Za bolju upravljivost
Four Wheel Steering - zakretanje sva četiri kotača
Zakretanjem sva četiri kotača automobila postiže se manji krug okretanja te sigurnije svladavanje zavoja doprinoseći ujedno i sveukupno većoj sigurnosti. Kroz automobilsku povijest samo su ekskluzivni modeli bili opremljeni ovim posebnim upravljačkim sustavom.
Kod automobila sa prednjim pogonom uslijed prevelike brzine u zavoju prednji kotači imaju tendenciju proširivanja putanje (podupravljanje) i prolaska ravno iz zavoja. Automobili sa stražnjim pogonom će uslijed prevelike brzine u zavoju nastojati stražnjim kotačima pobjeći izvan zavoja (preupravljanje) i zabaciti stražnji kraj. Izuzev sportskog 4x4 pogona kojim se omogućava gotovo idealan kontakt s podlogom u zavojima te sigurno prolaženje zavojima visokim brzinama, upravljanje na sva četiri kotača (4WS-four wheel steering) predstavlja drugu alternativu sigurnosti.
Pasivnim upravljanjem stražnjim kotačima naziva se svako upravljanje kod kojega stražnji kotači automobila imaju mogućnost samoupravljanja neovisno o položaju prednjih kotača. Pojedini automobili imaju posebno konstruiranu samoupravljivu stražnju osovinu kod koje stražnji kotači imaju mogućnost blagog zakretanja po vodoravnoj osi kada centrifugalna sila dostigne graničnu vrijednost u kojoj prijeti izbacivanjem automobila van zavoja uslijed prevelike brzine ulaska. U biti se radi o jednostavnom rješenju sa pomičnim glavčinama kotača, a jedan od prvih serijskih automobila sa ovom novotarijom bio je legendarni Porsche 928 godine 1978.
Aktivno upravljanje stražnjim kotačima predstavlja mnogo sofisticiranije rješenje nego pasivno upravljanje. No, također radi se i o mnogo skupljoj varijanti. Bit je u tome da se ovisno o kutu zakretanja prednjih kotača i brzini automobila stražnji zakreću u istom ili suprotnom smjeru. Pri tome možemo govoriti o hidrauličnom i elektrohidrauličnom sustavu upravljanja na sve kotače. Još 1938. godine američka tvrtka Bantam je svoje modele terenskih vozila BRC 40 i 60 opremala sa upravljivim stražnjim kotačima s mogućnošću zakretanja u smjeru suprotnome od smjera prednjih kotača. Radilo se o čisto hidrauličnom upravljanju kod kojega bi središnja osovina prenosila na stražnju zakretanje upravljača te bi po potrebi hidraulika zakretala i stražnje kotače. No, upravljanje na sve kotače kod novih veliko serijskih automobila je mnogo sofisticiranije i ima mogućnost zakretanja kotača i u smjeru identičnom prednjim kotačima uz pomoć elektromotora. Pri tome je za adekvatno funkcioniranje sustava potreban čitav sustav elektroničkog aktivnog upravljanja stražnjim kotačima koji se sastoji iz senzora pozicije prednjih kotača, upravljive stražnje osovine, aktivatora pokretanog elektromotorom i kontrolne upravljačke kutije smještene u prednjem dijelu vozila.
Učitavam komentare ...