Umjetnost mogućeg
Triumph TR2
Kada je 1944. godine Sir John Black kupio u ratu razorenu tvornicu Triumph, najavio je kako će proizvesti prvi britanski poslijeratni sportski automobil. Black je prije rata proizvodio dijelove za Jaguar, što je njegovim željama davalo na težini. Nakon nekoliko uspješnih roadstera, Black je 1952. na salonu automobila u Londonu predstavio prototip TR1, koji je bio neposredni prethodnik junaka ove priče TR2.
Jednostavnost
Triumph TR2 predstavlja utjelovljenje klasičnog sportskog automobila, iako je proizveden na malome budžetu. Sir John je za dizajn TR2 platio samo 16.000 funti, što niti u tadašnje vrijeme nije bio bogzna kakav honorar. Inženjer Ted Graham imao je težak zadatak napraviti atraktivan automobil uz uvjete koje je zadao Black – na prvobitnoj karoseriji, osim farova i tada minimalne maske hladnjaka, nije bilo nikakvih dodataka - krom i vanjski retrovizori su dodani kasnije. Čak se štedilo na broju pregiba ("piganja") po jednoj limenoj ploči. U prvi TR2 ugradili su Vanguardov motor od 2.088 ccm snage 68 kW, koji je također kasnije improvizacijama smanjen na 1991cm3 kako bi ga ugurali u klasu do 2.000 kubika.
Kad ga je krenulo…
Prva je testna vožnja bila poražavajuća – potencijalni sportaš postigao je najveću brzinu od samo 169 km/h! No, kada su ga inženjeri počeli rastavljati, uvidjeli su da jedan cilindar uopće nije radio, obzirom da svjećica nije bila spojena. Druga testna vožnja, sada sa sva četiri cilindra pokazala je TR2 u punoj brzini od 201 km/h. Ubrzanje od 0 do 96 km/h (60 milja na sat) od 12,2 sekunde, iako se sada čini smiješnim, bilo je veće od bilo kojeg serijskog automobila te težine koji se u to vrijeme proizvodio u SAD-u. Dapače, njegove performanse bile su u potpunosti usporedive ili jače od dvostruko skupljeg suvremenika Aston Healeya 100 kojeg je pokretao 2,6 litarski motor.
Kratko ali slatko
Zbog svoje relativno niske cijene, odličnih performansi i čitavog niza pobjeda na utrkama, Triumph TR2 je ubrzo stekao veliki broj poklonika s obje strane Atlantika. U dvije godine serijske proizvodnje, TR2 je proizveden u 8,636 primjeraka te je položio temelje za čitavu seriju sportskih automobila koji su uslijedili. Kompanija je tijekom desetljeća često mijenjala vlasnika, a posljednji Triumph proizvedene je1983. godine. Marka Triumph trenutačno se nalazi u vlasništvu BMW-a koji ju je stekao preuzimanjem Rover Grupe 1994.
Goran Topić, © www.vidiauto.com
Obujam (cm3) 1991
Snaga (kW/KS) 68/90
Maksimalna brzina (km/h) 201
Ubrzanje 0-100km/h (s) 12,2
Učitavam komentare ...