Vidiauto Testovi Testirali smo... TEST: Dacia Sandero Journey 1.0 TCe 90

Autor: Luka Jurić Objavljeno: 10.01.2025. 08:43

Gradski hit

TEST: Dacia Sandero Journey 1.0 TCe 90

TEST: Dacia Sandero Journey 1.0 TCe 90

S odličnim omjerom uloženog i dobivenog, Sandero je s razlogom najprodavaniji auto na domaćem, ali i inozemnom tržištu

Dacia Sandero odličan je gradski automobil koji, ovisno o potrebama korisnika, može služiti i za duža putovanja, a pritom nudi ponajbolji omjer uloženog i dobivenog na tržištu novih automobila. Stoga ni ne čudi da je upravo Sandero mjesecima najprodavaniji model na europskom tržištu.

1

Sandero, naime, ne prelazi magičnu barijeru od 20.000 eura za novi model – ispod koje nema previše modela u ponudi. Ne prelazi ju čak ni s najskupljim Journey paketom opreme i određenom opcijskom opremom koju smo imali na testu.

2

Dacia se tako u Sanderu držala svoje dobro poznate filozofije da u auto ugrađuje samo ono što je neophodno i ono što ćete koristiti svakodnevno.

3

Ipak, uspjeli su nas ugodno iznenaditi i u ovaj cjenovno vrlo pristupačan auto ugradili mogućnosti poput multimedijskog sustava sa zaslonom osjetljivim na dodir i podrškom za bežično povezivanje aplikacija Android Auto i Apple CarPlay.

4

Stoga se Sandero čini kao ponajbolja opcija ako ste u potrazi za novim automobilom koji vam neće opustošiti novčanik. I dalje se radi o udobnom autu koji nudi sve što vam treba u svakodnevnoj vožnji, uz određene kompromise, dakako. U nastavku ćemo detaljnije pogledati koje.

Dizajn i praktičnost

Odmah krećemo s prvim dijelom opcijske opreme na našem testnom uređaju – metalik boja DQK – Oxide zelena je vizualno atraktivna i nenametljiva boja koja će se svidjeti velikom broju korisnika. Istovremeno se uklapa u svoj okoliš, ali ipak i ističe među drugim automobilima.

Na prednjoj maski ponovno se ističe sad već poznati dizajn koji kreće iz centra gdje se nalazi Dacia značka, a zatim širi s dvjema dvostrukim isprekidanim linijama prema prednjim LED svjetlima u obliku slova Y.

5

Ispod nje nalazimo još perforirane otvore za hlađenje motora, dok ostatkom karoserije dominiraju suptilne linije koje će cijeniti svi kupci koji su u potrazi za jednostavnim autom koji će im pružiti udobnu vožnju od točke A do točke B.

Na bočnoj silueti nastavlja se ista filozofija, dok se tu ponajviše ističu retrovizori u drugoj boji i atraktivni aluminijski naplatci RANDIA dimenzije 16 inča. Naplatci dolaze s dizajnom koji broji pet krakova u dvije boje s Dacia logotipom u centru.

6

Sandero na stražnjoj strani izgleda atraktivno s LED potpisom koji prati prednja svjetla, a dolazi u obliku slova Y. Ovaj dizajn stražnjih svjetala već je naširoko prepoznat kao Dacijin dizajn, s obzirom da isti nalazimo i na modelima poput Sandero Stepway ili Spring.

7

Osim svjetala, u centru pozornosti je i stilizirana tipografija „Dacia“ koja odlično izgleda na ovom modelu.

Unutrašnjost

Interijer novog Sandera vjerojatno je najbolje oličenje Dacijine filozofije o opremanju automobila isključivo neophodnim mogućnostima i tehnologijama.

Naravno, kroz godine se to „neophodno“ mijenja, pa tako testni Sandero uz izostanak digitalnog kokpita i uz ručni mjenjač s pet stupnjeva prijenosa donosi jednostavnu automatsku klimu, volan presvučen umjetnom kožom i s nizom tipki za jednostavniju i sigurniju vožnju, 8-inčni TFT zaslon multimedijskog sustava s podrškom za bežično povezivanje aplikacija Android Auto i Apple CarPlay.

8

Tu je također i automatska parkirna kočnica i naslon za ruke koji je uvijek dobrodošao gost u cjenovno pristupačnim autima kao što je Sandero. Pritom valja napomenuti da sve što smo pronašli u interijeru ne „škripi“, već se radi o čvrstim i izdržljivim materijalima koje ćete rado vidjeti u svom autu.

Na armaturi i vratima pronalazimo kombinaciju tvrde plastike i tkanine koja je oku vrlo ugodna i odlično funkcionira u „razbijanju“ monotonije koja bi zavladala da je korišten samo jedan materijal.

Jednostavna i udobna sjedala presvučena su tkaninom s istom kombinacijom boja i teksture koje pronalazimo u ostatku interijera.

9

Sredina volana napravljena je od tvrde plastike, dok je kolo presvučeno umjetnom kožom, isto kao i ručni mjenjač. Na volanu pronalazimo tipke za upravljanje tempomatom i informacijama koje nam prikazuje kokpit, tj. manji ekran koji se nalazi u sredini kokpita.

Tako uz standardne podatke o okretajima i brzini pronalazite samo osnovne podatke, točno one koji vam trebaju u vožnji.

Iza volana standardno pronalazimo i ručicu za upravljanje multimedijom, a između volana i zaslona za multimedijski sustav također pronalazimo držač mobitela. Kraj njega pronalazimo i jedan USB-A priključak, putem kojeg možete žičano povezati svoj mobitel s multimedijom Sandera.

U središnjem mostu nalaze se prostori za pohranu čaša/boca za piće, tipka za automatsku parkirnu kočnicu, ručni mjenjač, dodatan prostor za pohranu stvari, USB-C priključak koji možete koristiti za punjenje uređaja i 12-voltnu utičnicu.

10

Iznad njega dolaze kontrole automatske klime s četiri tipke i tri kotačića za jednostavno upravljanje. Zatim dolaze tipke za paljenje i gašenje start-stop sustava, eco načina vožnje i dr.

Zatim dolazimo do 8-inčnog zaslona osjetljivog na dodir, o kojem ćemo više pričati u nastavku. Prije toga osvrnimo se još na stražnju klupu i prtljažnik.

11

Dizajn stražnjih sjedala vizualno prati vozačevo i suvozačevo sjedalo, a prostora za koljena i glavu je dosta. Smatramo da većina suputnika neće imati problema s prostorom na stražnjoj klupi. Suvozači straga također dobiju jedan USB-C priključak za punjenje uređaja i 12-voltnu utičnicu.

Obujam prtljažnika je velikih 410 litara, što je odlično za ovu klasu, a s preklopljenom stražnjom klupom ta brojka raste na 1.108 litara. Napomenimo još da nas je ugodno iznenadilo i dvostruko dno prtljažnika, što je uvijek praktično, a nije očekivano kod modela u ovom cjenovnom rangu.

12

Ispod njega je još i prostor za rezervni kotač, ako odlučite nadoplatiti za njega.

Kao neki nice-to-have koji nismo očekivali od Sandera, a ugodno nas je iznenadio, spomenimo još i automatsko otključavanje i zaključavanje automobila pomoću Dacia kartice „slobodne ruke“.

Infotainment

Multimedijski sustav Media NAV dolazi u obliku 8-inčnog TFT zaslona osjetljivog na dodir. Radi se o zaslonu nešto starijem od onog kojeg pronalazimo u novom Dusteru, ali on i dalje nudi solidne rezultate. Štoviše, osim DAB radija, Bluetooth, USB-C i AUX povezivanja, ovaj sustav dolazi s ugrađenom navigacijom i podrškom za bežično povezivanje na Android Auto i Apple CarPlay aplikacije.

Ovu zadnju točku također nismo nužno očekivali od novog Sandera, ali čak i on prati ove tehnološke trendove s kojima onda stvarno imate sve što će vam biti potrebno tijekom vožnje.

13

Veličina zaslona je adekvatna i ugodno možete upravljati glazbom i pratiti upute na Google Mapsu ili nekoj drugoj sličnoj aplikaciji.

Osim ovih aplikacija, na zaslonu upravljate ugrađenim medijskim i navigacijskim sustavima, te postavkama automobila.

Tu ponajprije mislimo na pomoći pri vožnji kao što su automatsko kočenje u nuždi s prepoznavanjem pješaka i biciklista, sustav za održavanje vozila u prometnoj traci, sustav kontrole umora i nepažnje vozača i prepoznavanje prometnih znakova.

14

No tu također možete saznati razne informacije o svojoj vožnji, gledati kameru za vožnju unatrag i pratiti što vam, uz slušne signale, govore prednji i stražnji senzori za parkiranje.

Motor

Iako novi Sandero dolazi s popularnim ECO-G motorom s tvornički ugrađenom plinskom instalacijom, testni Sandero Journey došao je s TCe 90 turbobenzinskim trocilindrašem obujma 1.0 litara. Razvija maksimalnu snagu od 67 kW (91 KS) sa 160 Nm okretnog momenta.

Radi se o automobilu s pogonom na prednje kotače i ručnim mjenjačem s pet stupnjeva prijenosa. Ono što nam se svidjelo kod ovog mjenjača jest to da su brzine kod ovog modela nešto duže, pa će i vožnja na autocesti biti znatno ugodnija nego kod auta s kraćim brzinama.

15

Pogotovo kad uzmemo u obzir da je jedini kompromis za postizanje ovako atraktivne cijene, a da ga zapravo osjetite, nešto slabija zvučna izolacija, zbog koje nešto jače čujete buku vjetra.

No i to je zapravo zanemarivo – ne radi se o nekoj značajnoj razlici u odnosu na skuplje modele. Ništa što stupanj ili dva glasnija glazba neće riješiti. Tako da je novi Sandero ugodan za voziti i u gradskim uvjetima i na otvorenoj te autocesti.

16

Maksimalna brzina testnog auta s TCe 90 motorom je 175 km/h s ubrzanje od 0 do 100 km/h za 11,7 sekundi. S obzirom da s ECO-G 100 motorom dobijete snagu od 74 kW (100 KS) kad se vozite na plin, maksimalna brzina raste na 177 km/h, a ubrzanje pada na 11,6 sekundi.

No maksimalna brzina i ubrzanje vjerojatno neće biti ključna informacija za korisnike koji ciljaju na solidan auto s odličnim omjerom uloženog i dobivenog kao što je Sandero. S druge strane, prosječna potrošnja vjerojatno hoće.

17

U gradu i na autocesti Sandero troši između 6,5 i niskih 7 litara, dok će na otvorenoj cesti potrošnja pasti ispod 6 litara. Prema WLTP-u, Dacia navodi prosječnu potrošnju od 5,4 litara, što pretpostavljam da se može postići ako ne idete na i s posla kad su najveće gužve u gradu.

U ovom kontekstu pohvalili bismo i spremnik goriva obujma 50 litara, dok većina konkurencije dolazi sa spremnikom od 40 litara. Rjeđi odlasci na benzinsku postaju su uvijek pozitivna stvar.

Zaključak i cijena

S obzirom da je auto testiran na samom kraju 2024. godine, osvrnimo se prvo na činjenicu da je ovo najjeftiniji auto koji je autor ove recenzije imao na testu.

Kad tome pridodamo činjenicu da Dacia Sandero Journey dolazi sa solidnim voznim karakteristikama, dobrim mogućnostima i vrlo dobrom tehnološkom podrškom, novi Sandero uistinu opravdava titulu ponajboljeg omjera uloženog i dobivenog.

18

Pogotovo zato što su kompromisi za postizanje tako niske cijene gotovo neprimjetni, što znači da je ovo odličan auto za komfornu vožnju od točke A do točke B. Putem vam ništa neće nedostajati!

Sandero s osnovnim paketom opreme „Essential“ košta 14.900,00 EUR, dok cijene za srednji paket Expression koji donosi niz dodatne opreme košta počinju od 16.000,00 EUR.

19

Sandero Journey s TCe 90 motorom košta 17.000,00, dok uz opcijsku opremu koju smo mi imali na testu završna cijena vozila s PDV-om i PPMV-om iznosi 18.350,00 EUR.

Ako se odlučite za ECO-G 100 motor s tvornički ugrađenom plinskom instalacijom, računajte da cijena raste za 600 eura u sva tri paketa opreme.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 10. siječanj 1979.

1-10-1979 Kabrioletska Buba otišla u mirovinu

Kabrioletska Buba otišla u mirovinu

Na današnji je dan proizveden posljednji primjerak kabrioletske izvedbe Volkswagen Bube, koja je bila izuzetno popularna tijekom 70-ih godina.

vs

.::.