Vidiauto Testovi Testirali smo... TEST: Ford Ranger Wildtrak X

Autor: Mario Šešlek Objavljeno: 05.11.2024. 12:30

Zabava je zagarantirana

TEST: Ford Ranger Wildtrak X

TEST: Ford Ranger Wildtrak X

Novi model legendarnog pick-upa zabavan je i udoban za vožnju na cesti, ali i po neoznačenim putevima. Pazite samo kod parkinga u gradu

Pick-upovi ili kamioneti sve češća su pojava na hrvatskim cestama – kako u manjim sredinama, tako i u gradovima. Iako se barem djelomično radi o trendu koji se iz SAD-a, gdje je Ford F serija kamioneta najprodavaniji auto već godinama, a tri najprodavanija modela 2023. godine su sve redom pick-upovi.

1

No radi li se samo o preuzimanju tendova iz SAD-a s velikim zakašnjenjem, kao što to Europa i Hrvatska rade s mnogim drugim stvarima, ili tu postoji nešto više? Po nama, apsolutno postoji – i ne, ovdje ne pričamo samo o dimenzijama automobila.

2

Novi Ranger u Wildtrak X izvedbi je tehnološki napredan kamionet s 2.0 dizelskim bi-turbo motorom koji će biti i više nego dovoljan za cestovnu vožnju, ali i sve offroad situacije u kojima biste se mogli pronaći.

3

Auto je istovremeno udoban u vožnji, s kvalitetnim materijalima izrade u interijeru, ogromnim 12-inčnim infotainment zaslonom, grijanim sjedalima sprijeda i grijanjem volana za hladne zimske dane.

4

Odličan je za transport stvari, s kukama za sigurnost u tovarnom prostoru i otpornošću na uvjete koja štiti stvari koje se u tom prostoru nalaze. Osim izvanredne nosivosti, svakako treba spomenuti i jednako dobru sposobnost vuče.

5

Prije nego što krenemo u detaljniju analizu ovog izrazito zabavnog automobila, spomenimo još i da smo ga na kraju dana najviše vozili u gradu, gdje se isto dobro snalazio. Ipak, za to su nam apsolutno neophodni bili parking senzori i stražnja kamera za parking, tako da vam svakako preporučamo sve te i druge sigurnosne značajke koje će vam olakšati snalaženje u prostoru – uključujući i 360 kameru.

6

 Sa svojom jarko-narančastom bojom i dimenzijama, Ranger Wildtrak X također plijeni poglede mnogih u prometu tako da ste s njim predodređeni da se ističete u gradskim prometnicama. Ipak, Wildtrak X inačica namijenjena je onima koji će preferirati divljinu.

7

Dizajn i praktičnost

Na stranu njegove impozantnosti, Ford Ranger u Wildtrak X izvedbi s jarko narančastom bojom izrazito je primjetan auto kojeg je nemoguće ne vidjeti. Narančasta boja koja po nama graniči sa žutom odlično funkcionira s crnim detaljima koje pronalazimo po cijelom autu.

8

Uz njih, u sam dizajn se odlično uklapa i srebrni zaštitni poklopac na dnu prednjeg dijela Rangera koji štiti motor od potencijalnih udaraca tijekom offroad vožnje. Pogotovo zato što istu boju pronalazimo na uzdužnim krovnim nosačima i pomičnom pokrovu tovarnog prostora.

9

No krenimo od početka. Na Rangeru je sve ogromno. Tako imamo ogromnu prednju rešetku saćastog oblika za hlađenje s ogromnom Ford značkom (koja je također u crnoj boji, a ne plavoj) i ogromnim LED prednjim svjetlima.

10

Iznad njih pronalazimo naziv modela u crnoj boji, a na samom dnu ranije navedeni srebrni poklopac koji štiti motor od udaraca. Iako se prednji kraj, kao i cijeli auto, na slikama čini velik, uživo i izbliza to poprima jednu potpuno novu dimenziju.

11

Na test nam je stigla verzija s dvostrukom kabinom, kakvu praktički jedino i viđamo po hrvatskim cestama. Kad ga pogledamo iz profila, u oči svakako „bodu“ kotači. Naime, dok Wildtrak dolazi s 18“ aluminijskim naplatcima i nešto manjom gumom, Wildtrak X koji je više orijentiran offroad vožnji dolazi s manjim naplatcima i većom gumom.

12

Tako nam je Wildtrak X na test stigao sa 17“ crnim aluminijskim naplatcima i 265/70 R17 all-terrain gumama, ali i s kućištem kotača većih dimenzija u odnosu na druge inačice Rangera.

13

Kraj guma se nalazi oznaka Bi-Turbo, a nedaleko od nje na vratima primjećujemo i stiliziranu Wildtrak X oznaku. Kod vrata još možemo primijetiti i robusne kvake u crnoj boji, ali je tu centar pozornosti ipak bočna stepenica koja će vam olakšati ulazak i izlazak iz automobila.

14

Prvo što primijetimo na stražnjoj strani problema je jedan roll-bar koji se nalazi tik uz stražnji kraj kabine. U dodatnom paketu opreme taj roll-bar možete pomicati iza po dužini tovarnog prostora, a zatim na uzdužne krovne nosače nadodati ekstenzije okomite na njih. Tako dobivate još teretnog prostora na koji možete postaviti do 250 kg tereta koji radi svoje dužine ne bi stao u tovarni prostor.

15

Kad smo već kod prtljažnog prostora, njegova maksimalna bruto nosivost iznosi 1.200 kg. Njemu možete pristupiti otvaranjem zaštitnog pokrova pritiskom tipke na ključu ili u autu. Otvaranje i ulazak u njega je poprilično jednostavan i intuitivan, a sam prtljažni prostor je praktičan, prostran i robustan.

16

Po cijelom tovarnom prostoru pronalazimo kuke za koje možemo zakvačiti i osigurati teret, a unutrašnjost tog tovarnog prostora izrađena je od izrazito čvrstog materijala za koji smo sigurni da će izdržati sav teret kojem ga izložite. Sigurni smo da bi izdržao i druge uvjete, ali ipak savjetujemo da koristite motorizirani zaštitni pokrov koji se za čas otvori ili zatvori.

17

Oko tovarnog prostora također pronalazimo stepenica za lakši pristup, a ispod njih na dnu pronalazimo i otvor za kuku koju dobijete s autom. Maksimalni kapacitet vuče Rangera iznosi do 3.500 kilograma.

18

Još jedna korisna funkcionalnost tovarnog prostora jest to da njegova vrata možete koristiti kao radni stol. Naime, u njegovim vratima pronalazimo džepove za, primjerice, stezaljke pomoću kojih onda možete stegnuti nešto što trebate rezati.

19

Kod tovarnog prostora, ali i na drugim praktičnim mjestima – poput retrovizora – pronalazimo rasvjetu koja nam pomaže s korištenjem automobila noću. Rasvjeta nam osvijetli bočnu stepenicu i tlo kod kritičnih točki oko automobila.

20

Za kraj još spomenimo i stražnja svjetla, koja su također ogromna, i utisnuti naziv modela na vratima tovarnog prostora koji je redovit kod pick-upa.

21

Unutrašnjost

Odmah pri ulazu u automobil primijetit ćete ručku za koju se možete primiti za što lakši ulazak u automobil. Svidio nam se taj dodatak koji je ulazak u Rangera u tandemu s bočnom stepenicom pretvorio u čistu zabavu jer smo se osjećali kao da smo rendžer koji je upravo osedlao konja. Falio nam je jedino šešir, jer smo si country glazbu pustili putem infotainment sustava.

22

No da ne požurujemo s infotainmentom, krenimo od osnova. Ford je u Ranger Wildtrak X inačicu ugradio iznimno udobna sjedala presvučena crnom umjetnom kožom s narančastim detaljima i šavovima te Wildtrak X tipografijom na gornjem dijelu sjedala.

23

Od istog materijala su mjenjač i poveći naslon za ruke, a kožu u kombinaciji s alkantarom pronalazimo i po vratima te armaturi. Na daljem dijelu armature ipak pronalazimo i tvrdu plastiku, što u kamionetu namijenjenom offroad vožnji na nepristupačnom terenu nikako ne možemo zamjeriti. Štoviše, taj odabir ima smisla jer je nemoguće nakon rada u takvim uvjetima ostati čist.

24

Crnu piano plastiku pronalazimo oko otvora za ventilaciju, a kožu opet pronalazimo na volanu s tri kraka na kojem se nalazi čak 14 tipki. Raspored tipki podijeljen je na gornje i donje. Tako pomoću tipki u donjem redu i na lijevoj i na desnoj strani volana upravljamo multimedijom i pozivima.

25

Gornji red tipki služi za upravljanje tempomatom, lane assistom, raznim funkcijama na virtualnom kokpitu i dr. Iza volana pronalazimo veliki TFT zaslon koji funkcionira kao instrument ploča, odnosno virtualni kokpit na kojem pronalazimo sve bitne informacije – od brzine, okretaja, stanja i potrošnje goriva do prometnih znakova.

26

Po preuzimanju Rangera iz Forda, odmah smo se uputili na obilaznicu i upalili tempomat. Tako smo se odmah uvjerili u činjenicu da se radi o tehnološki naprednom autu. Naime, jednom kad smo označili željenu brzinu, upalio se i lane assist koji je sam unosio korekcije na volanu kako bismo se držali sredine naše trake.

27

Naravno, mi smo i dalje trebali držati volan iz sigurnosnih razloga, ali ovo je značajka koju nismo nužno očekivali od kamioneta koji je namijenjen za offroad i snalaženje u svakakvim situacijama na terenu gdje nema označenih ili bilokakvih cesta. Tako da nas je Ranger Wildtrak X odmah ugodno iznenadio, što je nastavio raditi tijekom cijelog testa.

28

Iako nam ogromni infotainment zaslon plijeni pogled, osvrnimo se nakratko još na jednu zanimljivu značajku na lijevoj strani armature. Naime, iza volana i iznad tipki za namještanje svjetala nalazi se pretinac koji otvarate klikom na označeni rub. On otvara dodatan držač za čašu ili bocu, a isti pretinac nalazimo i na desnom rubu armature za suvozača.

29

Uz njih, još dva držača čaša nalazimo i na prostranom središnjem mostu. Lijevo od njega se nalazi lijepi kožni mjenjač s narančastim šavovima. Putem njega možete i ručno mijenjati brzine pomoću tri tipke koje se nalaze na lijevoj strani mjenjača (tipke +,- i M).

30

Tipke nas podsjećaju na dodatne tipke gamerskih miševa, tako da će se možda iskusni igrači brže prilagoditi ovom rješenju od drugih.

31

Ispod mjenjača se nalazi tipka za parking kočnicu, a ispod nje tipke za upravljanje postavkama vožnje. S lijeve strane pronalazimo tipke za paljenje i gašenje parking senzora, autostarta, ESP-a i sustava za vožnju pod nagibom.

32

Desno od tog seta tipki nalazi se kotačić s četiri tipke pomoću kojih mijenjate opcije pogona jer vam ne želite nužno u svakoj situaciji pogon na sva četiri kotača. Rotacijom kotačića također birate vozne karakteristike prema situaciji u kojoj ste se našli – vožnji po blatu, snijegu, ledu itd.

33

Ove funkcije će najviše iskorištavati oni koji će zaista redovito voziti offroad ovim autom, i smatramo da će biti poprilično zadovoljni. Naravno, mi smo se ipak najviše vozili po cesti i za takve korisnike tvrdimo da će biti poprilično zadovoljni u standardnom načinu rada.

U gornjem dijelu središnjeg mosta pronalazimo još jedan manji pretinac u koji smo mi redovito stavljali ključeve od auta, a ograđuje navedeni dio mosta od pohrane za mobitel, gdje se nalazi prostor za bežično punjenje (mi tu opciju nismo imali u testnom modelu). Tu su još jedan USB-C i jedan USB-A priključak.

34

Zatim ćemo pogled malo podignuti i napokon doći do komandnog mosta. To je, naravno, ogromni 12-inčni zaslon osjetljiv na dodir i fizičke tipke za klimatizaciju, s tim da se neke funkcije klimatizacije nalaze i na infotainment zaslonu.

35

No više u nastavku recenzije. S desne strane zaslona nalazi se polica na koju suvozač može praktično odlagati stvari, a pritiskom na skrivenu tipku koja se nalazi između ventilacije i te police na suvozačevoj strani armature, otvorit će se još jedan skriveni pretinac.

36

On se nalazi ispod desnog dijela armature koji je pokriven alkantarom i nosi „Wildtrak X“ naziv modela. Prije no što se okrenemo stražnjoj klupi, nadodajmo samo još da polica za odlaganje stvari kod suvozača dolazi i s LED osvjetljenjem, što pomaže tijekom noćne vožnje.

37

Stražnja klupa također uživa u svim dodacima za olakšani ulazak u Rangera. Tako se i ti suputnici mogu okoristiti bočnom stepenicom i ručkom za ulazak.

38

Dizajnerski, stražnja klupa prati rješenje prednjih sjedala, a presvlake su također izrađene od kože. Kao što možete pretpostaviti, prostora je mnogo tako da suputnici ne bi trebali imati problema oko komfora tijekom putovanja.

39

Pogotovo kad tu nadodamo činjenicu da i oni dobivaju otvore za klimatizaciju te dva USB-C priključka za punjenje uređaja.  

40

Infotainment

Sve u ovom autu je veliko, pa zašto ne bi bio i infotainment zaslon? Ovom idejom vodili su se i dizajneri u Fordu jer Ranger Wildtrak X ima ogromni zaslon osjetljiv na dodir kao glavnu komandnu ploču automobila.

41

Zaslon je okomito postavljen i vrlo je kvalitetan. Jako precizno možemo njime upravljati, njegova reakcija je dobra, a svi podaci su jasni i čitljivi.

42

Pritom trebamo napomenuti da će u svakodnevnoj vožnji donja trećina zaslona biti namijenjena za dodatne kontrole klimatizacije poput namještanja temperature dvozonske klime, paljenje i gašenje dodatnih funkcija poput grijanja sjedala i volana.

43

Na gornjoj se, pak, događa magija. Osim bežičnog povezivanja na Android Auto i Apple CarPlay aplikacije, tu ćete pristupati svim postavkama automobila i samog infotainment sustava.

44

Tako smo tu palili Auto Hold i razne mogućnosti asistencije vozaču, ali i značajku „Calm Screen“ koja pali minimalistički „Screen Saver“ ako vam se ne da gledati hrpu informacija na ovom ogromnom zaslonu, nego želite jednostavno uživati u vožnji.

45

U gornjem dijelu infotainmenta će se također prikazivati različite perspektive stražnje kamere tijekom parkiranja, kao i parking senzori. Vjerujte nam, ove značajke ćete koristiti svakodnevno, pogotovo ako se vozite u gradu kao što smo i mi.

46

Različite perspektive kamere primjenjivat ćete u različitim situacijama, a nama su sve bile od koristi tijekom tjedan dana testiranja. Dodatan korak je i kamera od 360 stupnjeva koja osigurava pogled na Rangera iz ptičje perspektive. Ona je još jedno odlično rješenje za snalaženje u prostoru, što je s ovolikim autom često izazov.

47

Tijekom nekoliko obavljenih poziva putem mobitela spojenog na Rangera nismo imali problema s kvalitetom zvuka – jasno smo čuli drugu stranu, a ona je isto tako čula nas.

48

To dobrim dijelom možemo pripisati izrazito kvalitetnom ozvučenju s kojim je gušt bio slušati praktički svaki žanr glazbe koji smo upalili na testu.

Motor

Ford Ranger Wildtrak X koji smo mi imali na testu dolazi s 2.0 TDCi bi-turbo dizelskim motorom s kojim se nećete trebati brinuti za snagu. S pogonom na sva četiri kotača, 205 KS (153 kW) i 500 Nm okretnog momenta, Ranger Wildtrak X je vrlo sposoban pick-up koji nudi živahnu vožnju u svakodnevnim uvjetima i dovoljno snage za odlične mogućnosti vuče.

49

Tako povrh svojih 2,4 tone, Ranger Wildtrak X ima maksimalnu bruto nosivost do 1.200 kg i maksimalni kapacitet vuče do 3.500 kg.

50

Ovaj motor sparen je s 10-brzinskim automatskim mjenjačem koji je odlično radio na testu. Vrlo je dinamično mijenjao brzine i u svakodnevnoj vožnji smo se najčešće nalazili u rasponu od 1.500 do 2.000 okretaja.

51

Ta sinergija motora i mjenjača rezultirala je odličnom oglašavanom potrošnjom od 8,7 l/100 km u kombiniranoj vožnji. Nama je tijekom testa ta potrošnja ipak bila viša. U dominantno gradskoj vožnji, virtualni kokpit nam je pokazivao prosječnu potrošnju od otprilike 12 litara, što je i dalje vrlo dobro po nama.

52

Ipak se radi o ogromnom automobilu sa snažnim motorom. Pogotovo kad uzmemo u obzir da smo svaki dan stajali u gužvi na Zelenom valu i Branimirovoj. Kad uzmemo u obzir da se ciljanoj publici ovih automobila to vjerojatno neće dogoditi, sigurni smo da će balansiraniji ciklus rezultirati i nešto nižom potrošnjom.

Zaključak i cijene

Ford Ranger Wildtrak X udoban je u vožnji i živahan na startu, a s obzirom na svoju masu i dimenzije, jako dobro leži u zavoju. Motor ugrađen u njega dovoljno je snažan za praktički sve situacije na kojima biste se mogli naći na cesti ili na nekim nepristupačnijim terenima.

53

Udobnost ne pati previše ni kad se ne vozimo po asfaltu ili betonu, a tu svoju ulogu sigurno imaju i vrlo udobna sjedala s atraktivnim kožnim presvlakama. Zahvaljujući kombinaciji te kože, alkantare i tvrde plastike, Ranger Wildtrak X istovremeno je vizualno atraktivan i funkcionalan u svom interijeru.

54

Usto se radi i o tehnološki naprednom automobilu s podrškom za 360 kameru, napredni lane assist koji sam drži sredinu trake i razne mogućnosti koje će olakšati offroad vožnju do najsitnijih detalja.

55

S tehnološke strane, vozač i suputnici će ipak najviše primijetiti ogromni 12-inčni infotainment zaslon s podrškom za Android Auto i Apple CarPlay pomoću kojeg upravljate multimedijom i brojnim drugim postavkama automobila.

56

Infotainment sustav upotpunjuje premium audio sustav s kojim ćete uživati u najvećim hitovima country glazbe kao da ste u Tennesseeju.

Gušt vožnje u Rangeru upotpunit će pregršt prostora u interijeru, ali i iznimno funkcionalni tovarni prostor koji bi trebao zadovoljiti potrebe i zahtjevnijih korisnika.

57

Stoga, možemo reći da se radi o odličnom kamionetu kojim je Ford obogatio svoju ponudu modela u kategoriji pick-up vozila. No to dolazi i s određenom cijenom. Tako ćete za Ranger Wildtrak X s duplom kabinom, 2.0 TDCi bi-turbo dizelskim motorom koji razvija 205 KS i dodatnom opremom koju smo imali na testu trebati izdvojiti 65.758,86 EUR.

To je cijena s uključenim PDV-om i PPMV-om.

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 30. prosinac 1905.

12-30-1905 Svjetski rekord za Francuza

Svjetski rekord za Francuza

Francuz Victor Hemery postavio je novi brzinski rekord vozeći Darracq s benzinskim motorom u mjestu Arles-Salon. Postigao je brzinu od 178 km/h. Godinu dana kasnije njegov rekord je za 18 km/h oborio Amerikanac Fred Marriot za volanom Stanleya na parni pogon.

vs

.::.