Klasičan Japanac
Subaru Forester Unlimited SAAS 2.0i CVT TEST
Subaru je jedan od onih proizvođača koji nemaju najljepše dizajnirane modele, ali imaju ono nešto što vam se podvuče pod kožu.
Čim spomenemo Subaru, većini prvo na pamet pada plava Impreza sa zlatnim felgama i velikim spojlerom na poklopcu prtljažnika koja je nekada žarila i palila reli svijetom, no Subaru ima za ponuditi još mnogo toga, a jedan takav model je i Forester.
Naravno, kakav bi to Subaru bio da nema pogon na sve kotače, a testni model dolazi sa 150 KS snažnim benzinskim boxer motorom i CVT automatskim mjenjačem te Unlimited SAAS opremom, koja donosi mnogo sigurnosne i praktične opreme.
Dizajn i praktičnost
Subaru Forester Unlimited SAAS 2.0i CVT nije ljepotan, no cjelokupan dojam je pozitivan. Sportski prednji dio s ''namrštenim'' svjetlima i mnogo kromiranih detalja svidjet će se mnogima, no stražnji kraj je pomalo bezličan s jednostavnim, okomito postavljenim uskim svjetlima koja s druge strane omogućuju širok otvor vratiju za lakši utovar stvari.
Prtljažnik je obujma 505 litara i pravilnog je oblika pa je iskoristivost na visokoj razini, a ako vam to nije dovoljno prostora jednostavnim spuštanjem stražnjih sjedala obujam se može povećati sve do 1.592 litre, a utovar olakšava i prilično nizak pod.
S druge strane, 4.610 mm duga karoserija nudi i mnogo prostora za putnike, pa tako ni gotovo dva metra visoki vozači nemaju problema sa smještajem, a iako je bio ugrađen stakleni krovni otvor, mjesta za glavu ne nedostaje. Zanimljivo je i kako je iza tako visokog vozača moguće smjestiti odraslu osobu bez brige oko prostora za koljena. Kožna sjedala su udobna, no voljeli bi malo više bočnog oslonca na sjedećem dijelu.
Unutrašnjost
Kako smo napomenuli za vanjski izgled, isto vrijedi i u unutrašnjosti. Dizajnerski unutrašnjost nije najljepša, no dobro je opremljena, i što je najvažnije, sve je sastavljeno vrhunski. Štogod da primite ili dotaknete imate osjećaj kako će trajati desetljećima. Ništa se ne klima ni nema prazan hod, a plastika koja se upotrebljava nije uvijek najviše kvalitete.
Trokraki kožni volan je odlično pogođene debljine i odlično leži u ruci te se na njemu nalaze mnogo tipki za upravljanje, te je potrebno dan-dva da se naviknete na sve pozicije. Na vrhu središnje konzole su smještena dva ekrana, manji i veći, na kojima se prikazuju postavke klimatizacije i putnog računala, pa je glavni zaslon oslobođen tih detalja kako bi prikazivao navigaciju bez smetnji. Zaslon je dobro vidljiv i po najvećem suncu, a zahvaljujući prečacima koji su postavljeni oko njega, lako je i upravljanje tijekom vožnje. Za pohvalu su i komande klime koje su odvojene od zaslona i imaju standardne okrugle gumbe. Ispod toga se još nalazi utičnica te prostor za pohranu stvari, a ispred mjenjača su postavljene komande za grijanje sjedala i za upravljanje pogonom.
Motor i vožnja
Ispod dugačkog poklopca motora smješten je klasičan Subaruov boxer motor obujma gotovo dvije litre i snage od 150 KS. Motor je to bez turbo punjača, no napravljen je za dugotrajno korištenje. Prilično je tih, a oduševila nas je i mirnoća u radu. Spomenimo i kako je Subaru jedna od onih tvrtki koja izbacuje dizel motore iz ponude, pa će Forester od sada biti dostupan samo s benzinskim motorom.
No osim dobrog motora, Forester se može pohvaliti i prilično dobrim mogućnostima izvan asfaltiranih prometnica. Od tla je udaljen 22 centimetara, te uz 23 stupnjeva prilaznog i 25 stupnjeva izlaznog kuta i uz X-Mode pogon na sve kotače, samo nebo mu je granica. Da je riječ o ozbiljnijem off-road modelu govori i to kako je ugrađen sustav za pomoć pri spuštanju na nizbrdici, kako bi se put prevalio sigurno. Za sigurnu vožnju na takvim terenima dobro dođe i kamera koja je ugrađena u desni retrovizor, a pomoću koje se snima i u realnom vremenu prikazuje na zaslonu što se nalazi pored desnog kotača. To će dobro doći i pri parkiranju uz rubnik ili u sličnim situacijama.
Forester je teži od 1,5 tone, pa 150 KS ne zvuči puno, no da se lijepo voziti po otvorenoj cesti. Ne, Forester nije sportaš s kojim možete brzo prolaziti zavoje, već je stvoren kako bi put bio što ugodniji. Potrošnja tijekom testa se nije puno razlikovala od tvornički deklarirane, pa je na otvorenoj cesti Forester trošio oko 5 litara, dok se u gradu potrošnja penjala i do 9 litara na sto kilometara. Prosjek nam je na kraju bio 7,3 litre, što je dobar rezultat kada se sagledaju svi aspekti.
Zaključak i cijene
Cijena za Subaru Forester Unlimited SAAS 2.0i CVT do registracije 323.364 kuna. Nije riječ o malom iznosu, no konkurencija je s cijenama na sličnoj razini, no konkurencija ne nudi ono nešto što nudi brend Subaru. Najpovoljniji Subaru Forester 2.0i Style sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem do registracije košta 264.261 kunu, dok isti model u kombinaciji s automatskim mjenjačem košta 276.878 kuna.
Najskuplja je pak verzija Subaru Forester 2.0XT koja također dolazi s automatskim mjenjačem, no cijena te verzije se penje na 419.958 kuna. Ako vam je potreban terenac s pravim terenskim sposobnostima, Forester je odličan izbor.
Učitavam komentare ...