Šminker
Nissan Qashqai 1,6 dCi 130 Tekna+ 4WD TEST
Najluksuznija oprema, pogon na sve kotače i štedljiv motor preduvjet su za uspjeh Qashqaija, no pomalo visoka cijena odbija potencijalne kupce ovog SUV-a.
Nissan Qashqai je model koji je pokrenuo najezdu SUV vozila, posebice na europskom tržištu. Bilo je to prije točno deset godina kada je predstavljena prva generacija Qashqaija koja je postala toliko popularna da se nakon par mjeseci prodaje isporuka novo naručenih modela čekala i preko godinu dana. Tada Qashqai nije imao pravu konkurenciju i bio je potpuno drugačiji od drugih vozila na tržištu a imao je i jako dobro odmjerenu cijenu, no danas se situacija u potpunosti mijenja. Gotovo svaki ozbiljniji proizvođač u ponudi ima vozilo u ovoj klasi, a Nissan se na tržištu bori s drugom generacijom Qashqaija koji je ove jeseni predstavljen u redizajniranoj verziji.
Druga generacija izgleda moderno i nije bilo potrebno raditi drastične promjene u dizajnu, pa će samo zaljubljenici pronaći razlike, ali moramo priznati kako ovaj Qashqai izgleda odlično, posebice u ovoj plavoj metalik boji s 19-inčnim aluminijskim naplatcima i niskoprofilnim gumama. Kupite li ovakvu verziju računajte da će vas često promatrati na semaforima.
Osim vanjskog izgleda, luksuz se nastavlja i u unutrašnjosti. Električno podesiva kožna sjedala s odličnim dizajnom metalnih remena ručnih satova i pregršt opreme, te pregledni 7-inčni zaslon osjetljiv na dodir osiguravaju ugodno i udobno putovanje. A dodatan luksuz predstavlja i veliki stakleni krov, koji se ne da otvoriti, ali donosi dašak prirode u vozilo. Njega je lako i sakriti pokrivkom kojom se upravlja električnim putem, no po nama se ona otvara/zatvara prilično sporo, a tipku za upravljanje treba držati čitavo vrijeme. Krovni prozor ne zauzima puno mjesta pa ni najviši putnici neće imati problema s mjestom za glavu na prednjim sjedalima, dok je straga skučenije, no i dalje nećete lupati glavom u krov. Straga se bez problema mogu smjestiti dvije odrasle osobe i dijete, čak i na duža putovanja.
Sjedala su dovoljno velika da se ugodno možete smjestiti, a jedino će najviši vozači, odnosno putnici htjeti malo dužu sjedeću površinu. Zato oduševljava maleni kožni volan koji odlično leži u ruci i koji je debljine baš po našem ukusu. Zahvaljujući malenim dimenzijama i odrezanom donjem djelu nudi bolju preglednost i brže manevriranje, a i vozač lakše ulazi i izlazi iz vozila. Zahvaljujući udaljenosti od tla od 182 mm i visoko postavljenim sjedalima svi koji imaju problema s kralježnicom će voljeti ovaj model, jer se uopće ne trebaju sagibati kada ulaze ili izlaze iz vozila.
Iza visokih vozača na stražnjoj klupi ugodno mogu sjediti samo djeca, odnosno ima mjesta kao i u „normalnim“ automobilima tipa Astra, Golf i slični, dok prtljažnik može zaprimiti 430 litara u osnovnom obliku. Ima podnicu s kojom je moguće promijeniti visinu prtljažnika, a stražnja se sjedala preklapaju 60/40. Ako je podnica prtljažnika postavljena na najvišu poziciju, dobiva se gotovo ravna utovarna površina. Prtljažnik u tom obliku broji 1585 litara.
Nissan Qashqai 1.6 dCi 4WD Tekna+ dolazi s nizom sigurnosnih sustava za sigurniju vožnju, pa osim standardnih posjeduje još i sustav za nadzor mrtvog kuta, sustav prepoznavanja bočnog nailaska vozila straga, sustav prepoznavanja umora vozača i sustav za pomoć pri parkiranju, sustav kamera u 360 stupnjeva za lakše parkiranje, automatsko kočenje, prepoznavanje znakova, automatsko upravljanje dugim svjetlima i još mnogo toga. Sve to je za pohvalu i uvelike olakšava vožnju, no ponekad zna biti zamorno jer više ne znate što pišti i na što vas vozilo pokušava upozoriti. Smiješna je bila situacija prilikom prelaska granice, jer se iz vozila čuju dva alarma dok čekate da vam policajac pregleda osobnu iskaznicu, a koji se je samo nasmijao i rekao da svakodnevno sluša takve zvukove i da je već navikao na to.
Već spomenuti multimedijalni dio središnje konzole je za pohvalu. Sve je pregledno i lako dostupno, a privikavanje na rad sa zaslonom osjetljivim na dodir je lako i brzo. Jedino nam se nije svidio navigacijski softver koji ponekad zna kasniti, pa ako negdje trebate skrenuti, a na toj strani su dvije ulice na malom razmaku vrlo lako ćete skrenuti baš u onu krivu.
Ako želite Qashqai s 4x4 pogonom jedini izbor na našem tržištu je 1.6-litreni turbodizelski motor koji razvija 130 KS i samo u kombinaciji sa 6-brzinskim ručnim mjenjačem. Iako zvuči malo, Qashqaijev se motor odlično nosi s 1600 kilograma teškom karoserijom. Putna brzina na autoputu je oko 160 km/h, a može biti i nešto niža ako sjenilo krovnog prozora nije zatvoreno jer je buka onda nešto veća.
Qashqai vuče već od niskih okretaja a ubrzanje je konstantno te se ne osjeti turbo rupa. Mjenjač je precizan i postavljen je na dobro mjesto te odlično sjeda u ruci. No ono što nas je najviše iznenadilo je potrošnja koja je prilično mala za ovakvo vozilo. Prosjek nakon tjedan dana je bio 6,4 litre na 100 km, a ako ste iole štedljivi možete proći i s 0,5 litara manjom potrošnjom u prosjeku. Za automobil s 4x4 pogonom ovo je odličan rezultat.
Tko je pročitao test do ovdje bit će mu jasno da sada slijedi jedno veliko ali, a to ali se odnosi na cijenu. Testirani model Nissan Qashqai 1.6 dCi 130 4WD Tekna plus s dodatnom opremom košta gotovo 290.000 kuna ili skoro dvostruko skuplje od najpovoljnijeg Qashqaija koji košta 154.000 kuna. Od dodatne opreme je ovaj model imao Bose ozvučenje (5.500 kn) i metalik boju (4.500 kn), no kada se i to makne iz ukupne cijene ona je i dalje visoka. Tko treba pogon na sve kotače može Nissan Qashqai kupiti već za 208.600 kuna, a pod haubom će se nalaziti isti motor, no oprema će biti nešto siromašnija, no ne i škrta. A ako vam ne treba ni pogon na sve kotače možete proći još nekih 20.000 kuna jeftinije, a onda je cijena već dohvatljiva i široj publici.
Učitavam komentare ...