1,5 motora snage 131 KS jer se koristi potpuno drugačiji mjenjač (potpuno novi) i stražnji pogon. Ovaj 1,5-litreni motor je prisutan i u Mazdi 3, snage 100 KS. Dakle, Mazda ne prihvaća trend smanjivanja obujma motora niti manji broj cilindara od 4 kao niti stavljanje turbine u benzinske agregate. Sve je prirodno, organski, a na vozaču je da otkrije kako na najbolji način iskoristiti snagu, moment i kubikažu.

Zauzvrat, svi novi Mazdini motori nisu veliki potrošači - testirana dvojka u gradskoj vožnji troši oko 6 litara, a na otvorenoj cesti potrošnja pada na samo 4,2 litre. Prosjek testa nam je bio 6,7 litara. Emisija CO2 je 110 g/km, najveća brzina 171 km/h, a do stotke Mazda 2 ubrzava za 12,1 sekundu.

Uz testirani G75 motor, u ponudi su još dva benzinska atmosferska motora također obujma 1,5 litara - G90 i G115, snaga 90 i 115 KS, dok nema dizelskih motora u ponudi. Osim 5-stupanjskog ručnog mjenjača u ponudi je i 6-stupanjski ručni te 6-stupanjski automatski mjenjač (dostupan uz G90 i G115 motore). Model s G75 motorom dostupan je samo s 5-stupanjskim ručnim mjenjačem.

Možda vas zanima naš prethodni test Mazda2 1.3i CE Pro snage također 75 KS.

Interijer i eksterijer

Mazda 2 je u vožnji pregledna, a pri parkiranju su nam ipak dobro došli stražnji parking senzori. Vozačko smo sjedalo podesili i po visini tako da je vozačka pozicija u Mazdi dobra, ugodna i sve je na dohvat ruke. Sviđaju nam se sjedala, komforna su barem u prednjem dijelu dok straga koljena baš i nemaju prostora. Dvojka nije malen auto kad ga pogledate pa smo se pitali kako to da straga baš i nema puno mjesta, a odgovor leži u prednjem dijelu vozila. Točnije, ispod haube jer konstrukcija motora ne dopušta manje dimenzije tako da velik dio dužine vozila otpada na prednji dio koji je daleko najduži od svih konkurenata koji najčešće nude malene trocilindrične motore, vrlo često pojačane s turbinom. I sviđa nam se i dug prednji dio, kao i prednja maska koja koristi genski uzorak svih novih Mazdi. To znači da su prednja maska i odbojnik dosta robusno dizajnirani, sa stilom koji je Mazdama osigurao veliku popularnost i prepoznatljivost na cesti. Dvojka ne nudi LED svjetla, ne ulazi ta tehnologija u B segment gradskih vozila, ali zato nudi veliku kromiranu lajsnu koja spaja svjetla i ističe prednji kraj.

Straga Mazda 2 2015 ima sličnu siluetu kao i prethodna dvojka, iako su stražnja svjetla ipak u potpunosti drugačija nego kod stare dvojke. Mazdi dobro stoji i Stormy plava Mica boja.

Mazda 2 po prvi put je predstavljena 2003. godine, naslijedivši model Demio, a 2007. godine se pojavila druga generacija Mazde 2.

U unutrašnjosti su korišteni lijepi materijali, lijepog grafičkog uzorka, ali tvrdi na dodir. Kad smo ih pogledali, činilo se da je kokpit izrađen od mekanog materijala, ali dodirom smo se razuvjerili. S druge strane, uživali smo u tri odlično dizajnirana ventilacijska otvora koji u istom stilu najavljuju dolazak Mazde MX-5 Miate. Ispred suvozača se nalazi i lijepo dizajnirana lajsna.

Sviđa nam se analogni brzinomjer, ali minijaturni digitalni okretomjer slabo vidljiv na suncu djeluje kao da nije bilo mjesta za njega te kao da je nebitan. Ali, sasvim suprotno tome, brzinomjer nam je jako bitan i baš žalimo što nije veći. Pristali bismo i na rješenje kakvo je nudila Mazda RX-8 te kao u Mazdi 3 G165 - unutar velikog, središnje postavljenog okretomjera nalazi se digitalni brzinomjer. Ipak, treba uzeti u obzir i da se Mazda s ovim modelom dvojke ipak ne obraća ljubiteljima brzine niti ludovanja nego kupcima koji trače gradski automobil simpatičan izgledom, kvalitetan motor, dobru opremljenost i koliko toliko prihvatljivu cijenu.

Cijenimo postojanje triju kružnih prekidača za komande ručnog klima uređaja. To je ono što nam treba, rotiranjem prekidača se sve vrlo jednostavno i brzo obavi. Kod drugih proizvođača, ukoliko želite promijeniti smjer puhanja zraka prvo morate pritisnuti malenu tipku, a zatim pogledati na minijaturni ekran koji smo mod odabrali. Ako nismo odabrali dobar mod, onda opet pogled moramo skrenuti prema tipki, odabrati novi mod te opet provjeriti na ekranu jesmo li odabrali dobar smjer puhanja zraka. Djeluje komplicirano kod konkurenata, zar ne, a nismo spomenuli niti klimu na touch ekranu koja nije baš praktična u vožnji, a može se sve češće vidjeti na tržištu.

Mazda2 1.5 G75 Attraction (2)

Idemo sada straga, na peta vrata koja skrivaju solidno velik prtljažnik obujma 280 litara (887 litara sa spuštenim stražnjim sjedalima). Gepek djeluje velik, a ispod plastične kadice i tepiha nalazi se prostor inače predviđen za rezervni kotač, ali nema rezervnog kotača nego se koristi set za krpanje gume. Tu leži dodatni prostor za prtljagu koji se baš dobro može iskoristiti.

Multimedija

Mazda2 1.5 G75 Attraction (1)

MHI komander

Testirana Mazda G75 s paketom opreme Attraction nudi bogatu multimediju na kapacitivnom 7-inčnom ekranu osjetljivom na dodir postavljenom na vrlo uočljivom mjestu na kokpitu. Ekran nudi dobru vidljivost iz svih kutova, dobar je i na suncu, a sučeljem se upravlja putem dodira samo dok je vozilo zaustavljeno tako da touch ekran iz sigurnosnih razloga ne reagira na dodir naših prstiju u vožnji, ali reagira preko MHI komandera smještenog kod ručne parking kočnice te putem komandi na upravljaču. MHI komander je praktičan u vožnji, nije potrebno u njega niti gledati, a postoji i prekidač za glasnoću. Sve je jako lijepo dizajnirano, ali možda malo previše pomaknuto prema natrag.

I sučelje na ekranu, već poznato s drugih Mazdinih modela, odlično funkcionira preko tabova na vrhu i uz dobru grafiku. Sve je uredno složeno, ergonomski raspoređeno i s dobrim bojama. Od funkcija, infotainment sustav nudi i navigaciju, uz Bluetooth, tako da kupnjom ove dvojke dobijete sve što vam je potrebno.

Cijena za Mazdu 2

Početna cijena za mali gradski automobil Mazda2 G75 je 85.479 kuna, model G90 košta između 107.109 i 126.027 kuna dok najjači model G115 dolazi samo s najjačim paketom Revolution Top i ima cijenu 150.213 kuna. Metalik boju Mazda naplaćuje 4500 kuna, a odlučite li se za prekrasnu i prepoznatljivu Soul Red crvenu boju to će vas koštati 5500 kuna.

Mi smo na testu imali Mazdu 2 s bogatim paketom opreme Attraction čija je cijena 110.229 kuna. Iz popisa opreme najzanimljivijim nam se čine ručna klima, kožom presvučeni upravljač i ručica mjenjača, električni podizači straga i sprijeda, bogata multimedija (7-inčni ekran u boji, navigacija, 2x USB i AUX utičnice, CD player, HMI komander, Bluetooth, četiri zvučnika), i-stop, tempomat, šest zračnih jastuka, DSC kontrola stabilnosti, pokretanje motora na gumb, sustav upozoravanja prelaska preko bijele linije LDWS...

Manje ili više, konkurencija Mazdi2 su Opel Corsa, Škoda Fabia, Hyundai i20, Volkswagen Polo, Renault Clio, Peugeot 208, Toyota Yaris.

Tehničke karakteristike

Mazda2 1.5 G75 Attraction
Vrsta motora: Benzinski
Obujam motora: 1496 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 75 KS pri 6000 o/min
Snaga u kWh: 55 kWh pri 6000 o/min
Okretni moment: 135 Nm pri 3800 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 12,10 s
Maksimalna brzina: 171 km/h
Potrošnja (grad): 6,10 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 4,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 6,70 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 110 g/km
Duljina: 4060 mm
Širina: 1695 mm
Visina: 1495 mm
Međuosovinski razmak: 2570 mm
Obujam prtljažnika: 280 l
Masa vozila: 1045 kg
Gume: 185/65 R15
Euro NCAP ocjena: 4
Cijena: 110229 kn
Ključne riječi:
cijena Mazda2 review SkyActiv test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 23. siječanj 1912.

Glazba na cesti

Aermore Manufacturing Company, tvrtka iz Chicaga, primila je patent za Aermore ispušnu trubu. Naime, ta je višecijevna truba pomoću ispušnih plinova svirala melodiju sličnu onima s crkvenih orgulja.

vs

.::.