Na pariški način
Renault Captur Initiale Paris Energy dCi 90 EDC TEST
Već smo nekoliko Captura imali na testu od kada se pojavio na domaćem tržištu i moramo priznati kako godine nisu ostavile prevelike bore na ovom zanimljivom konceptu temeljenog na ideji gradskog mini SUV-a.
Ova kategorija je u zadnjih nekoliko godina doslovno pokorila gradske prometnice svih (razvijenih) zemalja svijeta, iznad svih očekivanja i same autoindustrije koja i sama zatečena s tom činjenicom doslovno izbacuje svake godine cijelu gamu novih SUV-ova pa ne postoji automobilska marka koja je na to ostala imuna od budget marki od premium brendova.
I u ovom testu ćemo vas podsjetiti da je još početkom veljače 2011. godine Renault predstavio koncept pod nazivom Captur (franc. Uhvaćen, zarobljen). Bio je to sportski crossover zategnutih i sportskih linija ne toliko nalik današnjoj verziji Captura, a čiji je motor Energy dCi 160 s dvostrukom turbinom osiguravao užitak u vožnji, visoke performanse i nisku emisiju CO2.
Renault je na Ženevskom autosalonu 2013. Predstavio Captur, gradski crossover duljine 4,12 metara, nastao na istoj platformi kao i novi Clio. Bilo je sasvim vidljivo da će Renaultov prvi gradski crossover, Captur, u odnosu na vozila iz ove kategorije drugih proizvođača nuditi jedinstveni izgled i vozački položaj SUV-a, prostranost kabine i modularnu unutrašnjost jednovolumena, a iz Renaulta su najavljivali vozna obilježja i užitak u vožnji kao u kompaktnoj limuzini u čemu su većim djelom i uspjeli.
Iako bi u mnogome trebao podsjećati na Clio, Captur se izborio za svoju publiku i svoju osobnost ako takvo što možemo pripisati automobilu. Captur nakon toliko godina i dalje na cesti plijeni pozornost prolaznika kojima je ovaj pomalo jedinstveni oblik karoserije i dalje primamljiv za promatranje. Captur je vrlo skladno dizajniran i ovim oblikom Renault je okrenuo potpuno novu stranicu oblikovanja kojeg je predvodio glavni dizajner Laurens Van den Acker.
Obično u takvim novim iskoracima proizvođač u prvoj iteraciji malo pogriješi pa to u faceliftu nadoknadi jer shvati neke nespretnosti, no to se ne može reći za Captura koji je od prvog izdanja imao pomno promišljene linije koje su mu iz svih perspektiva davale vrlo dinamičan i privlačan izgled pomalo sportskog automobila, ali radi svog razmaka od tla od 200 mm, što je čak 80 mm više od Clija, davalo jasan odgovor promatraču kako se radi o malom SUV-u s dizajnom gradske jurilice. Captur je također sa svojih 4.122 mm malo i duži od Clija koji je dug 4.062 mm, a s kojim dijeli istu platformu.
Interijer
Renault Captur je s obzirom na svoju usku povezanost s Cliom, raskošno prostran i nudi mnogo unutarnjeg prostora, čemu doprinosi pomaknuti vjetrobran kako bi se dao volumen i oko upravljačke ploče kojeg sami putnici neće koristiti ali će itekako doprinijeti osjećaju prostranosti. Kabina je ugodna za vozača, ali i za putnike, posebno u ovom našem testnom modelu. Iako se radi o dvobojnoj crno-bijeloj kožnoj kombinaciji s tekstilnim umetcima, dodatna se dinamika postiže tonovima sive boje koje imaju za cilj da se osjećate kao u svojoj dnevnoj sobi, jer iako nije upotrebljena boja, razne nijanse sive daju dojam „šarenila“ koja je sasvim dovoljno za ugodu, a da interijer pritom ne djeluje iritirajuće.
Još uvijek ima nešto lakiranih piano površina u interijeru no bitno manje, pa je i dojam packavih površina sveden na minimum. Mjenjač ima aluminijski gornji pokrov što mu daje sportski štih, ali i potrebu da budete oprezni prvi prvom dodiru s dlanom kada auto ostavite na suncu ili na „cičoj“ zimi. Pretinac ispred suvozača je golem ali posebno je zgodan detalj otvorenog pretinca koji ima svoje LED bijelo osvjetljenje i baš taj detalj daje dojam kao da ste putnik u business klasi nekog putničkog aviona. Pretinac je prostran i obujma 11 litara, što vam daje slobodu da unutar njega držite i veće predmete poput boca, manjih kutija i sl. U kožne presvlake utisnuti znak INITIALE PARIS dojmljivo pojačava ugođaj da se nalazite u luksuznom interijeru i posebnom izdanju Captura. Prtljažnik je vrlo solidnog obujma od 359 do 455 litara, s tim da ima prilagodljivu podnicu s više mogućih položaja, a stražnja se klupa može pomicati prema naprijed što daje dodatne prostor za različite teretne izazove s kojima se suočavate kad idete na duži odmor.
Captur u vožnji
Captur će nuditi vozaču ono radi čega ga je i odabrao. Okretnost i agilnost što može zahvaliti svojim kompaktnim dimenzijama kao i odličan malo povišeni položaj koji će vozaču dati osjećaj da je u nekakvom turističkom helikopteru jer veliko vjetrobransko staklo je jedino što vas vizualno dijeli od okoliša pa će nedostatak vidljivosti poklopca motora, za kojim često pate mnogi vozači jer im daje neki osjećaj orijentacije u prostoru, postati zapravo prednost. Imat ćete osjećaj kao da ste dio ceste ili šume kroz koju vozite.
Ovjes je udoban koliko mu takva dimenzija dopušta, a automatski mjenjač donekle zadovoljava vašu želju za brzim promjenama ritma vožnje unutar gradske gužve u kojoj pokušavate brzim ali sigurnim promjenama traka stići semafor za kojeg znate da mu trebate priči što prije kako ne bi čekali na crvenom na raskrižju. U zaista zahtjevnim zavojima u usponu cestom od Šmrike do vijadukta Hreljin jako je lijepo pratio putanju koju smo mu zadavali i pri tome nije bez snage ostavio vozača niti u jednoj (ne)prilici. Upravo na ovakvim zahtjevnim dionicama vidite čime raspolažete, a ovdje ovaj testni Captur nije razočarao.
Središnji držač/konzola za ruke postala je standard i neugodno se iznenadimo kada vidimo da su na tome proizvođači uštedjeli koji euro jer je to vrlo praktično mjesto za pospremanje manjih stvari ali i ergonomski bitan detalj da vozaču omogući odmor u vožnji. Ovdje se Renault, kako se vidi na slici, posebno potrudio napraviti vrlo robustan komad interijera na kojeg smo prije u testovima imali zamjerke jer je bio slabašne čvrstine no sada osim solidne izvedbe vrlo lijepo je i prošivena koža kojom je obložen.
Ispod poklopca motora ugrađen je poznati Renault 1,5-litreni dCi motor koji u testnom Capturu razvija 90 KS pri 4000 okretaja, odnosno nudi 220 Nm okretnog momenta pri 1750 okretaja. Uparen je sa 6-brzinskim automatskim mjenjačem s dvije spojke. U vožnji se pokazao kao prilično ugodan, a pritom je u prosjeku trošio oko 5 litara na 100 km. U sigurnosno-tehnološkom dijelu Captur INITIALE PARIS nudi sve najmodernije sigurnosne sustave, kao i sustave pomoći vozaču, pa je tako serijski ugrađena pomoć pri parkiranju u 360 stupnjeva, sustav za nadzor mrtvog kuta, sustav za automatsko samostalno parkiranje, Full LED prednja i stražnja svjetla, LED svjetla za maglu i još mnogo toga.
Multimedija
7-inčni zaslon osjetljiv na dodir već je prepoznatljiv u Renaultu, ali posebno u Capturu koji kako smo već rekli ima upravo odličnu poziciju unutar kabine koja vama, ali i suputnicima, omogućuje lagano upravljanje funkcijama bez straha da ćete biti defokusirani od događaja na cesti ispred vas. Naravno sustav je baziran na već provjerenom R-Link sučelju koje se nalazi u svim Renault modelima i koji nudi naprednu Tom Tom navigaciju, vremensku prognozu, kamere za kontrolu brzine, prometne informacije, spajanje drugih uređaja preko USB i AUX ulaza, te čitač SD kartice za navigacijske karte.
Ispod upravljača vozač ima na raspolaganju standardno prepoznatljiv set tipki za podešavanje glasnoće sustava ili traženje drugih funkcija, a suvozač ima priliku koristeći tipke namjene upravo njemu sam sa svoje strane lagano upravljati sadržajima na ekranu. Bose audio sustav snage 4x20 W je sasvim dobro pogođen kao i raspored zvučnika koji daju meki i jako ugodan zvuk. Na sustav se naravno možete spojiti mobilnim telefonom a koji ima na dobrom mjestu postavljen mikrofon za razgovor preko sustava kako bi vam ruke bile slobodne u vožnji, pa će vas sugovornici jasno čuti.
Sustav može preuzeti cijeli vaš telefonski imenik, imati sve obavljene i neobavljene pozive, birati telefonski broj preko virtualne tipkovnice, pristupiti glasovnoj pošti. Na zaslonu se mogu pregledavati fotografije i gledati video filmovi koje prenosite putem USB sticka i na njemu se možete lagano kretati po izbornicima, a osvjetljenje i nagib ekrana neće vas dovesti u nepriliku da radi sunca ne vidite očitati bitne vam vrijednosti što, možemo potvrditi iz neposrednog iskustva s obzirom da smo ga testirali po pravom ljetnom sunčanom danu.
Renault Captur Zen u svojoj osnovnoj izvedbi košta 122.400 kn (u cijenu je uključen PDV i trošarina)
Testni model u ovoj elegantnoj ili „pariški chic“ crnoj amethyst boji po specifikaciji potrošnje od 3,9 litara zaista bi mogao ostaviti bez teksta potencijalnog kupca no naša vožnja pokazala je nešto malo više kapljica goriva koje smo utrošili jer smo naravno vozili u različitim režimima testne vožnje, od gradske sa stajanjima i kraćim jurišima na sljedeći semafor, preko lagane u stalnoj brzini i srednjim okretajima po vijugavim cestama gorskog kotara kroz prirodu ili krstarili autocestom prema Osijeku.
Konkurencija testiranom Renault Captur Initiale Paris EDC s dizelskim motorom od 90 KS i s normom Euro 6b po cijeni od 181.514 kn (s uključenim svim opcijama, trošarinama i PDV-om) nije mala ali ovako opremljen Captur ima svoju publiku u kupcima koji traže prije svega vrhunski ugođaj interijera, ugodan i okretan automobil s vrlo solidnim agregatom koji će ponuditi sve što vam treba i na kraćim ali i na srednjim relacijama.
Učitavam komentare ...