Perfetto
Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTD 120 TCT Super TEST
Od Alfe očekujemo i uvijek dobijemo dobar dizajn i zabavne motore, a na testnoj Giulietti smo očekivali i dobili odličan automatski TCT mjenjač s dvije spojke.
Kompaktna Alfa Romeo Giulietta na test nam je stigla s provjerenim 1,6-litrenim turbodizelskim četverocilindričnim JTD motorom snage 120 KS i 320 Nm okretnog momenta o kojem se već sve zna – pouzdan je, dugotrajan, nije problematičan, zabavan je i sportski orijentiran. Na sve ovo dodajte odličan Alfin TCT automatski mjenjač sa šest stupnjeva, sportski štih u dizajnu i konačni rezultat je „perfetto“.
Sportski izgled Alfa Romeo donosi uz izraženu prednju masku na kojoj se uz puno crne boje na maski hladnjaka nalazi i crvena crta koja Giulietti daje sportski izgled. Ima tu još dobrih detalja, uz poslovično dobar dizajn Giuliette koja u nedavnom redizajnu nije previše modificirana jer su vjerojatno procijenili da već imaju dobar dizajn koji ne treba mijenjati - promjene su zahvatile samo obrube prednjih svjetala, rešetku hladnjaka.
Osobno, to nam je i drago jer bi nam bilo žao da se stražnja „vrpičasta“ LED svjetla promijene i za milimetar. S tim svjetlima je Alfa Romeo Giulietta prepoznatljiva s nekoliko stotina udaljenosti, uz također karakterističnu prednju „njušku“ kojom se izdvaja na tržištu kompaktnih automobila, iz C-segmenta.
Sportskom karakteru pridonose i stražnji difuzor s izraženom ispušnom cijevi pa će ostali sudionici u prometu pomisliti kako vozimo pravu sportsku Alfu s benzinskim motorom. Ipak, ispod haube se nalazi 1.6 JTD dizelski motor koji ne odaje zvuk kao kakav benzinac, ali je osjećaj u vožnji zaista sportski.
Naročito kad se poigrate s DNA tipkom koju Alfa ponosno ističe. A i mi ju ponosno koristimo svaki put na testu pa ovisno o željenoj vožnji prilagođavamo karakteristike automobila. Odabirom nekog od DNA modova (Dinamic, Natural, All Weather) diramo u samo srce Giuliette – motor će u D načinu biti izrazito sportski orijentiran, osjetljivost papučice gasa je kao da dirnete u osinje gnijezdo pa motor odmah i trenutno reagira reakcijom na okretajima koji se povećavaju. D način znači da motor ulazi u Performance način vožnje, ESC i ASR su sportski podešeni, upravljač je u sport modu, N način motor postavlja u eko mod, ESC i ASR su u normal načinu, upravljač komfort, dok All Weather koristimo kad su uvjeti na cesti skliski pa automobil kontrolira motor i reakcije, ESC i ASR su u Traction modu, upravljač u komfortu.
U gradskoj vožnji, kada su promjene brzine i stupnjeva česte nismo prakticirali D način upravo zbog velike osjetljivosti na papučici gasa jer vožnja postaje sportska i rastrošnija za rezervoar pa u tren oka shvatimo da se vozimo brže od dopuštene brzine. Zagrebačke ceste na više mjesta će precizno izračunati našu brzinu vožnje i poslati nam „razglednicu“ ako ne pazimo. Sva sreća pa do sada još nismo nikada dobili takvu razglednicu!
Zbog toga se u gradskoj vožnji odlučujemo na N način vožnje koji je normalan i sasvim dobar. Ovdje se primjećuje jedna bitna razlika u odnosu na gotovo sve druge proizvođače automobila koji koriste Eco način vožnje kako bi se smanjila potrošnja i reakcija na papučici gasa dok kod Alfe ne postoji štedni način vožnje nego samo naša štedljivija navika vožnje. Dakle, u klasičnoj vožnji N način je u redu, kada izađemo iz grada i odlučimo si dati oduška ili popeti se na vrh zagrebačke gore Medvednice (Sljeme) onda obavezno pritišćemo D tipku, a osvjetljenje velikih okretomjera i brzinomjera s crnim pozadinskim osvjetljenjem se na kratko zamrači i opet zasvijetli dajući nam naznaku onoga što slijedi, a to je mrak vožnja.
Uz automatski 6-stupanjski TCT (Twin Clutch Transmission) mjenjač s dvije spojke uživancija je zagarantirana, pa čak i onima koji ne vole automatske mjenjače nego samo ručne. Oduševljavaju finoća, glatkoća i mirnoća TCT mjenjača s dvije spojke; nema nikakvih trza(n)ja u vožnji, osjećaj je kao da se vozimo po mirnom moru, a samo ćemo preko zvuka čuti da se nešto dogodilo ispod haube.
U suradnji s vodećim proizvođačem elektronike Magnenti Marelli i svih vrsta prijenosa BorgWarner Alfa je 2011. godine razvila sekvencijalni mjenjač s dvostrukom suhom spojkom koji se sastoji iz dvije mjenjačke kutije posložene paralelno jedna uz drugu. Unutar jedne mjenjačke kutije su 1.,3.,i 5. brzina dok su unutar druge mjenjačke kutije smještene 2., 4., i 6. brzina. Obje mjenjačke kutije su stalno spojene na glavnu mjenjačku polugu te omogućavaju odabir sljedeće brzine dok je trenutna još aktivirana. Na taj način nema kašnjenja u izmjenama brzina. Zahvaljujući ovoj arhitekturi, Alfa TCT osigurava besprekidnu isporuku okretnog momenta i energije, bez ikakvog gubitka snage tijekom promjene prijenosnih odnosa.
Za poboljšane performanse, ovisno vremenskim uvjetima i načinu vožnje, Alfa TCT konstantno komunicira s Alfa DNA sustavom - s kočionim sustavom, upravljačkim sustavom, kontrolnom jedinicom motora i sustavom kontrole stabilnosti vozila. Alfin TCT mjenjač sa šest brzina može izdržati okretni moment do 350 njutnmetara što je najviše od svih sličnih sekvencijalnih mjenjača u kompaktnoj klasi.
Dakle, TCT mjenjač zaslužuje sve pohvale, čistu peticu za zalaganje. Uz pomoć manualnog načina moguće je i ručno mijenjati brzine pomicanjem ručice mjenjača u plus ili minus. Zgodno kad želimo sami utjecati na promjene stupnjeva, ali ne baš do kraja jer kad kazaljku okretomjera „zabijemo“ visoko onda će se stupnjevi ipak sami mijenjati. Prosječna potrošnja nam je u pretežito gradskoj vožnji bila između 6 i 7 litara dok izvan grada pada i ispod 5 litara.
Alfa Romeo Giulietta sportski je podešena i što se tiče ovjesa pa je s 18-colnim kotačima nešto tvrđa, ali nam se sviđa jer to znači dobru vožnju po zavojima, uz nešto tvrđi odziv na lošijim cestama. Odmjerene kočnice i precizan električni servo upravljač su na mjestu, a naročito kada u D načinu postane tvrđi i direktniji pa bolje osjećamo cestu. Automobil je utegnut, čvrste konstrukcije s multi-link ovjesom, uz ugodna sjedala koja su izrađena od tekstilnog materijala koji podsjeća na alkantaru. Vozački postav je odličan, vozač ima punu kontrolu svega ispred i iza sebe, Giulietta je pregledna, a uz pomoć prednjih i stražnjih parking senzora odlična i u gradskim uvjetima.
Interijer je moderan, naslon središnje postavljen dobro dođe za duže vožnje, ali i u gradu kad (se) želimo opušteno voziti. Izrada kokpita je kombinacija mekih i tvrdih materijala, sve je vrlo čvrsto složeno pa nema nikakvih zvukova u vožnji. Mjesta na prednjim sjedalima ima uobičajeno za kompaktnu klasu pa ništa ne prigovaramo, straga će putnici imati osrednje mjesta za noge dok se u prtljažniku iza petih vrata može smjestiti nekoliko torbi jer je kapacitet prtljažnika 350 litara.
Alfa Romeo Giulietta je uz testirani 1.6 JTD TCT dostupna s 2.0 dizelskim Multijet motorima snage 150 i 175 KS te tri turbobenzinca - 1.4 T-Jet / T-Mair sa 120, 150 i 170 KS, a kruna ponude je turbobezinac 1750 TBi s 240 KS.
Početna cijena starta od 171.670 kuna za 1.4 T-Mair sa 150 KS, testirana Giulietta s automatskim TCT mjenjačem košta 195.832 kune za paket opreme Super dok Super Sportiva oprema ima cijenu 198.598 kuna.
Sve u svemu, testirana Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTD 120 TCT je poželjan kompakt iz kojeg nam je svaki put bilo žao izaći jer uzvraća performansama, mirnoćom TCT mjenjača, dobrom zvučnom izolacijom i vozačkom pozicijom, srednje jakom multimedijom s 5-inčnim ekranom osjetljivim na dodir (koji bi mogao biti i veći za današnje pojmove) uz Bluetooth i USB povezivost, DNA regulatorom ponašanja vozila i čvrstim stavom da ste posebni na cesti. Volite li se istaknuti, tu su i sportska obilježja koja prate sportski duh dizelskog motora.
Učitavam komentare ...