Atraktivna i štedljiva
Toyota Corolla 2.0 Hybrid Sport HB TEST
Dvanaesta generacija Toyote Corolle vratila je poznato ime na europsko tržište, a za razliku od prethodnih generacija, moramo priznati kako se radi i o prilično atraktivnom modelu, posebice s dvobojnom karoserijom i Sport paketom opreme.
Toyota Corolla nikad nije bila najljepša u klasi, već se dizajnom uvijek smještala na sam kraj ljestvice, no s novom generacijom to će se zasigurno promijeniti. Osjetili smo to i na vlastitoj koži jer su nas pogledi prolaznika često pratili.
Svakako se može zaključiti kako je Toyota, barem u ovoj generaciji, odustala od konzervativnijeg dizajna, bez obzira o kojoj se karoserijskoj izvedbi radilo, što je za svaku pohvalu.
Osim toga, više u ponudi nisu nema izvedbi pogonjenih dizel motorom, već se nudi samo s 1,2-litrenim turbo benzinskim motorom sa 116 KS te u dvije hibridne izvedbe – 1,8-litreni hibrid sa 122 KS i dvolitreni hibrid sa 180 KS, kakav smo i testirali, uz napomenu kako navedeno vrijedi samo za izvedbu s 5 vrata i za karavan.
Dizajn i praktičnost
Nova Corolla donosi oštre linije, tu je i nova grafika prednjih dnevnih LED svjetala, a kombinacija crvene boje karoserije i crnog krova te 18-inčnih dvobojnih aluminijskih naplataka dodatno podižu atraktivnom izgledu.
Bočna silueta pomalo podsjeća na prethodni Auris, no sada su sve linije dinamičnije, no i dalje su dovoljno smirene kako bi se svidjele što većem broju kupaca.
Corolla je postavljena na TNGA-C platformu koju već koristi Prius, ali i kompaktni SUV CH-R, a time je Corolla dobila i nešto niže ležište, ali i do 60% veću krutost karoserije.
Straga nas očekuje prilično ''napuhani'' odbojnik s crnim detaljem i s dva otvora za auspuh, no ispod petih vrata smješten je prilično malen prtljažnik obujma svega 313 litara (benzinska izvedba nudi 361 litru obujma), što je malo premalo za ovu klasu, pa će obitelji morati kupiti ili karavan, odnosno limuzinsku izvedbu ili će morati razmisliti o krovnim nosačima i krovnom prtljažniku.
Unutrašnjost
Unutrašnjost je također potpuno nova i lijepo je dizajnirana, a za izradu su korišteni prilično kvalitetni materijali, barem na gornjim dijelovima. Sve je mekano i puno ukrasnih šavova, no na donjem dijelu, kojeg se doduše jako rijetko koristi, upotrebljeni su jeftiniji materijali.
Trokraki kožni volan dobro je odmjeren i sadrži tipke za sve važnije funkcije, a ispred vozača se nalazi i analogno-digitalna instrument ploča. Brzinomjer s lijeve te pokazivači temperature i količine goriva s desne strane su analogni, dok se u sredini nalazi 7-inčni zaslon na kojem se prikazuje brzinomjer te ostale informacije putnog računala i sustava.
Na vrh središnje konzole je postavljen 8-inčni zaslon za upravljanje multimedijom, a upravljanje uvelike olakšavaju fizičke tipke koje nude prečace za pojedine opcije, ali i dva okrugla gumba, pa za podešavanje osnovnih parametara glazbe nije potrebno micati pogled s ceste. Podno zaslona smješteni su središnji ventilacijski otvori, ali i komande dvozonskog klima uređaja, što uvijek hvalimo, a klima odlično hladi i po najtoplijim danima te ju je lako koristiti.
Prednja sjedala su dovoljno velika i udobna, a iako nisu sportska, prilično dobro drže u zavojima, a ni duge vožnje neće umoriti vozača ili putnike. Zahvaljujući podešavanju u svim smjerovima i najviši vozači će bez problema pronaći udobnu poziciju.
Na stražnjim sjedalima će se najbolje osjećati djeca, koja će imati mjesta u svim smjerovima, no odraslima će nedostajati mjesta i za koljena i za glavu. Danak je to vanjskog dizajna, a proizvođači ove klase automobila računaju kako se u 99% slučajeva straga voze samo djeca, što se u praksi pokazalo točnim.
Ne sviđa nam se i što prekidači električnih podizača nisu označeni, a po noći ni ne svijetle, pa je potrebno privikavanje i pamćenje gdje se oni nalaze. Ventilacija nije provedena na stražnja sjedala, a na središnjoj konzoli straga ne postoje nikakvi priključci. No zato će dobro doći naslon za ruke koji sadrži i dva nosača čaša.
Motor i vožnja
Po prvi puta Toyota u Corolli nudi izbor od dva hibridna motora, slabiji 1,8-litreni koji daje ukupnu snagu od 122 KS, te snažniji dvolitreni hibrid s ukupno 180 KS, kakav smo i testirali, a koji je kombiniran s CVT mjenjačem.
Ukupan dojam je dobar, a nije nam se samo svidjela buka u višim okretajima. Corolla ubrzava prilično dobro, a i održavanje visoke brzine ne stvara joj nikakav problem, a sve to je popraćeno i niskom potrošnjom. Tvornički podaci kažu da Corolla postiže maksimalnih 180 km/h, a za ubrzanje do stotke joj treba 7,9 sekundi, a u praksi je lako dostići navedeno.
CVT mjenjač je poboljšan u odnosu na prethodnu izvedbu, i dalje je podešen kako bi potrošnja bila što niža. Ugrađene su i lopatice za prebacivanje brzina na volanu, no vjerujemo kako će 99% kupaca tu opciju isprobati jednom i kasnije zaboraviti na nju, i to nije nimalo loše, jer ćete putem njih teško ostvariti bolje rezultate u odnosu da taj posao prepustite mjenjaču.
Ono što sve zasigurno zanima je i potrošnja. Da, Corolla Hybrid Sport je prilično štedljiv auto, a ukupan prosjek nam je bio 5,5 litara, i pritom nismo nimalo štedjeli, pa će oni s mirnijom nogom na gasu potrošnju lako spustiti na približno 5 litara.
Na otvorenoj cesti će potrošnja pasti koji decilitar ispod 5 litara, u gradu će pak biti oko 5,5 litara, dok će na autocesti pri brzini od 140 km/h ona biti oko 6,5 litara. Naravno, ako ćete stalno pritiskati gas do poda, potrošnja će rasti u prosjeku za 1 litru, no ubrzo ćete shvatiti kako za takvom vožnjom nema nikakve potrebe, te da dovoljno brzi možete biti i s nešto laganijom nogom na gasu.
Zaključak i cijene
Toyota Corolla 2.0 Hybrid Sport HB do registracije košta 216.024 kuna u što je uključena i dodatna oprema u vidu navigacije i zaštitne letvice kod prtljažnika, dok je cijena bez dodatne opreme 207.900 kuna. Trebamo napomenuti kako je u cijenu uključen aktualni popust, ali i metalik boja koja se inače doplaćuje 3.800 kuna.
Najpovoljnija Toyota Corolla 2.0 Hybrid Luna košta 188.900 kuna, dok je najskuplja izvedba Executive čija se cijena penje na 226.900 kuna. Ako vam pak ne treba toliko snage, Corolla Hybrid sa 122 KS može biti vaša za 160.900 kuna, a s istom Sport opremom je jeftinija 16.000 kuna, odnosno cijena joj je 191.900 kuna.
Još povoljnija je Corolla s benzinskim motorom i sa 116 KS, čije cijene kreću od 139.900 kuna za početni Terra paket opreme, dok za Sport izvedbu treba izdvojiti 177.900 kuna.
I što reći na kraju, nedostaje li nam dizelski motor? U principu ne. Corolla Hybrid je prilično štedljiv auto, a i dobro ide, i jedino što vozaču dizel automobila može nedostajati je nedostatak okretnog momenta, jer se međuubrzanja nikako ne mogu mjeriti s automobilima pokretanim dizel motorom. A ako bez toga možete, Corolla Hybrid je prilično dobar izbor.
Učitavam komentare ...