Legenda se vratila
Toyota GR Supra 3.0 AT8 Sport Premium TEST
Svi ljubitelji Supre s nestrpljenjem su čekali dva desetljeća do premijere nove, pete po redu generacije ovog legendarnog Toyotinog modela, a što je najvažnije, novi model ne razočarava u ničemu!
Legenda je ponovo s nama, a nikad nije bila bolja! Iako zvuči kao rečenica koju često upotrebljavaju marketinški stručnjaci, ovog puta ćemo je koristiti i mi s novinarske strane, jer je u ovom slučaju jednostavno točna!
Legenda o Supri počinje davne 1978. godine kada je Supra ustvari bila bazirana na manjem modelu Celica s kojom je dijelila i dio karoserijskih dijelova, a razlikovao ih je samo šestocilindrični motor kojeg je pod haubom skrivala Supra. Već 1981. godine stiže druga generacija koja je koristila isti princip kao i prva – auto je baziran na Celici, ali umjesto motora s četiri cilindra, Celica Supra ima motor sa šest cilindara.
Toyota u veljači 1986. godine predstavlja treću generaciju Supre, a ovog puta je riječ o potpuno novom automobilu kojeg više ništa ne veže uz Celicu, a tijekom proizvodnje je imala ugrađenih nekoliko različitih motora snage od 158 do 276 KS. No 1993. godine stiže četvrta generacija Supre, koja se proizvodila sve do 2002. godine, no u Europi se službeno prodavala samo kraće razdoblje. Model je to na koji će prvo pomisliti svi kada im se spomene ime Supra, a to je jedan od zasigurno najviše tuniranih automobila u povijesti, a ovakvu Supru ste mogli vidjeti i u filmu Brzi i žestoki.
U ponudi su bila dva motora, trolitreni atmosferski s 220 KS i trolitreni s turbo punjačem koji je razvijao 326 KS na europskom tržištu i nudio 441 Nm okretnog momenta. I nakon velikog uspjeha, neki novi vjetrovi su zapuhali u Toyoti i ona je samo prestala proizvoditi sportske automobile, no u posljednje se vrijeme budi i polako vraća i sportsku notu na svoje modele, a pritom upotrebljava skraćenicu GR koja označava Gazoo Racing.
Dizajn i praktičnost
Toyota GR Supra je jednostavno lijepa! I mogli bi tu stati, no nećemo. Jer ljepota je u oku promatrača. Nekima prednji kraj nije dovoljno sportski i oštar, no nas linije svjetala podsjećaju na prethodnu generaciju, dok nas nos podsjeća na nos Formule 1. Iako je dio otvora lažan, oni tu nisu bez razloga. Toyota je pripremila GR Supru za tunere koji će te otvore koristiti kod prerada.
No bez obzira na sve, kada u retrovizoru vidite da vam se približava nova Supra, prirodno vam dođe da se pomaknete u desnu traku, bez obzira koliko vam se ona brzo ili sporo približava. Stražnji kraj je napuhnut i nabrijan, s dvije ispušne cijevi, tankim i dugim svjetlima i spojlerom koji završava poklopac prtljažnika, a u donji dio branika je smješteno svjetlo za vožnju unazad koji opet podsjeća na Formulu 1 i njihovo svjetlo za maglu.
Pogled na bok otkriva dugu prednju haubu i kratku kabinu te prilično brz završetak karoserije, a tu su i 19-inčni aluminijski naplatci koji Supri odlično stoje. I još je nešto neobično na Supri – krov! Naime, na njemu su dvije ''grbe'' koje se nalaze iznad sjedala, a služe tome da putnici imaju prostora za glavu, a da je to važno znat će svatko tko je viši od prosjeka. Pa tako i ja, koji sa 196 cm visine stanem taman u Supru, a krov mi ni u jednom trenutku nije smetao.
Da, GR Supra ima i prtljažnik kojemu se pristupa putem trećih vratiju, a nudi 290 litara obujma. Dovoljno za kratko putovanje za dvoje, a dobro dođe i što nema pregrade između kabine i njega, pa je torbice moguće između sjedala gurnuti u prtljažnik kako ne bi smetale u kabini.
Unutrašnjost
Čim se sjednete odmah je jasno koka ipak ne sjedite u japanskom automobilu, već u njemačkom. Da, unutrašnjost je preuzeta od BMW-a i prilagođena Supri. Nismo do sada spominjali tu vezu o kojoj sve znaju i ptice na grani, a njome ćemo se pozabaviti u dijelu o motoru i vožnji.
GR Supra je tipičan dvosjed – sjedi se nisko i u poluležećem položaju, a prostranost je sasvim dovoljna. Već sam spomenuo da i dvometraš može voziti Supru, no tu je negdje granica, jer bi višima moglo ponestati prostora za noge. Iako sam se ponekad osjećao skučeno, ni nakon duže vožnje se nisam osjećao umorno. Sjedala su presvučena kožom i jednako udobno, koliko i dobro drže tijelo u zavojima, a središnji dio između sjedala je odlično pogođene visine i s vrlo udobnim naslonom za ruku. Prekidači su preuzeti iz BMW-a, a uz Sport Premium paket opreme serijski dolazi i JBL ozvučenje s 12 zvučnika koji uspješno nadglašavaju zvuk motora i stvaraju koncertni ugođaj.
Spomenuli smo kako je dobro što ne postoji pregrada između kabine i prtljažnika, jer pretinaca za stvari jednostavno nedostaje u kabini. Tu su držači za čaše i polica za mobitel, ali torbicu nemate gdje staviti. No, to su mane obiteljskih automobila, a kad su u Toyoti stvarali Supru, neke puno važnije stvari su bile na pameti.
Motor i vožnja
Da odmah raščistimo situaciju, da nema suradnje s BMW-om ne bi bilo ni Supre, stoga svi oni koji to ''hejtaju'' neka produže dalje! U današnje vrijeme globalizacije i zajedničkih modela, trebali bi biti sretni da se ovakvi automobili još uopće stvaraju, jer bi u budućnosti jednostavno mogli izumrijeti, kao dinosauri.
Jedan od glavnih razloga suradnje je i BMW-ov trolitreni turbo benzinac sa 6 cilindara koji je pokretao testnu Supru, a koji raspolaže s 340 KS i 500 Nm okretnog momenta koji je dostupan već od 1.600 okretaja, pa sve do 4.500 okretaja, a uparen je s odličnim 8-brzinskim automatskim mjenjačem, koji je također BMW-ov.
Ubrzanja su brza i u normalnom modu, a kad se prebaci u Sport mod, GR Supra postaje glasna, a s manje osjetljivim ESP sustavom i mnogo zabavnija za vožnju, a istovremeno prolazi kroz zavoje kao po tračnicama i ponekad mislite da ju je stvarno teško izbaciti iz putanje. Promjena pravaca kretanja također odrađuje jako dobro, a prava je šteta da motor gubi snagu iznad malo više od 5.500 okretaja, pa ga je nepotrebno dizati iznad toga i tjerati u do crvenog područja.
S druge strane, GR Supra može biti i jako pitoma, te je prava uživancija njome lagano voziti starom jadranskom magistralom, kada ne stvara previše buke, a udobnost je na visokoj razini. Općenito nas je udobnost oduševila, pa ni oštećene ceste neće stvarati nikakav problem.
Iako se kod ovakvih automobila potrošnja ne gleda, bili smo iznenađeni prosjekom od svega 9,9 litara, a nije da smo se vozili penzionerski. Naravno potrošnja dosta varira, pa GR Supra troši između 7,5 litara na otvorenoj cesti, pa do 11 litara u gradu s nešto težom nogom na papučici gasa. Sve u svemu, dobar rezultat.
Zaključak i cijene
Testna Toyota GR Supra 3.0 AT8 Sport Premium košta 610.000 kn i od dodatne opreme je imala crvenu boju u vrijednosti od 4.900 kn, a to je i jedino što se može nadoplatiti na GR Supru. Doduše, doplata za metalik boju je nešto veća i iznosi 9.800 kuna.
Trenutno je jedini drugi izbor paket opreme Sport koji je povoljniji 20.000 kuna, a od opreme testnog modela mu nedostaje head-up zaslon, crna kožna sjedala, JBL ozvučenje s 12 zvučnika, bežični punjač za mobitele, dodatno osvjetljenje kabine i 12V utičnica u prtljažniku. Ako vam to nije neophodno onda možete kupiti GR Supru i ispod 600.000 kuna.
GR Supra nam je jako prirasla srcu i teško smo je vratili, no već je najavljena nešto slabija izvedba s dvolitrenim motorom i 258 KS, pa jedva čekamo ponovno druženje!
Učitavam komentare ...