Ušminkani gradski mališan
Toyota Yaris 1,33 Dual VVT-i Lounge+ TEST
Testirali smo redizajniranu Toyotu Yaris s pet vrata i s bogatim paketom opreme Lounge+.
Toyota Yaris facelift treće generacije ima razigran dizajn, naročito prisutan u prednjem dijelu koji asocira na slovo X. Maska hladnjaka je velika, među najvećima u klasi malih gradskih automobila čime se želi naglasiti dinamičniji, agresivniji i snažniji dizajnerski izričaj. Redizajnirani Yaris donosi promjene na prednjim i stražnjim svjetlima, a drugačiji je i stražnji branik. Sve je popraćeno kromiranim detaljima.
Interijer testirane Toyote Yaris spada među zanimljivije koje možete pronaći na domaćem tržištu. Kokpit je razigran, ne samo s predivnom smeđom bojom koja prolazi preko cijelog kokpita nego i po oblogama vrata, a razigranosti unutrašnjosti doprinosi i nekoliko istaknutih elemenata kao i podignuti dio obloge vrata koji se usmjerava prema gore u dijelu vanjskih retrovizora. U lijevom dijelu to je mini pretinac smješten iznad lijevog ventilacijskog otvora, a slijedi ga u istom stilu središnji ventilacijski otvor.
Zbog toga je kokpit masivan, a vertikalni ustroj kokpita čini unutrašnjost daleko drukčijom nego kod drugih proizvođača ove klase. Ovakav vertikalni postav kokpita se može pronaći i kod nekih drugih modela u trenutnoj Toyotinoj ponudi. Smeđi detalj je izrađen od mekanog materijala jako ugodnog pod prstima, ne samo na pogled. Smeđu boju pronalazimo i pri opšivu kožom obloženog upravljača kao i na sjedalima s tkaninom te oko ručice mjenjača.
Istovremeno, komande automatskog klima uređaja s dual funkcijom odvojenog namještanja temperature su postavljene u položeni položaj kako bi bile dostupne u što boljem ergonomskom položaju.
Yaris ima i solidan broj pretinaca, a tijekom vožnje dobro će doći središnji naslon za ruku vozača.
Središnji dio instrument ploče ispred vozača čini veliki brzinomjer čija se kazaljka može zavrtjeti do maksimalnih 175 km/h, a pored je nešto manji okretomjer koji se vrti do maksimalnih 7200 o/min. Unutar njega nam je Yaris predlagao kad je vrijeme za sljedeći stupanj prijenosa. Tu je smješten i omanji ekran za informacije putnog računala na kojem se informacije prikazuju u nekoliko redova.
Mjesta u unutrašnjosti Yarisa ima sasvim solidno, nije to baš malen automobil. Sjedala su ugodna i komotna, dobro drže tijelo u vožnji, a s mjestom ce biti zadovoljni i putnici straga. Vozačko sjedalo podešava se i po visini.
Prtljažnik je s obujmom od 286 litara prosječan i omogućit će smještaj prtljage i za putovanja daleko od kuće.
Yaris na cesti
Toyota Yaris ispod haube ima već poznati 1,33-litreni atmosferski benzinski četverocilindrični motor snage 99 KS. U praksi, sasvim dovoljno za ugodnu vožnju s manjom potrošnjom goriva, a ako vam dosadi vožnja u području između 2000 i 2500 okretaja Yaris će vrlo rado prihvatiti i više okretaje. Iznad 3500 postaje žustriji, dinamičniji i spremniji na snažnija ubrzavanja. Sve to prati jako dobar ručni mjenjač sa šest stupnjeva. Mjenjač ima odličan klik-klak prilikom mijenjanja koji podsjeća na sportske automobile. Hodovi ručice su kratki, ugodni i precizni. Na autocesti treba ići za dvije brzine niže da bi povukao, jer iz šeste u petu i nema neke velike koristi. Ugodna je vožnja po autocesti, Yaris nije bučan auto. Bučniji postaje tek ako krećete s njim u pretjecanje s visokim okretajima.
Naprijed ima disk, a straga bubanj kočnice koje svoj posao obavljaju jako dobro. Sve to prati dosta dobar upravljač podesiv u četiri smjera.
Yaris je u vožnji dobro pregledan, ima velike staklene površine kao i velike vanjske retrovizore. Vozački položaj je dobar i vozač si može podesiti položaj prema svojoj želji.
Tijekom vožnje moguće je pratiti potrošnju goriva za posljednjih pet putovanja i za aktualno putovanje kao i pratiti na vremenskoj osi potrošnju za unatrag 15 minuta. Prosjek testa nam je bio 7 litara, po gradu je potrošnja također bila 7 litara, a na autocesti pri vožnju na oko 130 km/h također 7 litara. Izlaskom na otvorenu cestu i vožnju između 70 do 90 km/h potrošnja pada na oko 5 litara.
Kamera smještena iznad registarske pločice pruža pogled prema natrag kada je ručica mjenjača prebačena u položaj za vožnju natrag, a na ekranu se nalaze iscrtane pomoćne crte koje olakšavaju parkiranje i kretanje prema natrag kao i osjećaj udaljenosti do prepreka. Yaris nema parking senzore tako da je pri parkiranju potrebno pozornost posvetiti gledanju na ekran, bez zvukova koji odaju udaljenost do prepreke. I dok danas gotovo svi novi automobili dolaze s opcijom trostrukog žmigavca koji se automatski isključuje, Yaris još uvijek ne podržava takvu funkciju, vrlo korisnu u gradskoj vožnji.
Yaris je dostupan s još jednim slabijim benzinskim motorom, jednim dizelskim te hibridnim motorom.
Multimedija
Srce infotainment sustava bez prijevoda na hrvatski jezik čini 7-inčni ekran osjetljiv na dodir s dobrim kontrastom i rezistivnom tehnologijom dodira. Iako se većinom funkcija upravlja dodirom, s lijeve i desne strane ekrana smještene su tipke koje služe kao prečaci, ali i za kretanje po opcijama sučelja koje je ergonomski složeno. U tuneru (radio) je loše pozicioniran dio sa strelicama za promjenu stranice s popisom postaja. Taj dio sučelja je previše stisnut.
Putem Bluetootha spaja se telefon na sustav Toyota Touch 2, a moguće je podesiti i jednu od tri ponuđene melodije koja će zvoniti prilikom dolaznog poziva ili pak odabrati da vam zvoni melodija podešena na telefonu.
Ako želite, moguće je prenijeti u sustav svoje poruke s telefona, telefonski imenik te listu posljednjih poziva. Jasno, na sustavu se može slušati i glazba iz telefona, a putem USB ulaza smještenog ispod klima uređaja spajaju se drugi uređaji. Postavke zvuka daju klasične postavke za niske, srednje i visoke tonove.
Cijena za Toyotu Yaris
Pogled na cjenik Toyote Yaris otkriva velik broj različitih opcija – troja ili pet vrata, jedan dizelski 1.4 D-4D i dva benzinska motora (1.0 VVT-i i 1.33 VVT-i) te pet paketa opreme koji se mogu dodatno još nadograditi, kao što je slučaj kod test vozila s paketom Lounge proširenim na Lounge+. Dakle, već ionako podugačak popis opreme proširen je s 15-colnim aluminijskim naplatcima, tempomatom te grijanim vanjskim ogledalima. Za taj dugački popis opreme izdvojili smo automatsku dvozonsku klimu, električno pokretanje prednjih i stražnjih stakala, kožni električno progresivni upravljač, kožnu ručicu mjenjača te kožnu ručnu kočnicu, središnji naslon za ruke, graničnik brzine, a uz zračne jastuke sprijeda i na boku vozila tu su još bočne zračne zavjese te zračni jastuk za koljena vozača. Nadalje, tu su USB ulaz, Bluetooth, Toyota Touch 2 sustav s ekranom osjetljivim na dodir, naslon stražnje klupe djeljiv u omjeru 60:40 te skup sigurnosnih tehnologija (ABS, EBD, VSC, TRC, BA, WIL).
Početna cijena za Yaris s troja vrata, s benzinskim 1.0 motorom i paketom opreme Luna je 80.990 kuna, dok peterovratna izvedba ima cijenu 83.990 kuna. Jači benzinski motor snage 99 KS je u cjenovnom rangu od 88.100 do 107.900 kuna, a dizelaš snage 90 KS od 102.500 do 123.900 kuna.
Cijena za testirani Yaris Lounge je 102.500 plus 3200 kuna za metalik boju plus 5200 kn za paket Lounge+, čime je finalna cijena za Yaris s naših fotografija na kraju 110.900 kuna.
©VidiAuto.com, 01/2015.
Učitavam komentare ...