Vidiauto Savjeti Palac gore za kupnju Što kupiti: Renault Fluence, Toyotu Corollu ili Mitsubishi Lancer?

Autor: Mikloš Lang Objavljeno: 04.05.2015. 09:37

VIDIAUTO Izbor tjedna - Palac gore za kupnju! 

Što kupiti: Renault Fluence, Toyotu Corollu ili Mitsubishi Lancer?

Što kupiti: Renault Fluence, Toyotu Corollu ili Mitsubishi Lancer?

Palite se na limuzine, a novi Passat vam je financijski nedostižan? Nudimo rješenje za bitno manje novaca, a nije Dacia Logan! Usporedili smo inteligentne limuzine Renault Fluence, Toyotu Corollu i Mitsubishi Lancer.

Bez obzira na "inflaciju" (ili možda upravo unatoč njoj?) raznovrsnih crossovera i monovolumena, automobili klasičnoga limuzinskog oblika stabilno brane svoju poziciju na turbulentnom globalnom tržištu. Mnogima limuzina predstavlja prijevozno sredstvo koje izražava ozbiljnost, poslovnost, stabilnost, sigurnost i blagostanje. Limuzina na određeni način simbolizira i materijalni uspjeh, osobito ako nosi Mercedesovu, BMW-ovu ili Audijevu značku. Posljednjih godina se čak i Volkswagen sve češće "ušuljava" u društvo njemačke "premium trojke" – ali samo ako se nalazimo u Hrvatskoj.

Zapadnije od nas nema takvih prelijevanja između hijerarhijskih razreda. Passat je strogo građanski, BMW sportski, Audi luksuzni, a Mercedes gospodski automobil. Za njihovim upravljačima u pravilu vidimo ozbiljne ljude, a ne – primjerice – tinejdžere. Spomenute limuzine odražavaju prestiž ako su nove, čiste i očuvane.

Hrvatska automobilska kultura je razmjerno mlada pa je razumljivo da se razvija dinamičnije nego u uzoritim europskim zemljama, odnosno Americi. Zbog toga u Hrvatskoj (iz)rabljeni Passat iz treće ruke slovi boljim automobilom od novo kupljenog Logana – barem u očima većine. Ali u očima inteligencije – ne.

U potrazi za nekakvom sredinom između te dvije krajnosti provjerili smo aktualnu ponudu pristupačnih limuzina. Učinili smo to poštujući načelo prema kojem nabavka stare (dakle rabljene) limuzine u konačnici neće predstavljati bolju investiciju od kupnje novog automobila trovolumenske forme. Zanimljivo, u cjenovnom rangu oko 120.000 kuna pronašli smo i poneko iznenađenje!

S obzirom kako su Dacia Logan, Citroën C-Elysée i Peugeot 301 predstavnici najnižeg segmenta vozila limuzinskoga formata i kako su dostupni i za mnogo manje novca od gore navedenog iznosa, u ovom smo ih pregledu jednostavno zanemarili. Ne želimo se zadovoljiti najjeftinijim nego najinteligentnijim rješenjem. Tražimo limuzinu koja odgovara očekivanjima prosječne hrvatske građanske obitelji. Prioriteti su kvaliteta, udobnost i ekonomičnost. Sve preko toga smatramo dobrodošlim, ali i neobaveznim bonusom.

Fluence 01

Krenimo s Renaultom čiji Fluence već dugi niz godina uljepšava naše prometnice. Namjerno to kažemo jer fluidno dizajnirani Fluence smatramo skladno oblikovanim automobilom. Renault nije škrtario na međuosovinskom razmaku što je rezultiralo prostranom stražnjom klupom i općenito prozračnom putničkom kabinom. I prtljažnik je raskošno formatiran (530 l). Méganeova armaturna ploča i sjedala pružaju tek osrednju ergonomiju pa ovaj dio automobila zaslužuje prosječnu ocjenu.

Više pohvala upućujemo 1.5 dCi dizelskom motoru s 95 KS. Nema dileme – Fluence treba kupovati isključivo u dizelskoj izvedbi, a zadani financijski okviri otvaraju mogućnost nabavke slabije od dvije ponuđene motorne varijante (snažnija razvija 110 KS). Performanse su više nego zadovoljavajuće, potrošnja izvanredna, a sve ostalo manje-više na razini koju očekujete od Renaulta.

Fluence 05

Paket Authentique naziv je početnog nivoa opreme: upravljač i ručica mjenjača nisu presvučeni kožom, klima je manualna, a podizači su samo na prednjim vratima električni. Ipak, ugodno nas je iznenadilo što serijska oprema uključuje tempomat, CD MP3 radio s USB-om i Bluetoothom, maglenke, digitalni brzinomjer i automatsko zaključavanje vrata u vožnji. Eventualno razmislite i o zaključenju ugovora o održavanju na pet godina ili 100.000 km (za 5.258 kuna) odnosno o produženju jamstvenog roka na isti period i kilometražu, za 5.300 kuna. Nikad se ne zna...

Poput Fluencea, i naš sljedeći kandidat dolazi iz Turske. Ovaj put se radi o Toyotinoj legendarnoj Corollinajnakladnijem modelu u povijesti automobilske industrije. Aktualna Corolla će Europljane odmah podsjetiti na Auris, što je svakako dobra vijest. Na žalost, u zadane financijske okvire do 120.000 kuna ulazi samo osnovna izvedba pokretana 1,33-litrenim Dual VVT-i benzinskim motorom. Mada je u pitanju iznimno vitalan motorić spojen na preciznu 6-stupanjsku mjenjačku kutiju, ne možemo se oteti dojmu da Corolla zaslužuje snažniji pogonski sklop. Bilo 1,6-litreni Valvematic (benzinski) sa 132 KS, bilo 1.4 D-4D (dizelski) sa 90. Ali tada cijena skače iznad 130.000 kuna.

Corolla 03

Paket opreme Terra sadrži sve neophodno, ali za razliku od Renaulta Toyota ne nudi ni tempomat ni Bluetooth, a i (čelični) kotači su col manjeg promjera (15"). Ništa strašno, dapače radi se o sitnicama, ali u našim usporedbama su najčešće baš one odlučujuće.

Corolla 09

Corolli objektivno ne možemo pronaći manu: elegantno-agresivna vanjština s azijskim dizajnerskim "štihom" sasvim se dobro uklapa u aktualni Toyotin oblikovni izričaj, automobil je kompaktan, a ipak dovoljno prostran i što je važno – nudi izvrsnu ergonomiju i komfor. Corollina sjedala su optimalno skrojena i vrlo široko podesiva, a ovjes na pola puta između udobnog i sportski napetog. Upućujemo mnoge pohvale ovom automobilu, ali ne preporučujemo ga s ovim motorom. Ako ipak želite takvu Corollu, to će vas koštati 121.500 kuna što uključuje i petogodišnje jamstvo bez ograničenja kilometraže.

Za kraj smo ostavili iznenađenje – Mitsubishi Lancer 1.6. Radi se o agilnom sedanu s etiketom "Made in Japan" koji je "zaslugom" prethodnog zastupnika marke Mitsubishi u Hrvatskoj nepravedno zapostavljen. Neko vrijeme se Lancer uopće nije mogao kupiti kod nas, no nadamo se da su ta turbulentna vremena zauvijek za nama. Sada o Mitsubishi automobilima brine obiteljska tvrtka Auto Gašparić – koliko nam se čini, na obostrano zadovoljstvo.

Mitsubishi Lancer 1.6 03

Lancer nema karizmu jedne Corolle, ali ga Wikipedija predstavlja u gotovo jednako dugačkom članku. Kada se govori o automobilskim markama, često se zastupa teza kako jedne daju prednost dizajnu, a druge funkciji. Kod Mitsubishija je bilo ekstremno: možemo reći da prijašnje generacije Lancera uopće nisu poznavale pojam dizajna, no zato se maksimalno pazilo na kvalitetu i funkcionalnost.

Sadašnji Lancer pak navedene vrijednosti prezentira upakirane u dopadljivu karoseriju markantnih linija i (subjektivno) uspjelog dizajna koji odlično funkcionira i sedam godina nakon inicijalnog predstavljanja. U unutrašnjosti pronalazimo neka "šparna" rješenja tipična za izvorno japanske proizvode, ali ništa što bi nas zabrinjavalo. Međutim, serijska oprema jedine izvedbe u ponudi doista je izvanredna: klima je automatska, postoje senzori za kišu i svjetlo, sva četiri stakla su na struju, upravljač i ručica mjenjača su u koži, kotači su aluminijski (16"), a stražnja klupa ima naslon za ruku. Nedostaju samo tempomat i Bluetooth. Cijena automobila je 120.900 kuna, a jamstvo traje pet godina.

Lancer 05

Praktički jedina opcija izvan serijske opreme odnosi se na metalik boju. U skladu s filozofijom marke ponuđen je samo jedan (pa još i benzinski) motor, ali baš onaj pravi: 1.6 MIVEC koji razvija 117 KS i za benzinca troši vrlo skromno. Performanse su mu odlične, tih je i ima točan mjenjač s pet stupnjeva prijenosa. Lancer je u vožnji nenametljiv, ali zahvaljujući dinamičnom motoru stvara užitak kakav od automobila ovakve cijene uopće ne očekujete. Upravo zato te uzimajući u obzir natprosječnu serijsku opremu, Mitsubishi Lancer ovaj put zaslužuje našu preporuku tjedna!

Palac gore Lancer tablica

Napomena: navedene cijene vrijede na dan objave članka.

Ključne riječi:
cijena Corolla Fluence Lancer Mitsubishi Palac gore za kupnju Renault Toyota usporedba
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 22. siječanj 1950.

Tucker proglašen nevinim

Preston Tucker bio je poslovni čovjek koji je između 1947. i 1948. godine izradio 50 posebnih automobila koji su bili ispred svog vremena i vrlo snažni. Optužen je za prijevaru i dok se borio za slobodu njegova je tvrtka propala. Na današnji dan 1950. god

vs

.::.