Vidiauto Testovi Testirali smo... Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 Life plus TEST

Autor: Krunoslav Ćosić Objavljeno: 23.07.2015. 20:03

Prostran, štedljiv i jeftin 

Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 Life plus TEST

Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 Life plus TEST

Trebate li dobar i izrazito štedljiv dizelski motor, prostora i još više prostora te izrazito povoljnu cijenu tada je Dacia Logan MCV najbolje rješenje.

Na početku našeg testa Dacije Logan MCV odmah pohvaljujemo izrazito nisku potrošnju od samo 3,2 litre, prema putnom računalu. Po vrućem ljetnom danu s uključenom klimom zaputili smo se po staroj Karlovačkoj cesti i preko Krašića prema Ozlju, pored ovog jako lijepog gradića obavili fotosession, a zatim se zaputili natrag do Zagreba, izbjegavajući autocestu. Ručni mjenjač Dacije Logan MCV s pet stupnjeva ima dosta duge brzine - u četvrtoj se brzini može voziti tek kad se dostigne brzina minimalno 60 km/h, a u petoj brzini tek iznad 80 km/h. Tako da smo test vožnju do Ozlja uglavnom odvozili u četvrtom stupnju, na oko 1700 okretaja.

Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 (3)

Uključili smo i Eco način vožnje tako da ubrzavanja nikada nisu bila agilna jer nam se nigdje nije žurilo, a papučica gasa je tromije reagirala na nas pritisak. Motor je cijelu šihtu odradio bez mučenja, a mi smo bili jako zadovoljni potrošnjom. Istovremeno je Logan MCV i udoban jer ima dug međuosovinski razmak od 2634 mm, a tu je i ovjes koji dobro upija sve neravnine.

Upravljač je srednje direktan, u malo bržem prolaženju kroz zavoje osjeti se nepreciznost, ali smo se brzo priviknuli i upoznali način na koji Logan funkcionira.

Dacia Logan MCV 1.5 dCi 90 (1)

Veći dio testa s 1.5 dCi turbodizelskim četverocilindričnim motorom odradili smo u gradskoj vožnji i imali prosjek potrošnje 5,3 litre. Sve u svemu, Dacia Logan MCV se pokazala jako dobrim suputnikom, nije lijena u vožnji, može sa svojih 90 konja poslužiti i kada su potrebna pretjecanja. Do stotke će ubrzati za 11,8 sekundi, a najveća brzina je 173 km/h. Najveću snagu postiže pri 3750 okretaja, a najveći okretni moment od 220 Nm pri 1750 o/min.
U ponudi motora, osim testiranog 1.5 dCi 90 su još 1.5 dCi sa 75 KS te benzinac 1.2 16V također sa 75 KS.

Kao što se vidi na našim fotografijama, Logan je u produženom izdanju itekako izdašan u ponudi prostora. Na prednjim sjedalima, na stražnjim i u prtljažniku obujma čak 573 litara može se pola kuće ponijeti sa sobom. Čak smo i lojtre duljine 2,5 metara uspjeli ugurati u vozilo. Nema što se ne može prevesti u prtljažnom prostoru, naročito kada se spuste stražnja sjedala, inače djeljiva. U tom slučaju se dvije odrasle osobe mogu i leci i odspavati cijelu šihtu. Podnica prtljažnika je poravnata s donjim dijelom ulaza u prtljažnik, a ispod tepiha se nalazi rezervni kotač u punoj veličini. Visina otvora prtljažnika je 589 mm, visina praga praznog vozila je također 589 mm, a maksimalna nosivost vozila je 580 kilograma.

Sjedala na prvi pogled ne djeluju ništa posebno, ali nakon nekoliko sati vožnje nismo osjećali nikakve bolove niti trnce.

Interijer je izrađen od tvrde plastike koja ne zahtijeva praktički nikakvo održavanje, dovoljna je samo vlažna krpa za pobrisati prašinu.

Nešto modernijem uglavnom crnom interijeru pripomaže središnji dio na kokpitu s radijem i komandama klima uređaja, omeđen titan sivom bojom. Ispod najpraktičnije riješenih komandi ručnog klima uređaja s tri kružna prekidača smješteni su podizači prednjih stakala na vratima. Položaj prekidača je dosta nizak tako da se pri svakom podizanju ili spuštanju stakala potrebno sagnuti, što nije ergonomski postavljeno. Straga se stakla dižu ručno, okretanjem "kurbli".

Svjedočimo još jednoj nelogičnosti postavljanja prekidača - za tempomat i limitator brzine. Cijenimo njihovo postojanje, ali nakon što se putem prekidača smještenog pored prekidača za prednja stakla aktivira jedna od te dvije vrlo korisne funkcije u vožnji, na upravljaču se podešava brzina vožnje odnosno maksimalna brzina, a na drugoj strani upravljača podesivog samo po visini nalaze se prekidači kojima se status može i pauzirati ili ponovo aktivirati. Nije nimalo praktično rješenje postaviti tipke na tri različita mjesta.

Sviđaju nam se veliki okretomjer i brzinomjer, a na ekranu putnog računala prikazuje se puno toga, ali ne i istovremeno. Nedostajao nam je sat, a htjeli smo tijekom vožnje pratiti potrošnju i doseg goriva koji je bio i iznad 1000 km. Naime, nije moguće istovremeno imati i točno vrijeme i druge prikazane istovremene informacije na ekranu putnog računala. Niti na ekranu infotainment sustava ne prikazuje se točno vrijeme.

Monokromatski ekran s tri linije teksta osvijetljen narančastim osvjetljenjem (kao i sve u vozilu) je čitljiv na suncu. Upravljanje funkcijama obavlja se putem prekidača na samom sustavu ili pak preko odlično dizajniranog i ergonomski postavljenog skupa prekidača iza kola upravljača.

Sustav bez prijevoda na hrvatski jezik s CD čitačem omogućuje spajanje mobitela i telefoniranje bez ruku, spajanje USB stickova, podešavanje bassova i visokih tonova. Ako na USB sticku imate više foldera, do njih se dolazi s dva pritiska na tipku za povratak natrag. Zvuk je u ovako velikom automobilu dosta dobar, lijepo se prostire kabinom i stvarno smo uživali.

Vizualno, Dacia Logan MCV izgleda poput standardnog karavana, dugačka je 4492 mm, a dizajn vanjštine je klasičan, bez ikakvih istaknutih detalja. Sviđa nam se plava metalik boja koja na suncu asocira na perla efekt, a plava boja se nalazi i na sigurnosnim pojasevima. Oči pomalo bode izrazito veliki (kamionski) poklopac za gorivo. Atraktivnost vozilu povećavaju krovni nosači koji će dobro doći ukoliko vam teret ne stane u samo vozilo.

Cijena za Dacia Logan MCV

Dacia Logan MCV je dostupna i kao samo Dacia Logan, a u tom se slučaju radi o manjem vozilu čija je i početna cijena (59.700 kuna) od MCV verzije niža za 5000 kuna.
Benzinski Logan MCV košta 64.700 kuna, a kao opcija nudi se i LPG verzija za 79.500 kuna koja ima 3 KS manje nego verzija s benzinskim motorom. Slabiji dizel košta 86.500 kuna, a jači 97.000 kuna.

Mi smo na testu imali dizelski 1.5 dCi s 90 KS s paketom Life Plus koji serijski donosi: aluminijski naplatci 15" Empreinte, dodatni kromirani detalji u unutrašnjosti, električno podesiva vanjska osvrtna ogledala, nasloni za glavu straga podesivi po visini, putno računalo, upravljač i vozačevo sjedalo podesiv po visini, uzdužni krovni nosači, posebna unutrašnjost i presvlake Life Plus s plavim prošivima.

Cijena s dodatnom opremom (regulator i ograničavač brzine, parking senzori straga, rezervni kotač u standardnim dimenzijama te metalik boja) za testirani Dacia Logan MCV je u konačnici 105.165 kuna.

Tehničke karakteristike

Logan MVC 1.5 dCi 90 Life plus
Vrsta motora: Turbo diesel
Obujam motora: 1461 ccm
Broj cilindara: 4
Snaga u KS: 90 KS pri 3750 o/min
Snaga u kWh: 66 kWh pri 3750 o/min
Okretni moment: 220 Nm pri 1750 o/min
Mjenjač: 5 stupnjeva
Pogon: prednji pogon
Ubrzanje 0-100 km/h: 12,20 s
Maksimalna brzina: 173 km/h
Potrošnja (grad): 4,40 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (otvorena cesta): 3,70 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (kombinarano): 3,90 (kWh ili l)/100 km
Potrošnja (tijekom testa): 5,30 (kWh ili l)/100 km
CO2 emisija: 103 g/km
Duljina: 4492 mm
Širina: 1733 mm
Visina: 1519 mm
Međuosovinski razmak: 2634 mm
Obujam prtljažnika: 573 l
Masa vozila: 1090 kg
Gume: 185/65 R15
Euro NCAP ocjena: 3
Cijena: 105165 kn
Ključne riječi:
cijena Dacia dCi dizel Logan MCV test
Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam


Na dan: 22. siječanj 1950.

Tucker proglašen nevinim

Preston Tucker bio je poslovni čovjek koji je između 1947. i 1948. godine izradio 50 posebnih automobila koji su bili ispred svog vremena i vrlo snažni. Optužen je za prijevaru i dok se borio za slobodu njegova je tvrtka propala. Na današnji dan 1950. god

vs

.::.