Povišeni šminker
Renault Kadjar S-Edition Energy dCi 130 X-Tronic TEST
Dobra oprema, sportski izgled, bestupanjski CVT mjenjač i 130 KS snažan turbo dizel motor dobro su se uklopili u Renault Kadjar.
Renault Kadjar, kompaktni SUV ovog francuskog proizvođača predstavljen je 2015. godine na Salonu automobila u Ženevi i ubrzo je postao hit na Europskom tržištu zahvaljujući dobrom izgledu, dobroj motorizaciji i pošteno određenoj cijeni. I na našem je tržištu prodan u zavidnoj brojci, te se često može vidjeti na cestama.
Ni testni model nije ostao nezapažen radi atraktivne kombinacije bijele boje karoserije i atraktivnih 19-inčnih tamnih aluminijskih naplataka. Priznajemo, kombinacija je stvarno pogođena.
Karoserija je duga 4.445 mm i široka 1.840 mm, te u kombinaciji s međuosovinskim razmakom koji broji 2.647 mm krije dovoljno prostora za četveročlanu obitelj, a čak je ostalo prostora i za prtljažnik veličine 472 litre, koji se može povećati preklapanjem stražnje klupe, ili jednostavnom ugradnjom krovnih nosača i kutije.
Prtljažnik je pravilnog oblika, pa je iskoristivost dobra, a dovoljno je prostora i na stražnjoj klupi, ako putnici nisu viši od 180 cm, kada počinje nedostajati prostora za koljena. Srećom, za glavu uvijek ima dovoljno mjesta, a velike staklene površine omogućuju dobar pogled prema van.
Na prednjim vas sjedalima pak čeka obilje prostora i jako dobra vozačka pozicija. Kako se sjedi povišeno preglednost je odlična u svim smjerovima, a čak ni zaobljene linije karoserije nisu uzele danak preglednosti, pa bi i parkiranje bez svih ugrađenih sustava pomoći bilo lako.
Komandna ploča je tipična Renaultovska – veliki ekran digitalne ploče, te po jedan ekran sa svake strane koji prikazuju temperaturu motora, odnosno napunjenost rezervoara goriva. U središnjoj konzoli nas pak očekuje 7-inčni zaslon osjetljiv na dodir s R-Linkom, a za zvuk se brine radio Bose Surround Sound System (2.500 kn) koji daje dobar zvuk – od niskih do visokih tonova.
Ispod njega se nalaze komande automatskog dvozonskog klima uređaja te dva USB priključka i 12V utičnica. Središnja konzola je sa središnjim tunelom spojena trokutastom drškom za koju se može primiti suvozač ako se vozite po neravnom putu, no postavljena je malo prenisko pa nije baš praktična. Osim CVT mjenjača i elektronske ručne kočnice, na tunelu se još nalaze prekidači za tempomat i držači čaša, a na koje se nadovezuje središnji naslon za ruke, a odmah ispod njega su, pomalo skriveni, smješteni prekidači grijača prednjih sjedala. Sveukupan dojam je kako su svi prekidači smješteni logično i lako ih je koristiti, no nedostaje dizajnerskih elemenata. Pohvalili bi okvire središnjih ventilacijskih otvora koji su napravljeni od svjetlucave sivo-srebrne boje koja na suncu daje odličan svjetlucavi efekt.
Pod prednjim poklopcem je ugrađen poznati 1,6-litreni turbo dizel motor sa 130 KS koji je uparen s bestupanjskim CVT mjenjačem koji kod Renaulta nosi oznaku X-Tronic. Riječ je o bestupanjskom automatiku koji simulira sedam brzina i dobro je usklađen s motorom. Ponekad mu treba sekunda više kako bi reagirao, no već nakon kratkog privikavanja na kretanje, vožnja postaje udobna i bez trzaja. Čak ni buka motora nije velika, no ionako je povremeno nadglasa škripanje donjeg dijela središnje konzole, ako vam je noga naslonjena na nju. Ostatak vozila je posložen odlično i ostalih nepoznatih zvukova nismo čuli.
No vratimo se mi pogonskom agregatu. Motor ubrzava dovoljno brzo za prosječnog vozača, a treba uzeti u obzir i gotovo tonu i pol tešku karoseriju i automatik, pa možemo reći kako je vožnja prilično ugodna, a ni prestizanja mu ne predstavljaju problem. Kada je u višim okretajima i motor se glasnije čuje, a potrošnja raste. Prosjek potrošnje nam je bio oko 6,5 litara, no treba uzeti u obzir kako je tijekom testa Renault Kadjar S-Edition Energy dCi 130 X-Tronic uglavnom proveo na gradskim ulicama te se i dvaput penjao na Sljeme.
Na otvorenom će potrošnja pasti i blizu 4 litre ako vozite po ograničenjima, što je za ovakvo vozilo odličan rezultat. Pri težoj nozi na papučici gasa na autocesti će pak trošiti i 8 litara. Treba napomenuti i kako mu je maksimalna putna brzina s malo buke na oko 150 km/h, jer iznad te brzine buka vjetra se višestruko povećava.
Testni model je bio opremljen pogonom samo na prednje kotače, točno onakav kakav treba većina vlasnika ovakvog tipa vozila. Da se razumijemo, Kadjar nije nesposoban izvan asfalta, a problem mogu postaviti samo velika količina blata ili dubok snijeg, gdje pogon na sve kotače pokazuje sve svoje prednosti.
No zato je testni Kadjar bio opremljen s mnogo sigurnosnih dodataka vozaču koji su uključeni u paket Techno Premium (trenutno je besplatan) a koji donosi sustav za nadzor mrtvog kuta, sustav aktivnog kočenja u slučaju nužde, bočne senzore i sustav za pomoć pri parkiranju Easy Park Assist + kamera za vožnju unatrag; a već serijski nudi i sustav automatskih dugih svjetala, praćenje linije, prepoznavanje znakova, ali i Full LED Pure Vision svjetla koja odlično rade svoj posao, pa vožnja na autocesti po mraku više nije zamorna.
Kada se sve navedeno uzme u obzir, možemo reći kako je Renault Kadjar s CVT mjenjačem X-Tronic i dizelskim motorom od 130 KS u kombinaciji sa S-Edition opremom pravi pogodak kad se pogleda uloženo-dobiveno. Cijena testnog modela do registracije je 221.853 kuna, a u nju je uračunato već sve gore nabrojano, a od dodatne opreme je još imao i samozatamnjujući unutarnji retrovizor (400 kn) i posebnu metalik boju – perla bijela za koju treba doplatiti 5.000 kuna. Navedena cijena vrijedi za vozila sa zalihe, jer trenutno nije moguće naručivati Kadjar s dizelskim motorima.
No, osnovni benzinski motor od 140 KS u modelu Renault Kadjar Life TCe 140 moguće je kupiti već za 152.800 kuna, što je fer ponuda, ako se pogleda da je u cijenu uračunat i Techno Premium paket. Jači Kadjar s benzinskim motorom od 160 KS dostupan je u Bose paketu opreme, a cijena tada raste na 203.100 kuna, a tada dobivate gotovo istovjetno opremljen Kadjar, samo s ručnim 6-brzinskim mjenjačem. Izbor je na vama.
Učitavam komentare ...