Simpatičan i prostran
Peugeot Rifter L1 Allure 1.5 BlueHDi 100 TEST
Treća generacija Peugeot Riftera postao je puno bolji automobil, koji i dalje nudi mnogo prostora, ali u puno privlačnijem izgledu i izvana i unutra.
Peugeot Rifter, treća je generacija ovog modela koji od sada dolazi s novim imenom, a sve kako bi se više odvojio putnički Rifter od dostavnog Partnera. Znači postoje tri osnovne verzije ovog modela: Rifter (kakav smo testirali), Rifter Business (N1 izvedba s mrežom iza stražnjih sjedala i s mogućnošću odbitka PDV-a) te dostavna izvedba Partner.
Sve verzije su dostupne u dvije dužine, 4,40 m ili 4,75 m, a putnička verzija može imati 5 ili 7 sjedala, bez obzira je li u pitanju kratka ili duga izvedba karoserije, a ako se u tu jednadžbu dodaju svi motori i oprema koja se s njime može dobiti, broj kombinacija je iznimno velik.
Dizajn i praktičnost
No vratimo se mi na testni model Peugeot Rifter Allure BlueHDI 100 s 5 sjedala i kratkom karoserijom, kojeg pogoni 1,5-litreni turbo dizel motor koji raspolaže sa 102 KS, koji je došao sa sivom metalik bojom koja mu odlično pristaje i koja mu daje dozu elegancije.
Rifter je u odnosu na Citroen Berlingo za 3 cm udaljeniji od tla, a oko čitave karoserije je postavljena crna zaštitna plastika koja mu daje robusniji, odnosno i pomalo SUV-ovski izgled, baš ono što se danas traži.
Sam dizajn prednjeg dijela je nešto blaži nego kod aktualnih Peugeot modela, pa Rifter više vuče na eleganciju nego na sport, i to nije nimalo loše. Ako se tome pridoda i praktičnost, izbor je to koji će se svidjeti mnogima.
Prednja vrata vozača i suvozača su prilično velika pa je i izlazak na užim parkirnim mjestima nešto teži, no zato stražnja klizna vrata nude jednostavan ulazak i izlazak iz vozila u bilo kojoj situaciji i još jednom dokazuju koliko su praktična.
Velika, i pomalo teška, vrata prtljažnika skrivaju prtljažnik veličine čak 775 litara osnovnog obujma, a sam prostor je potpuno pravilnog oblika i maksimalno je iskoristiv. Idealno za obitelj s više djece i stvari koje se moraju često prevoziti. A ako preklopite sjedala i mjerite Riter do krova, obujam prtljažnika raste na kombijevskih 3.000 litara obujma.
Unutrašnjost
U unutrašnjosti se vide najveće promjene u odnosu na prethodnu generaciju, pa se ispred vozača nalazi poznati Peugeot iCockpit, maleni volan odrezan s gornje i donje strane koji odlično leži u rukama, a tu je i zaslon na vrhu središnje konzole, i sve ostale blagodati moderne tehnologije.
Za pohvalu je i što su prekidači električnih prozora sada prebačeni na vrata, pa je i njima sada lakše upravljati, no voljeli bi da je ručica za otvaranje vrata smještena malo više, jer ju je ovako potrebno tražiti.
Pretinca u unutrašnjosti ima mnogo, pa se tako mogu pronaći držači za čaše na rubovima središnje konzole, pretinac ispod instrument ploče, pretinac iza središnjeg zaslona, pretinac ispod središnje konzole u kojem može biti i bežični punjač za mobitel, tu je i ogroman središnji tunel između prednjih sjedala koji se može zatvoriti. Tu su i tri pretinca ispred suvozača, od kojih su gornji i donji s poklopcima, a ne smijemo zaboraviti ni pretince u vratima, ali i ispod krova. Dakle, mogli bi lako zaboraviti gdje ste što stavili.
Prednja sjedala nude raskošan prostor, no ni straga nije skučeno, a svi koji imaju troje djece dobro će doći stražnja sjedala iste veličine, kako ne bi bilo ''borbe'' tko ima više, odnosno manje prostora, a jedino će putnik u sredini ostati bez svog ''avionskog stolića''. Borbe bi moglo biti samo oko jednog USB punjača na stražnjim sjedalima.
Čak ni troje odraslih prosječne visine neće imati problema s prostorom u ramenima, dok je prostor za noge izdašan, osim ako je vozač visok, no ni tada osobama do 1,80 m visine neće nedostajati prostora za koljena. Putnici na stražnjoj klupi sad imaju i mogućnost otvaranja, odnosno spuštanja prozora, koje u dosadašnjim generacijama nije bilo moguće, a prekidač za spuštanje je postavljen ozmah pored ručice za zatvaranje vratiju.
Stražnja se sjedala mogu preklapati 1/3 i 2/3, a uz doplatu je moguće dobiti i tri potpuno odvojena sjedala, od kojih se svako može preklapati po potrebi.
Sjedi se povišeno, gotovo kao u SUV vozilu, a zahvaljujući velikim staklenim površinama je i preglednost dobra u svim smjerovima, a tu su i veliki retrovizori koji zaista mnogo pomažu u vožnji i pri parkiranju.
Motor i vožnja
Prilično malen poklopac motora skriva poznati 1,5-litreni turbo dizel motor koji raspolaže sa 102 KS i nudi 250 Nm okretnog momenta pri 1.750 okretaja u minuti, a uparen je s 5-brzinskim ručnim mjenjačem.
Hodovi mjenjača su nešto duži i vidljivo je kako je Rifter namijenjen uglađenijoj, a ne sportskoj vožnji. Ipak je riječ o obiteljskom, a ne sportskom vozilu. Iako je motor nešto glasniji dok se ne zagrije, vidi se kako je u novoj generaciji Riftera Peugeot poradio na dodatnoj zvučnoj izolaciji.
Peugeot Rifter je nudi prilično udobnu vožnju, a pri 130 km/h buka u vozilu je mala i moguće je pri toj brzini normalno razgovarati u autu. Rifter je jedino ''osjetljiviji'' u zavojima, kad se voli naginjati ako se vozi brže.
Prosječna potrošnja nam je na kraju testa bila 6,9 litara, što je dobar rezultat za ovakvu vrstu vozila. Na otvorenoj će cesti potrošnja nerijetko pasti na svega 5 litara, dok će u vožnji gradom Rifter popiti oko 7 litara na 100 km. Na autocesti je najbolje održavati brzine do 140 km/h kada će i potrošnja ostati u granici do 7,5 litara, a nakon toga će početi rapidno rasti.
Potrošnja bi vjerojatno bila manja kada bi se nudio i 6-brzinski ručni mjenjač, no ako želite njega morate uzeti snažniji turbo dizel motor sa 130 KS, ili pak izabrati 1,2-litrenog turbo benzinca sa 110 KS.
Sam motor se dobro nosi s težinom automobila, čak i kada je malo više natovaren, pa će biti vjerojatno i najčešći izbor kupaca na našem tržištu. Problem mu mogu stvoriti samo duge uzbrdice i kad je potpuno natovaren, jer će tada biti potrebno češće posezati za ručicom mjenjača kako bi prebacili u nižu brzinu.
Testni model je imao ugrađen i Grip control s funkcijom Hill Descent Control, a koji omogućuje izbor između pet načina vožnje – Standard, Snijeg, Blato, Pijesak i isključen ESP, dok Hill Descent sustav održava malu brzinu na velikim strminama.
Zaključak i cijene
Peugeot Rifter L1 Allure 1.5 BlueHDi 100 sa svom dodatnom opremom koju vidite na slikama do registracije košta 192.748 kuna, dok mu je cijena bez dodatne opreme 174.105 kuna.
Od dodatne opreme je ugrađeno grijanje prednjih sjedala (2.000 kn), 220 V utičnica (700 kn), bežični punjač mobitela (1.000 kn), Grip Control + rezervni kotač (3.900 kn), paket Safety Plus (2.000 kn), 3D navigacijski uređaj (4.900 kn) i metalik boja (3.600 kn).
Za pohvalu je što i najpovoljnija izvedba Riftera dolazi s bogatom sigurnosnom opremom koja uključuje sustav za pomoć zadržavanja trake (LKA), prepoznavanje prometnih znakova za brzinu i sustav za automatsko kočenje.
Najpovoljniji Rifter s ovim motorom i osnovnom Active opremom je dostupan od 162.096 kuna, a s istim je motorom dobavljiv i u skupljoj GT Line opremi, kada mu je cijena 185.435 kuna. Doplata za dužu, Long L2, karoseriju je 7.000 kuna, dok je doplata za dva dodatna sjedala u prtljažniku 5.900 kuna.
Najnovija generacija Peugeota Riftera je odrastao i ozbiljan automobil velikih mogućnosti. Rifter pritom ima i zanimljiv i simpatičan izgled, a uz bogatiju GT Line opremu može dobiti i sportski štih. Kako je potražnja za prostranim monovolumenskim automobilima splasnula, Partner se nameće kao idealan izbor kupaca koji traže automobil kompaktnih dimenzija s velikom količinom prostora, a sada je i trendovski povišen kako bi podsjećao na SUV vozila.
Učitavam komentare ...