Lav čije kandže ostavljaju dubok trag
Peugeot 508 2.0 BlueHDi 180 Allure TEST
Sjećate li se dječje igre s igraćim kartama s automobilima, kada smo morali odgovoriti na suparnikov izazov i imati kartu s boljim performansama? Da je u to vrijeme na kartama bio Peugeot 508 BlueHDi 180 tada bismo imali pravi adut za gotovo svaki izazov jer performanse nove 508-ice i na papiru i na asfaltu zaista oduševljavaju.
S 400 Nm i 180 KS te 8,5 sekundi do stotke i maksimalnih 230 km/h Peugeot 508 ulazi u kategoriju limuzina-sportaša. Radi se o limuzini koja izaziva uzbuđenje i dobre performanse, uz tradicionalnu francusku gostoljubivost interijera za svih pet putnika.
Uz 2.0-litreni turbodizelski četverocilindrični BlueHDi motor sa 16 ventila do izražaja u vožnji dolazi i sekvencijalni automatski 6-stupanjski mjenjač koji uz sve to (ručno mijenjanje stupnjeva putem ručice mjenjača te polugicama na upravljaču) ima i S (sport) način vožnje. Tada francuz postaje razdražljiviji, brze reagira na naše komande, motor se više vrti prije nego li se vrlo ugodno mjenjač prebaci u sljedeći stupanj.
Sportski način se, uz Snow za skliske ceste, može koristiti jedino u automatskom načinu mijenjanja brzina mjenjača dok se u ručnom koristi senzor pritiska naše noge na papučicu gasa. U normalnom načinu stupnjevi se mijenjaju između 1500 i 2000 okretaja, motor se vrti na oko 1500 pa je vrlo tih, a u sportskom načinu dopušta se dolazak do 4500 okr/min te se nakon toga automatski obavi prebacivanje u sljedeći stupanj. U ručnom modu bilo bi bolje kada bi se na desetak sekundi odgodilo automatsko mijenjanje stupnjeva nakon ulaska u crveno polje, kao što nude neki proizvođači poput Mazde na modelu 6, jer možda ne želimo da se dogodi promjena stupnja (na primjer, pretječemo drugo vozilo i ne želimo gubiti niti djelić sekunde na promjenu stupnja). Pozitivno je što je mjenjač zaista brz u promjenama, ako smo u sportskom modu ili pak ručnom. Na autocesti se Peugeot 508 pri 130 km/h vrti na 2000 okretaja, vožnja je ugodna i udobna, osjeti se udobnost ovjesa koji pak u zavojima voli malo zaljuljati karoseriju.
Snaga i moment se na Peugeotu 508 odlično osjete kada smo izlazili na autocestu i od trenutka kada smo izravnali vozilo i počeli ubrzavati od 50 km/h prema 130 km/h imali smo osjećaj kao da ćemo poletjeti. Ubrzavanje uz vrlo glatko mijenjanje stupnjeva prijenosa 6-stupanjskog automatskog mjenjača je uzbudljivo, snažno i izgleda kao da tako možemo vrlo dugo ubrzavati, uz snažan potisak koji pruža 180 KS snažan motor koji najveću snagu postiže pri 3750 okretaja. Još veće uzbuđenje nastavilo se kada smo ručicu mjenjača prebacili u ručni mod te stisnuli tipku S (sport); motor se tada zavrti za 500-ak okretaja više, do 4500 i tek onda sam automatski prebaci u sljedeći stupanj. U suštini, za najbolje performanse je najefektnije koristiti ručni način mijenjanja u kojem se prebacivanje obavi automatski nakon dostizanja maksimalno dopuštenog broja okretaja. U klasičnom, automatskom načinu se stupnjevi izmjenjuju daleko prije, ovisno o pritisku na papučicu gasa. Sama promjena stupnjeva je ugodna, glatka i vrlo brza.
Peugeot 508 je u vožnji vrlo udobnog ovjesa, fluidan na cesti bez obzira jesmo li na ravnom dijelu autoceste ili se uključujemo u promet pa 508 dobro drži cestu i nema nikakvih primjetnih naginjanja u zavojima. Osjećaj u vožnji nam je bio vrlo siguran.
Peugeot 508 je punokrvna limuzina savršeno dobra za duge vožnje, odlična je i u gradskoj vožnji kada je u kratkom vremenu potrebno doći s točke A do točke B, kada želimo što prije dostići maksimalno dopuštenu brzinu vožnje, a isto tako su i kočnice dobre pa cijeli automobil djeluje vrlo sigurno i pouzdano. Vožnja je moguća bez stresa, uz lagano "kruzanje", a nagli pritisak na papučicu gasa premješta zupčanike u položaj za nekoliko stupnjeva niže pa se začuje i osjećaj lavlje rike. Samo na kratko, šteta što se isti zvuk koji asocira na dvostruko više cilindara ispod haube ne čuje i na većim brzinama kada odlučimo dati vjetra petama za svih 180 konjića. Tijekom bilo kojeg načina rada mjenjača moguće je putem fiksno postavljenih polugica na upravljaču promijeniti stupanj, a lijeva (minus) polugica dobro dođu i za kočenje motorom, bez da uvijek stišćemo kočnicu i djelujemo negativno na karoseriju tijekom vožnje. Sviđa nam se što su poluge fiksne, ne vrte se zajedno s kolom upravljača pa su time praktičnije u vožnji zavojima nego kod vozila na kojima se i te poluge vrte s upravljačem. A i veće su nego kod konkurencije koja stidljivo stavlja takve polugice pa ih doslovce moramo tražiti tijekom vožnje.
Peugeot 508 u prosjeku nam je tijekom testa imao potrošnju 8,5 litara (prema putnom računalu) dok je stvarna potrošnja koju smo izmjerili između dva punjenja gorivom 8,05 litara, uz temperature oko nule stupnjeva i bez korištenja klima uređaja. Dakle, putno računalo je pokazalo za gotovo pola litre veću potrošnju.
Vanjski izgled
Vizualno je 508 vrlo lijep automobil kojem originalnost daju prednja rešetka hladnjaka, velika full LED svjetla i bumerang LED dnevna svjetla smještena u donjem dijelu velikog odbojnika. Poklopac motora je također upečatljiv, a na stražnjoj strani "lavlje kandže" ostavljaju svjetlosni trag u noći. Iako kotači izgledaju veliki, radi se o dobro dizajniranim 17-colnim aluminijskim naplatcima pa čine testirani Peugeot 508 još dinamičnijeg izgleda, uz istovremeno ekonomičnu cijenu za gume.
Interijer
U interijeru Peugeota 508 je prisutan limuzinski look, sve je vrlo visoke kvalitete na dodir i pogled, nema previše gumbića, osjećaj sjedenja je kraljevski, uz grijanje prednjih sjedala u tri stupnja i zaista prostranu kabinu smještenu u vozilu dužine 4829 mm, uz 2817 mm međuosovinskog razmaka. Ustrebate li držač za čaše, nakon pritiska na gumb u kokpitu, kao u zrakoplovu pojavljuju se držači čaša. Istovremeno, ne znamo na što se potrošio prostor u središnjem naslonu za ruke unutar kojeg ima zaista malo prostora za smještaj stvari. Sam naslon je vrlo velik i širok, ali kad se otvore oba skrivena pretinca prostor je vrlo malen. Usput spomenimo i pretinac u prednjim vratima u koji se mogu smjestiti zaista velike stvari poput boca s pićem, ali istovremeno boce s pićem će završiti tijekom vožnje u stražnjem dijelu vrata do kojeg se ne može doći s rukom tijekom vožnje.
Prtljažnik obujma 545 litara spada u prostrane što se tiče prostora i rasporeda tako da se na put može ponijeti sve što poželite, bez razmišljanja hoće li to stati u vozilo. Preklopite li stražnja sjedala, prostor se povećava na 1581 litara. Karavanski 508 SW nudi 660 odnosno 1865 litara.
Multimedija
Pohvaljujemo i infotainment sustav koji je lijepog i modernog sučelja, uz pomalo decentan dizajn te dobro raspoređene ikone tako da je stiskanje po 7-inčnom touch ekranu praktično i lako. Naravno, i putem kola upravljača je moguće upravljati multimedijom. Na sustav se putem Bluetootha spajaju telefoni, ima i USB priključak pa je moguće punjenje telefona ili pak slušanje glazbe s telefona na multimedijskom sustavu. Očekivano, oprema Allure donosi kvalitetnu multimediju i veći broj zvučnika te prostor doslovce zove da se glasnoća poveća i uživa u omiljenoj glazbi. Ima i CD player ukoliko volite glazbu slušati bez kompresije i gubitka kvalitete kakvu prate MP3-ce.
Cijena za Peugeot 508 2.0 BlueHDi 180 EAT6 S&S Allure
Cijena za testni automobil Peugeot 508 Allure 2.0 BlueHDi 180 EAT6 S&S je 266.895 kn. Na tu cijenu treba dodati dodatnu opremu - metalik boju – 4.400 kn, prednje parking senzore + kameru za vožnju unatrag + detektor mrtvog kuta + elektro preklopive retrovizore – 5.700 kn, te još bočne stražnje zastore/sjenila – 700 kn tako da se u konačnici cijena testiranog modela s PDV-om i posebnim porezom penje na 281.138 kuna.
Učitavam komentare ...