Divlji u duši. Ne bismo mu bili u getribi :)
Nissan Juke Nismo RS 1.6 DIG-T Recaro i Techno TEST
Možete samo zamisliti osjećaj kakav smo imali prilikom preuzimanja crossovera Nissana Juke Nismo RS na test. Trnci, ubrzani rad srca, znojni dlanovi, oči širom otvorene...
Sasvim smo sigurni kako isti osjećaj nismo proživljavali samo mi nego i ljudi oko nas s kojima smo se vozili, ali i slučajni prolaznici te putnici u drugim vozilima na cesti. Samo neke od situacija kojima smo svjedočili: prilazimo Nissanu Juke Nismo RS, a klinci obilaze oko auta i fotkaju ga, pazeći da dobiju što bolji kut. Naravno, fotkanje s oznakom Nismo RS je obavezno. Nadalje, sjedimo u Jukeu na parkingu, a iz susjednog auta izlazi čovjek i odlazi pogledati prednji kraj Nisma te nakon što se uvjerio u ono što je vidio gleda prema nama i kimajući glavom odaje znak poštovanja zbog odabira auta koji vozimo. Iz susjednog kombija pet ili šest mladih muškaraca ne skidaju pogled s Nisma.
Vozimo se dalje po okolici Zagreba, a nasuprot nama ugledamo dvije zgodne djevojke kako jašu dva predivna konja. Pitamo ih možemo li se fotkati s njima, što one oduševljeno prihvaćaju, a njihovi konji kao da osjećaju da se u njihovoj blizini nalazi cijelo jedno krdo konja (točnije, 218 konja ispod haube) te nervozno poskakuju. Na toj fotki imamo ukupno 220 KS. Predivno iskustvo. Juke Nismo je dostupan u tri boje: metalik crna, metalik srebrna i metalik perla bijela. Mi smo imali metalik srebrnu na testu.
Sa svojim 4-cilindričnim benzinskim motorom obujma 1.6 litara i uz pomoć turbine Nissan Juke na mjernom instrumentu pokazuje 218 KS (160 kW). Sasvim dovoljno za ponijeti oznaku Nismo RS (Nissanov odjel za sportski razvoj). Nismo RS dolazi u dvije različite verzije - kao ovaj koji smo mi testirali, dakle s prednjim pogonom i s ručnim mjenjačem sa šest stupnjeva te u verziji s pogonom na sve kotače i motorom uparenim s CVT (automatskim) mjenjačem snage 214 KS. Gledajući na performanse, testirani Juke Nismo RS ubrzava do stotke za 7 sekundi (CVT verzija za 8 sekundi), a najveća brzina je 220 km/h (druga verzija 200 km/h). Bacili smo pogled i na okretni moment koji na test vozilu iznosi 280 Nm, a najveća snaga od 218 KS postiže se pri 3600 - 4800 okr/min.
U vožnji je Juke Nismo RS nepredvidljiv na prvi dojam jer zbog kratkog međuosovinskog razmaka od 2530 mm poskakuje i dosta se bori s prijenosom tolike snage samo na prednje kotače. Ipak, u nižim okretajima, do 3000 okr/min, snaga se toliko ne osjeća kao kad ga se krene vrtjeti. Ipak se tu radi o motoru obujma 1,6 litara koji neće svoju snagu i narav pokazati pri nižim okretajima nego ga obavezno treba vrtjeti. Jasno, na semaforu je Nismo RS bio najstartniji, teško mu je konkurirati jer je i lagan (masa vozila je 1315 kilograma) i željan asfalta :)
Na 3000 okretaja ubrzavanja postaju snažna, divlja i uzbudljiva, a sve to prati i solidna potrošnja od 10 litara u gradskoj vožnji. Potrošnja izlaskom na otvorenu cestu pada za koju litru. U konačnici, prosjek testa je oko 9 litara.
Juke je vrckav u vožnji, primjetno je podupravljanje i pokušaj bježanja prednjeg kraja kada smo cipelama dotaknuli tepih, pritiskajući papučicu gasa do kraja. Na okretomjeru u Nismo stilu kazaljka se zavrti dosta visoko, a sve prati ručni mjenjač s kratkim hodovima ručice mjenjača, ali položaj brzina traži poznavanje pojedine pozicije jer je sve dosta stisnuto pa se može fulati treću ili petu brzinu. Dosta su mu dobra i meduubrzavanja, na autocesti postaje pravi stroj za gutanje sekundi prilikom ubrzavanja.
Zvuk koji sve to prati nije kao na Renaultu Clio R.S., tisi je i nešto mirniji, ali se u vožnji motor dosta "dere" i glasan je, ali nije preglasan u vožnji. Dakle, odlučite li se na kupnju Nissana Juke Nismo RS trebali biste napravili svoj zvuk putem auspuha ili pak na usisu.
Tijekom testiranja Jukea Nismo RS naišli smo na Mazdin roadster MX-5, također namijenjen uživanju
Nismo RS se dobro ponaša po zavojima, uz onaj osjećaj da ponekada prednji kraj želi pobjeći, ali kada uhvatite putanju i pođete se malo igrati i upoznavati auto stvari postaju jasnije i lakše za upravljanje. Sa svojim 18-colnim kotačima Juke se dobro drži i po neravninama, uz srednje tvrd i srednje precizan upravljač, iako se tvrdoća osjeća ne samo zbog ovjesa i guma nego i zbog Recaro sjedala koja su zaista tvrda. Da, na prvi dodir i pogled djeluju nepraktična, ali u ovakvom automobilu se ne vozite s klasičnim sjedalima nego to moraju biti posebna sjedala koja odlično drže tijelo u vožnji. Ali prilikom ulaska i izlaska sa sjedala osjeća se tvrdoća bočnih potpornih strana. Sjedala inače odlično izgledaju, a kombinacija kože i alcantare je uočljiva i izvana te je i to još jedan razlog zašto auto toliko privlači poglede.
U pojedinim trenucima nam se činilo kao da vide super automobil, kakav je recimo Nissan Juke-R, a možda su neki čak to i pomislili. Razloga za to ima jako puno. Atraktivni detalji na interijeru i eksterijeru odaju kako se radi o posebnom automobilu koji se neće često viđati na cestama - 18'' alu naplatci Nismo RS s gumama 225/45R18, krovni spojler, Recaro sjedala.
Juke je inače sam po sebi zasigurno jedno od najposebnijih vozila koje viđamo na cestama posljednjih godina, a kada u ruke dobijemo ovakvu poslasticu kao što je Nismo RS tada nema spavanja nego samo vožnja i razmišljanje gdje bismo sljedeći dan mogli ići na vožnju.
Nismo RS je napucan opremom - NissanConnect 2.0 je navigacijski uređaj sa stražnjom kamerom, u vozilu je šest zvučnika, ima priključak za mp3 player, Bluetooth. Testirani crossover ima kožom presvučeni upravljač i ručica mjenjača, limitator i tempomat, senzore za kišu, karbon crnu centralnu konzolu, sjenilo instrumenata u alcantara koži, otvori ventilacije su u glosi crnoj boji, grijana su prednja sjedala, vozačevo sjedalo je podesivo i po visini, električni servo upravljač je namjestiv po visini, automatski klima uređaj, šest zračnih jastuka, NDCS - Nissan Dynamic Control System...
Cijena za Nissan Juke Nismo RS
Nissan Juke Nismo RS dolazi u dvije verzije tako da se i cijene razlikuju - testirani s prednjim pogonom i ručnim mjenjačem do registracije ima cijenu 217.000 kuna dok verzija slabija 4 KS s pogonom na sve kotače i X-tronic automatskim mjenjačem košta 239.999 kuna. Prilikom kupnje možete birati između dva paketa opreme - Techno i Recaro, a možete ih uzeti oba kao što je slučaj kod testnog Jukea RS. Techno paket košta 8000 kuna i uključuje Around View Monitor (sustav kamera za parkiranje), Safety Shield (sustav za upozoravanje prilikom nenamjernog izlaska iz trake + sustav za ksenon svjetla. Drugi paket, Recaro uključuje samo prednja Recaro sjedala te košta 10.000 kuna. Ukupna cijena za testirani Juke Nismo RS je 235.000 kuna (30.718 eura u trenutku testiranja).
Učitavam komentare ...