Uvjerljiv električar
Mercedes-Benz EQA 250 66,5 kWh TEST
EQA je trenutno najjeftiniji električni Mercedes, koji se ističe svojim dizajnom, ali i dosegom od 320 km te bogatom opremom, no cijena mu je velik uteg oko vrata. Šteta, jer je riječ o iznimno zanimljivom i dobrom automobilu.
Predstavljen u siječnju ove godine, novi Mercedesov kompaktni električni SUV EQA, je na naše tržište stigao već u travnju i o u izvedbi sa 190 KS i s prednjim pogonom, a već u svibnju su najavljene i dvije nove izvedbe, EQA 300 s 228 KS i EQA 350 s 291 KS, a obje inačice se ističu s 4MATIC pogonom na sve kotače.
No, na naš je test pristigla inačica EQA 250, izvedba koja će vjerojatno biti i najtraženija, barem na našem tržištu radi svoje cijene, a tu trebamo naglasiti i kako je riječ o trenutno najjeftinijem Mercedesovom električnom automobilu koji je dostupan. Doduše, u budućnosti će biti i jeftinijih, ali i manjih modela, koji neće biti SUV oblika, no situacija je trenutno takva.
A iako je malo kaskao za konkurencijom i ponudom električnih vozila, Mercedes užurbano predstavlja nove električne modele, a nakon sedmodnevnog druženja s modelom EQA moramo priznati kako se čekanje isplatilo, jer je Mercedes fino podesio sve na ovom vozilu, kako bi užitak i udobnost u vožnji bili na samom vrhu.
Dizajn i praktičnost
Iako je dovoljno originalan, dizajn modela EQA je uvelike baziran na modelu GLA, na temelju kojeg je i nastao, pa je čak i postavljen na istu, doduše prilagođenu, platformu kao već spomenuti benzinski brat. No tu su detalji svojstveni za EQ modele, kao što je potpuno zatvorena maska motora s LED trakom koja spaja prednja svjetla.
Straga su svjetla također spojena, također svojstveno za Mercedesove EQ modele, pa je već na prvu moguće prepoznati o kakvom se modelu radi. S boka je EQA najsličniji modelu GLA zahvaljujući glavnim dizajnerskim linijama, a s boka ćete električnu izvedbu prepoznati samo po EQA natpisu koji je postavljen odmah ispod A-nosača.
Sveukupno gledajući, dizajn je uspio, i nismo čuli ni jedan negativan komentar na dizajn, a testni model je bio opremljen i zatamnjenim staklima straga te velikim 20-inčnim dvobojnim aluminijskim naplatcima s gumama 235/45 R20 koji su u kombinaciji s tamnoplavom bojom pun pogodak i čine ovaj automobil još atraktivnijim.
EQA je dug 4587 mm, širok 1834 mm i visok 1620 mm, dok mu je međuosovinski razmak dug 2729 mm, što je dovoljno prostrano i za 5 osoba, a tu je i prtljažnik obujma tek 340 litara. Prtljažnik je nešto manji radi baterija, no u stvarnosti se čini većim. Naravno, moguće je preklopiti stražnja sjedala, pa onda obujam raste na dostatnih 1320 litara.
Unutrašnjost
Unutrašnjost električnog EQA uvelike podsjeća na ostale modele, odnosno izvedbe A-klase, što nije ni čudno, no u izborniku su neki novi podizbornici koji su vezani za električne automobile. Ispred vozača je smješten 10,25-inčna digitalna instrument ploča, na koju se odmah nastavlja jednako velik multimedijski zaslon.
Instrument ploča se može podešavati na toliko načina da na kraju već zaboravite izgled i opciju prikaza onoga što ste prvo vidjeli, a sve je uvijek u visokoj rezoluciji i čitljivo jednako dobro po noći, kao i po najjačem suncu.Ispred vas je i multifunkcionalni upravljač s tipkama, ali i dodirnim površinama, pa za većinu informacija ili pak postavki ni ne trebate micati ruke s njega. Uz to, moramo napomenuti kako je Mercedes odlično pogodio debljinu upravljača, barem za naše ruke.
Naravno, tu je i najnoviji MBUX sustav s prepoznavanjem govora, koji pogoduje udobnosti, a tu su i odlična sjedala koja dobro drže zavoje, a udobna su i na duge staze. Šteta je što nisu i ventilirana, što bi dobro došlo po vrućinama. Tu je i široki prednji naslon za ruke koji je dovoljno mekan, ali što je najvažnije i širok, pa će dodirivanje laktova sa suvozačem biti iznimno rijetka.
Prostranost je dobra i na stražnjoj klupi, a samo će najvišima nedostajati prostora za koljena, i to samo ako sprijeda sjedi netko visok. Za putnike straga je ugrađen USB punjač, a tu su i dva ventilacijska otvore, no nema mogućnosti podešavanja jačine puhanja zraka.
Motor i vožnja
EQA pokreće asinkroni elektromotor koji ima snagu od 140 kW/190 KS i nudi 375 Nm okretnog momenta, mjenjač je automatski, dok se snaga prenosi na prednje kotače. Zvuči dobro, a tako je i u vožnji. Za ubrzanje od 0 do 100 km/h treba mu 8,9 sekundi, a najveća je brzina elektronski ograničena na 160 km/h. P.S. Ručice iza volana s oznakom + i - nisu za prebacivanje brzina, već za podešavanje jačine kočenja kad otpustite papučicu gasa, odnosno da podesite koliko je snažno regenerativno kočenje.
No ona još važnija stavka kod električnog automobila je baterija, koja u ovom slučaju ima kapacitet od 66,5 kWh i koja mu omogućuje, po tvorničkim podacima do 426 km. U praksi je to oko 320 do 330 km, naravno ovisno gdje se vozite.
Da vam to malo bolje objasnimo, s modelom EQA smo se popeli na Sljeme sa strane Bistre, pa ćete sada vidjeti koliko podaci variraju. S početne točke putno računalo je pokazivalo prosječnu potrošnju od 22,1 kWh i pokazivao je doseg od 228 km. Do vrha smo prešli 14 km, prosječna potrošnja je narasla na 25,1 kWh, a doseg je u trenutku dolaska na vrh pokazivao tek 171 km, odnosno čak 57 km manje nego kada smo krenuli! No dolje smo se vraćali istom dionicom, te su nam pri dolasku na početnu točku pisali sljedeći podaci – ponovno smo prešli 14 km, prosječna potrošnja nam je sada bila 21,9 kWh, a doseg s preostalom baterijom se popeo na 194 km.
Kad se podvuče crta, prešli smo ukupno 28 km, a doseg je pao za 36 km, odnosno za oko 30 % više nego smo prešli. U ovom slučaju je u automobilu bio samo vozač, a slično se dogodilo i na putu od Zagreba do Lipika i nazad, gdje je potrošeno oko 33 % više dosega nego je pisalo. Naravno, predviđeni doseg u gradu je puno točniji. Također treba napomenuti i kako smo se na svim tim dionicama vozili ''normalno'', odnosno kao da vozimo bilo koji drugi automobil s motorom s unutarnjim izgaranjem.
No zato nam se posebno svidjelo što EQA podržava brzo punjenje i do 100 kW, pa punjenje ne traje dugo – do 80 % za oko pola sata. S druge strane, s 33 % na 100 % na 11,3 kW punjaču traje gotovo 5 sati.
Punjenje na sporoj punionici.
Punjenje na brzoj punionici.
A kakav je u vožnji? Pa kao i svaki drugi Mercedes. Odziv na pritisak gasa je dobar, kao i kod svakog električnog vozila, ali kod ovog modela sve je nekako bilo predodređeno udobnosti, pa nema neugodnih trzanja. Uz udobna sjedala i odličnu zvučnu izolaciju ni putovanje autocestom ne zamara, a može se voziti i jednom papučicom.
Jedino što smo osjetili je da ne voli prebrze prolaske po zavojima, no o je danak ugrađene baterija, koja sama teži gotovo 500 kg, a ukupna težina praznog vozila je preko dvije tone! No ovo je auto za smirenu i ugodnu vožnju, a ne za natjeravanje.
Zaključak i cijene
485.276 kuna cijena je za Mercedes EQA 250 sa svom dodatnom opremom, dok mu je cijena bez dodatne opreme 394.000 kuna. Naravno to su cijene bez poticaja, koji su za ovu godinu već potrošeni, a što će biti i kada sljedeće godine, to ćemo tek vidjeti.
EQA je dostupan u još dvije izvedbe, EQA 300 4MATIC s cijenom od 426.000 kn i snagom motora od 228 KS, te u izvedbi EQA 350 4MATIC s cijenom od 452.000 kuna i snagom motora od 292 KS. Baterija je u sve tri izvedbe ista, kao i početna oprema.
EQA je trenutno najjeftiniji električni Mercedes, no cijena mu je još uvijek poprilično visoka, pa čak i početna koja je u odnosu na model GLA 220 d sa 190 KS viša za gotovo 65.000 kuna, a od benzinskog modela GLA 250 s 224 KS za preko 55.000 kuna, te od modela GLA 200 sa 163 KS za gotovo 100.000 kuna. No izaberete li EQA sigurno nećete pogriješiti, dapače, dobit ćete lijepo upakiran proizvod s najnovijom tehnologijom i brojnim mogućnostima, a to ipak košta, posebice ako se na maski motora nalazi zvijezda.
Učitavam komentare ...