Novi motor mu dobro stoji
Nissan X-Trail 1.3 DiG DCT Tekna TEST
Nissan X-Trail je malo veći od Qashqaija, te je i on dobio novi motor, ali i najnoviju sigurnosnu opremu, i time postao još poželjniji kupcima.
I u Nissan X-Trail je stigao novi 1,3-litreni turbo benzinac, koji je kod njega dostupan samo u izvedbi sa 160 KS i isključivo s automatskom mjenjačem, a također nije dostupan ni pogon na sve kotače, već ćete za takve kombinacije morati izabrati 1,7-litreni turbo dizelski motor koji raspolaže sa 150 KS.
X-rail je predstavljen prije 6 godina, a prije dvije godine je prošao i kroz facelift, pa mu najnovije osvježenje dobro stoji. Promjena u dizajnu nema, a smatramo kako je ovaj model i dalje dovoljno atraktivan svojim vanjskim dizajnom, dok se godine vide jedino u unutrašnjosti.
Dizajn i praktičnost
Kako je X-Trail samo malo veći Qashqaijev brat, ni ne čudi kako je dizajn prednjeg dijela jako sličan, i iz daljine ih je teško razlikovati. Situacija straga je pak potpuno suprotna, jer je X-Trail ovdje jedinstven.
Najveća i je razlika straga jer X-Trail nudi mogućnost ugradnje dva dodatna sjedala u prtljažniku, čime je u ustvari zamijenio model Qashqai +2 koji je nestao iz ponude prilikom predstavljanja aktualne generacije.
Dizajn je i dalje svjež, no nekako imamo osjećaj da mu bolje stoje svjetlije boje, koje onda dodatno ističu dizajnerske detalje, koji se mogu pronaći na gotovo svakom dijelu karoserije.
Zahvaljujući i nešto većoj dužini, X-Trail ima i veći prtljažnik koji u izvedbi s 5 sjedala broji 565 litara i ima dvostruku podnicu, te je iznimno pravilnog oblika, a moguće je i preklopiti stražnja sjedala, a tada prtljažnik raste na velike 1.982 litre obujma.
Unutrašnjost
Nakon što se smjestite u udobna sjedala, ispred vas ćete primijetiti tipičnu Nissan unutrašnjost jednostavnog dizajna i logično postavljenih prekidača, no bez nekakvih specijalnih detalja, izuzev piano površine po središnjoj konzoli. No to se sviđa određenom profilu kupaca, pa nećemo puno prigovarati.
Tekna paket opreme kakvu je imao testni model je s vrha ponude, pa to dodatno podiže dojam. Da se nije mislilo samo za putnike na prednjim sjedalima, pokazuje i mogućnost grijanja stražnjih vanjskih sjedala, a tu je i provedena ventilacija, no s druge strane ne postoji ni jedan USB priključak ili barem 12V utičnica koja uvijek dobro dođe za punjenje gadgeta. Osim toga, nagib naslon stražnjih sjedala je moguće podešavati, što je dobro za duža putovanja.
Kad smo već kod stražnjih sjedala, moramo napomenuti kako je prostranost dovoljno dobra, a samo će najvišim putnicima možda ponestati prostora za koljena, dok je prostor za glavu izdašan, čak i u ovoj izvedbi koja dolazi s električnim staklenim krovom.
Zahvaljujući izdašnom podešavanju volana i vozačevog sjedala, svatko će bez problema pronaći svoju poziciju, a svidio nam se i središnji naslon za ruke koji je postavljen na dobru visinu, dovoljno je širok za vozača i suvozača, a hvalimo i odlično pogođenu mekoću. Baš onako kako volimo.
Središnji multimedijalni sustav nije baš uvijek intuitivan i ne nudi glasovno biranje na hrvatskom jeziku, pa se nadamo da će to biti ispravljeno u budućnosti.
Motor i vožnja
Najveće ovogodišnje novosti u X-Trailu su motori, a testni 1,3-litreni turbo benzinac smo već imali prilike isprobati i u drugim modelima koji ga koriste. U X-Trailu je dostupan samo u najsnažnijoj izvedbi sa 160 KS i uparen je sa 7-brzinskim DCT automatskim mjenjačem s dvije spojke i pogonom na prednje kotače.
Kao što smo već spomenuli, kad je opremljen benzinskim motorom X-Trail nije moguće naručiti s pogonom na sve kotače, već je za to potrebno izabrati dizelski motor. Šteta, jer konkurencija nudi i takvu kombinaciju.
Motor dobro vuče preko tonu i pol tešku karoseriju bez ikakvih problema, i uvijek imate osjećaj kako snage neće nedostajati. Ubrzanja nisu strelovita, ali su konstantna, a problema nema ni kad je vozilo potpuno opterećeno.
Automatski DCT mjenjač uglavnom radi dobro, no ponekad je neodlučan, posebice na nizbrdici kada (pre)dugo drži u nižoj brzini i time bespotrebno povećava buku u kabini. Kad smo već kod buke, u ostalim situacijama je u vozilu prilično tiho te je vožnja ugodna i pri visokim brzinama.
Prosječna potrošnja nam je bila 8,8 litara, a vožnja je uglavnom bila gradska. Na otvorenoj cesti će pasti i na ispod 7 litara ako ste malo blaži s papučicom gasa, no s težom nogom na gasu u gradu ili pri maksimalnim brzinama, potrošnja lako prelazi i preko 10 litara. No prosječni vozači mogu računati s prosjekom od oko 8,5 litara.
X-Trail nije sportski model, već je namijenjen ugodnoj vožnji, što i dokazuje ugodnom vožnjom kada s njime ne pretjerujete. U suprotnome, brzi prolasci kroz zavoje znače i više naginjanja karoserije, no ubrzo ćete shvatiti da za time nema potrebe i maknut ćete nogu s gasa i tada shvatiti kakvoj je vožnji namijenjen ovaj SUV.
Zaključak i cijene
Testni model Nissan X-Trail 1.3 DiG DCT Tekna je s vrha benzinske ponude, te je od dodatne opreme imao samo metalik boju, a njegova cijena je 285.600 kuna i donosi gotovo sve što je moguće dobiti na X-Trailu. Ostaje samo nadoplata za ProPilot paket i za 7 sjedala.
Već i najpovoljnija benzinska inačica s Acenta paketom opreme nudi mnogo toga, a opremljena je i sa Safety Shield sigurnosnim paketom te košta 234.845 kuna, dok je cijena za X-Trail s N-Connecta paketom opreme 249.545 kuna. Za svakog ponešto.
150 KS snažni dizelski modeli startaju od 230.710 kuna s početnim Visia paketom opreme, dok je pak najpovoljnija izvedba s pogonom na sve kotače dostupna od 280.460 kuna.
Nissan X-Trail je namijenjen onima kojima je Qashqai premali, no nešto ozbiljniji izgled stražnjeg dijela postavlja ga stepenicu više, a takva je i cijena. Novi benzinski motor se odlično snašao u ovom modelu, te će biti češći izbor kupaca nego prijašnje benzinske izvedbe.
Učitavam komentare ...