Zlatna sredina
Mazda CX-30 Skyactiv-D116 Plus Sound Style TEST
Mazda je novim CX-30 modelom upotpunila rupu između manjeg modela CX-3 i većeg CX-5, a nekako nam je CX-30 i najbolje sjela jer nudi najbolje od većeg i manjeg modela.
Da razjasnimo odmah na početku zašto se novi Mazdin SUV ne zove jednostavno CX-4, već je u nazivu dobio nulu. Naime, Mazda je još 2016. u Kini predstavila model CX-4 koji je sličan, ali ipak drugačiji od modela CX-30, te je stoga odlučeno da se najnoviji model zove drugačije kako ne bi došlo do zbunjivanja kupaca.
Mazda CX-30 se je smjestila u zlatnu sredinu između manjeg modela CX-3 i većeg CX-5, a čini nam se da je i dizajnerski najuspjeliji model, iako nam se sviđaju i druga dva vozila.
CX-30 je dostupan s dva benzinska Skyactiv motora i to modela G122 sa 122 KS i X180 sa 180 KS, dok je u ponudi samo jedan dizelski motor, a riječ je o Skyactiv-D116 modelu sa 116 KS, kakvog smo i testirali. Svakako treba napomenuti kako je sa sva tri motora moguće kombinirati samo prednji pogon ili pogon na sve kotače, a svi su dostupni s ručnim ili automatskim mjenjačem.
Dizajn i praktičnost
Da je temeljena na novoj Mazdi 3 vidljivo je već na prvi pogled, no CX-30 djeluje napuhnuto, kao da ju klasičnu ''trojku'' ubola pčela i kao da je nabubrila taman na onim mjestima gdje je i trebala. Sprijeda i dalje dominira velika maska i namrgođena svjetla, dok se oko čitavog donjeg dijela vozila nalazi prilično debela zaštitna crna plastika.
Posebice se to primijeti gledajući sa strane, gdje su i prilično velike limene površine jednostavnih linija i prilično mali prozori s kromiranim donjim rubom, i sve elegantno prelazi na stražnji dio koji donosi mali prozor i mala stražnja svjetla, pa stražnji dio izgleda pomalo pusto s velikim metalnim površinama.
No zato je otvor prtljažnika velik, a u prtljažnik stane 430 litara prtljage, odnosno do gotovo 1.400 litara s preklopljenim stražnjim sjedalima, pa s Mazdom CX-30 neće biti problem prevesti i neke veće predmete ili pomoći prijateljima kod preseljenja.
Unutrašnjost
Svi oni koji su sjedili u novoj Mazdi 3 unutrašnjost će biti poznata, a razlike se svode na nešto veću prostranost i višu poziciju sjedenja, koja je nekako ugodnija i donosi bolju preglednost.
Instrument ploča je klasičnog dizajna iako je središnji dio ustvari ekran na kojem se prikazuje veliki brzinomjer s raznim informacijama unutar njega. Ispred je kompaktni trokraki, kožom presvučeni volan odlično pogođene debljine sa svim potrebnim tipkama.
Središnji zaslon veličine 8,8-inča je postavljen na vrh središnje konzole, a njime se upravlja putem tipki i kotačića koji su smješteni ispred mjenjača. Upravljanje je jednostavno i logično, no sam dizajn multimedijalnog sustava bi mogao biti modernijeg izgleda.
Slična stvar je i s USB priključkom koji je postavljen iznad otvora u središnjoj konzoli, nije centriran, već kao da je netko bacao pikado i prvo mjesto koje je strelica pogodila, tamo su ga i smjestili. S druge strane, hvalimo komande dvozonskog klima uređaja koje su jednostavne za korištenje i nije potrebno micanje pogleda s ceste kako bi smanjili ili povisili temperaturu, no brzina ventilatora se podešava putem tipki, pa je potrebno kratko privikavanje.
Prostora je više nego u ''trojci'', posebice za glavu i koljena na stražnjoj klupi, gdje će jedino dvometrašima zapinjati glava ili koljena, a mora se priznati da ima nešto više prostora nego glavni konkurent Qashqai.
Ventilacija je putem središnjeg grebena provučena i na stražnja sjedala, no tamo nije postavljen nikakav priključak, koji je neophodan u današnje multimedijalno doba. Nema ni USB ni 12V utičnice i to bi potencijalne kupce moglo odbiti. Šteta jer prostora za njihovu ugradnju ima i više nego dovoljno.
Motor i vožnja
Mazda i dalje u ponudi ima dizel motore, te ih još neće izbaciti, a jedan takav 1,8-litreni motor je smješten i u testnu Mazdu. Njegova najveća snaga je 116 KS i nudi 270 Nm okretnog momenta. Iako se na prvu čini kako je snaga nedostatna, odlično se nosi s ovim modelom.
Za ubrzanje do 100 km/h treba 10,8 sekundi, dok će se kazaljka brzinomjera zaustaviti na maksimalnih 183 km/h. No u praksi, Mazda CX-30 je prilično živahan auto, posebice ako se vozi iznad 1.600 – 1.700 okretaja, kad može biti i brz.
Naravno ne treba očekivati vrhunske rezultate, ali za prosječnog vozača nudi i više nego što treba, a često su suputnici komentirali kako se ima osjećaj da je riječ o snažnijem motoru, a to se ponekad činilo i nama. Istovremeno potrošnja je i više nego pristojna, pa je prosjek bio 6,1 litru na 100 km.
I pritom je nismo previše pazili, jer imate osjećaj da CX-30 voli bržu vožnju i ona joj dobro stoji, a posljedica je to ugrađenog G-Vectoring Control+ sustava koji smanjuje podupravljanje tako da prilagođava okretni moment u odnosu na kut i brzinu okretanja volana i optimalno dijeli G silu na svaki kotač posebno.
Vratimo se mi na potrošnju koja će normalnom vožnjom na otvorenoj cesti pasti i ispod 5 litara, dok će se u gradu i pri vožnji autocestom popeti na nekih 6,5 litara, što je prilično dobar rezultat za ovakvo vozilo.
Mjenjač je precizan i dobro radi svoj posao, a zahvaljujući velikom okretnom momentu koji je dostupan od 1.600 okretaja, ponekad ćete i zaboraviti na njegovu upotrebu.
Naginjanje karoserije nije izraženo, čak ni pri većim brzinama prolaska zavoja, a samo kod pretjerivanja će ''nos'' Mazde MX-30 htjeti pobjeći, no većina vozača ovog vozila neće doći u takve situacije.
Zaključak i cijene
221.999 kuna cijena je Mazde CX-30 Skyactiv-D116 Plus Sound Style, a u nju je uključena metalik boja (3.300 kn prije trošarina) i gumeni tepisi (591 kn), što je fer ponuda za ovako bogato opremljeno vozilo.
Početna cijena Mazde CX-30 dizel iznosi 191.591 kunu, dok je za najpovoljniji dizel model s automatskim mjenjačem potrebno izdvojiti 231.685 kuna, a s njime se automatski dobiva drugi paket opreme Plus. Tu je i model s pogonom na sve kotače s cijenom od 226.785 kuna, a model s AWD pogonom i automatskim mjenjačem od 259.785 kuna, a svi dolaze s Plus paketom opreme.
Cijene benzinaca sa 122 KS kreću od 173.320 kuna, s automatikom od 205.401 kune, s AWD pogonom od 206.240 kuna i u kombinaciji AWD + AT od 228.695 kuna.
Najsnažniji model Mazde CX-30 sa 180 KS starta od 197.585 kuna s GT paketom opreme, dok AT GT Plus izvedba košta 227.525 kuna. S pogonom na sve kotače cijena je 229.730 kuna, dok takva izvedba s automatskim mjenjačem košta od 250.295 kuna.
Iako se na prvu cijene čine više od konkurencije, ako se uzme u obzir oprema koja je uključena u tu cijenu, onda je cijena na razini konkurencije, no sigurni smo kako ćete biti zapaženiji u Mazdi CX-30 u odnosu na pojedine konkurente, a ona osim izgleda nudi i dovoljno prostora, ali i ugodnu vožnju te malu potrošnju. Želite li uopće još nešto od svog vozila?
Učitavam komentare ...