Puca na vrh klase
Hyundai i20 1.0 T-GDI 7DCT Premium Navi Smart TEST
Treća generacija Hyundaija i20 dobila je ono što je prijašnjim generacijama nedostajalo – osobnost i jedinstvenost, a uz to je prostraniji, a dostupan je s atmosferskim i turbo benzincima te je bogato opremljen.
Već s novim Tucsonom Hyundai je najavio kako će njihovi automobili biti jedinstveniji u klasama kojima pripadaju, a tako je i s novom, trećom generacijom njihovog gradskog predstavnika i20, koji s prethodnikom dijeli samo ime. Testni model je bio bogato opremljen, no ni manje opremljene izvedbama ne nedostaje jedinstvenosti. O ukusima se ne raspravlja, pa se nekim novi i20 jako sviđa, dok drugi odmahuju rukom, posebice pri pogledu na stražnji kraj, a neodlučnih u principu ni nema. I to je u neku ruku dobro, jer većina takvih modela dobro prođe na tržištu.
A osim izgleda, i20 se može pohvaliti i sasvim dovoljnom ponudom motora, od početnog atmosferskog benzinca s 84 KS, preko turbo benzinca sa 100 KS, kakvim je bio opremljen testni model, pa do 120 KS snažnog turbo benzinca, a ne smijemo zaboraviti spomenuti i i20 N s 204 KS, čiji ćete test moći pročitati već za par tjedana. 120 KS snažan benzinac dolazi u 48V blagoj hibridnoj izvedbi, a kupcima je na raspolaganju i izbor između ručnog ili automatskog mjenjača. Uz to je ponuđeno i 5 paketa opreme, pa kupci imaju puno više izbora nego prije.
Dizajn i praktičnost
Kao što smo rekli, modelu i20 se ne može poreći jedinstvenost u izgledu. Nizak prednji dio s tankim svjetlima daju mu pomalo sportski izgled, koji je dodatno naglašen 17-inčnim dvobojnim aluminijskim naplatcima, dvobojnom karoserijom sa zatamnjenim stražnjim staklima, a stražnji branik s donjim crnim dijelom ima izveden i difuzor, koji je tu više radi šminke nego radi funkcije.
Stražnji dio i donosi mnogo polemike radi dizajna stražnjih svjetala, koja su trendovski spojena, te s crnim okvirom stražnjeg stakla koji se spušta sve do stražnjih svjetala. Kada su u LED tehnologiji, onda izgledaju zanimljivo i daju dodatan dizajnerski potpis ovom modelu.
Novi i20 dolazi u kompaktnim dimenzijama, pa je tako dug 4040 mm, širok 1775 mm i visok 1450 mm, odnosno u odnosu na prethodnika je duži i širi, ali niži, a međuosovinski razmak mu je 2580 mm. Sve u prosjeku klase.
Prtljažnik ima dvostruko dno, a osnovni obujam mu je 352 litre, dok se preklapanjem stražnjeg naslona dobiva ravna površina i obujam mu je onda 1165 litara. Svakako treba napomenuti i kako se mislilo na praktičnost, pa je podnica djelomično preklopiva, a tu su i posebni utori na bočnim stranicama koji služe za spremanje police prtljažnika tik iza naslona sjedala, ako vozite više predmete pa ona smeta. Praktično i dobro rješenje.
Unutrašnjost
U unutrašnjosti nas očekuje moderno okruženje sa svim najnovijim gadgetima i sustavima, a jedino je šteta što se posvuda nalazi poprilično tvrda plastika, no sve je dobro složeno pa nema nikakvih neugodnih zvukova tijekom vožnje. A s druge strane, ovakva se plastika i puno lakše održava.
No ono što je važnije, ispred vozača se nalazi četverokraki volan koji dizajn vuče iz većih modela, a tu je i digitalna instrument ploča poznatog dizajna, koja je u tonovima zelene boje, ako se vozite u eko modu, odnosno bijele boe ako se vozite u Comfort modu. A u Sport modu ona prelazi u crvenu boju. Pregledane je i lako čitljiva, a na nju se odlično nadovezuje i 10,25-inčnog multimedijskog zaslona s navigacijom (doplata 5990 kn). Softver pristojnom brzinom izvodi tražene operacije, a ispod zaslona se nalazi i površina osjetljiva na dodir s prečacima ka najvažnijim funkcijama. Za pohvalu su odvojene komande automatskog klima uređaja, koji se lako podešava i bez gledanja, a podno komandi je polica s podrškom za bežično punjenje mobitela, dva USB priključka i 12V utičnica.
Testni model je bio i iznimno bogato opremljen, pa su prednja sjedala grijana, a grijan je i volan, a ugrađen je i niz sigurnosnih sustava, kao i sustava za pomoć vozaču, među kojim izdvajamo i sustav koji javlja kada je automobil ispred vas krenuo, ako i vi ne krenete na vrijeme.
Između velikih i dovoljno udobnih sjedala nalazi se središnja konzola s naslonom za ruke, a voljeli bi da je naslon malo većih dimenzija, a za svaku je pohvalu što se s njegove stražnje strane nalazi praktična polica za mobitel i USB utičnica za punjenje – još uvijek rijetkost u ovoj klasi automobila, pa moramo posebno naglašavati. A prostor za koljena na stražnjoj klupi je solidan i možda mrvicu veći od prosjeka klase, dok prostora za glavu ima i za više putnike.
Motor i vožnja
Testni je model pokretao jednolitreni turbo benzinac s tri cilindra koji razvija maksimalnu snagu od 74 kW/100 KS pri 4500 okretaja, a najveći moment od 175 Nm je dostupan već od 1500 okretaja. Motor je uparen sa 7-stupanjskim automatskim mjenjačem s dvije spojke.
Iako gradski automobil i automatski mjenjač nisu baš čest izbor domaćih, ali i europskih kupaca, ova kombinacija se doima poprilično dobro. Performanse su u skladu s očekivanjima, pa ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 11,4 sekunde, dok je maksimalna brzina ovog modela 185 km/h. Sasvim dovoljno. No glavne prednosti ovakve kombinacije su bezbrižna vožnja kreni-stani u jutarnjim i popodnevnim gužvama.
U Eko modu automobil je pomalo trom, no idealan je za gradske gužve kada se štedi gorivo jer ionako ne možete ubrzati na više od 50 km/h, dok se pri laganim vožnjama gradom i otvorenoj cesti preporučuje Comfort mod. Sport mod donosi brže reakcije i snažnije, ponekad i ''štucavo'', ubrzanje, no kako ipak nije riječ o sportskom automobilu s puno konja, samo ćete bez razloga trošiti više goriva.
Vožnja je inače ugodna, zvučna izolacija je solidna, a ni nakon dužih putovanja nećete osjetiti nikakav umor. Ovjes je dobro podešen, a ponekad zna biti malo glasniji, no prosječni vozač to vjerojatno neće čuti. Stabilnost u zavojima je također na visokom nivou za ovakav automobil, pa treba skinuti kapu Hyundaiju na dobro podešenom automobilu.
A što se tiče potrošnje, ona se kreće od 6,5 do 7,5 litara. U gradu će ona rasti i do 8 litara, a na otvorenoj cesti padati i ispod 6 litara, a sve ovisi u kojem se modu rada vozite i koliko vam je teška noga na papučici gasa. No možemo zaključiti kako je ona pristojna, ni prevelika, ali ni preniska.
Zaključak i cijene
Cijena za Hyundai i20 1.0 T-GDI 7DCT Premium Navi Smart sa svim doplatama se popela na popriličnih 160.275 kuna, a iako se to čini puno, treba imati na umu kako je riječ o najbogatijem paketu opreme, a konkurencija je ionako skuplja. Cijena ovog modela bez dodatne opreme je 143.840 kuna.
No ako možete bez najbogatije opreme, ista kombinacija motora i mjenjača nudi se i s opremom Style, koja je i dalje bogata, no cijena u ovom slučaju pada na 128.125 kuna, što je dostupnije većem broju kupaca.
Osnovni model i20 Trend s 84 KS snažnim atmosferskim benzincem košta 98.990 kuna, dok s istom opremom i 100 KS snažnim turbo benzincem košta 107.990 kuna. U ponudi je i i20 sa 120 KS snažnim benzincem s 48V blagim hibridnim sustavom, no on se veže isključivo uz Premium paket opreme, pa mu je i cijena 146.615 kuna.
Hyundai s novim i20 puca na sam vrh klase, i to se vidi u gotovo svakom kutu ovog vozila, od specifičnog dizajna, pa do bogate opreme i raznih detalja. No tvrda plastika u unutrašnjosti mrvicu kvari dojam, no on se popravlja pri pogledu na cjeniku. Win-win situacija za sve.
Učitavam komentare ...