Štedljiv i udoban sedmerosjed
Toyota Highlander 2.5 VVT-i HSD AWD Premium Hybrid TEST
Četvrta generacija Toyote Highlander konačno je našla put i europskim kupcima, a osim skladnog dizajna, ovaj model nudi i mnogo prostora, te štedljiv i sposoban pogonski sklop.
Toyota Highlander, veliki SUV sa 7 sjedala postoji još od 2000. godine, kada je predstavljena prva generacija i koja je napravila značajan uspjeh, posebice u Sjedinjenim Američkim Državama, a čak tri generaciju su trebale proći kako bi Toyota navedeni model ponudila i europskim kupcima.
Četvrta generacija ove je godine stigla na europsko tržište, no premijeru je imala još u travnju na Salonu automobila u New Yorku, a na tamošnjem se tržištu nudi i izvedba s V6 benzinskim motorom, dok se europski, ali i domaći kupci, moraju zadovoljiti isključivo hibridnom izvedbom, a danak tome je i visoka potrošnja V6 modela, kao i visok CO2.
Kako nudi sedam sjedala, Highlander bi mogli lako nazvati i nasljednikom monovolumenskih Toyoti kojih više nema u ponudi, no oblikom je sigurno atraktivniji od takvih modela. Ipak se danas sve svodi na razne izvedbe SUV modela. Osim toga, Highlander puca na sam vrh klase, jer osim mnogo prostora nudi i mnogo opreme koja se kod konkurencije dodatno naplaćuje, što u kombinaciji s hibridnim pogonom i dobrom 10-godišnjom garancijom čini ovaj model još atraktivnijim.
Dizajn i praktičnost
Iako je glavno Highlanderovo tržište ono u SAD-u, izgledom se to uopće ne primijeti. Dapače, izgled bi se mogao svidjeti europskim kupcima jer su u Toyoti dobro odradili svoj posao i sakrili pozamašne dimenzije ovog modela. Naime, Highlander je dug 4966 mm, širok 1930 mm i visok 1755 mm, te uz udaljenost od tla, koja mjeri 202 mm, riječ je o prilično velikom automobilu.
Sprijeda dominira velika maska motora s velikim kromiranim obrubom oko maske, ali i oko samog Toyotinog znaka, dok su LED svjetla manja od očekivanja za ovako velik automobil. No sve je skladno i dopadljivo, a isto se može reći i za dizajn stražnjeg dijela koji donosi veliki poklopac prtljažnika te izdužena svjetla koja podsjećaju na neke druge Toyotine modele.
Gledajući s boka, vide se posebno naglašenim blatobranima koji skrivaju velike, 20-inčne aluminijske naplatke s gumama dimenzija 235/55 R20, a gledajući s boka primjetan je i poveći krovni spojler. Sve u svemu, bez obzira na to što dizajn nije napadan, Highlander izgleda moćno.
Prtljažni prostor je lako dostupan uz širok otvor i niski utovarni prag, a čak i s podignutim svim sjedalima obujam mu je 241 litru, a već preklapanjem stražnja dva sjedala dobivate prostor koji ima obujam od 570 litara, koji također može varirati radi klizne klupe u drugom redu sjedala. Kada se preklopi i drugi red, dobiva se ravna utovarna površina, a obujam raste na velikih 1909 litara.
Unutrašnjost
Prostranost i udobnost, dvije su riječi koje bi najbolje mogle opisati unutrašnjost Highlandera. A kako i ne bi kada je riječ o prilično velikom SUV-u. Unutrašnjost je dizajnerski napravljena u klasičnom Toyota dizajnu, no luksuz je vidljiv na svakom kutku.
Ispred vozača se nalazi analogna instrument ploča u kombinaciji sa 7-inčnim središnjim ekranom putem kojeg je moguće pratiti sve funkcije vozila, dok vrhom središnje konzole dominira veliki 12,3-inčni multimedijski zaslon, a tik ispod njega su postavljene fizičke tipke za upravljanje klimatizacijom. Unutrašnjost donosi i mnogo raznih pretinaca i priključaka, a tu su i drveni umetci.
Velika i udobna sjedala su prevučena perforiranom kožom te su grijana i hlađena sprijeda, dok su dva vanjska sjedala straga samo grijana. Podešavanje je izdašno, a sjedala su iznimno udobna i na dugim putovanjima. Prostora je na pretek, kako sprijeda, tako i u drugom redu, koji je pomičan za 18 cm, dok će se na dva sjedala u trećem redu udobno ipak smjestiti tek djeca. Za pohvalu je što i treći red sjedala ima ventilacijske otvore, dok drugi red, osim ventilacijskih otvora, ima i mogućnost podešavanja temperature, jer Highlander dolazi s trozonskim klima uređajem.
Toyota se posebno pobrinula kako bi i vozači i svim putnicima bilo udobno i ugodno, a Premium oprema donosi i veliki panoramski stakleni krov koji se može otvoriti, a donosi i mnogo svjetlosti u unutrašnjost, pa se prostor doima još većim.
Motor i vožnja
Hibridni pogonski sustav koji pokreće Highlander se sastoji od 2,5-litrenog atmosferskog benzinca s Atkinsonovim ciklusom rada, tu je i promjenjivi rad ventila VVT, a sve to je povezano i s dva elektromotora i baterijom. Sveukupna snaga koju razvija ovaj sustav je 182 kW, odnosno 248 KS, dok je najveći okretni moment 270 Nm. I dok se najveća snaga dobiva pri 6000 okretaja, najveći je moment dostupan pri 4300 okretaja. Mjenjač je CVT bestupanjski, dok je pogon na sve kotače elektrificiran.
Highlander je lako voziti kao i bilo koji drugi automobil, bez obzira na masu praznog vozila od preko 2 tone, a i kad se optereti sa svih 705 kg nosivosti, snage mu ne nedostaje. Doduše, Highlander nije sportaš, ali nije ni namijenjen takvom načinu vožnje.
Ako vam noga na papučici gasa nije preteška, Highlander postaje istinska udobna limuzina iz koje ćete s visoka gledati ostale sudionike u prometu, a tada je vožnja iznimno tiha, a i potrošnja će vas oduševiti. Nama je prosjek bio 7,4 litre, to je izvrstan rezultat za ovako veliko i teško vozilo.
Nismo ga vozili previše štedljivo, ali nismo ni (pre)često stiskali papučicu gasa do poda, već smo uglavnom vozili onako kako će to činiti i prosječan vozač. U gradu se potrošnja kreće oko 7 litara, ako se vozite u kreni-stani kolonama, dok će na otvorenoj cesti i uz malo pažnje ona pasti i na 6 litara. Na autocesti se potrošnje kreće oko 8 litara, a raste na 10 litara ako se vozite dosta iznad ograničenja.
Highlander je i prilično sposoban automobil ako ga prebacite u Sport način rada, no, barem po nama taj način rada mu ne pristaje, jer često dolazi do trzanja i nepotrebnog odlaska motora u (pre)visoke okretaje, a tada je i buka veća.
Iako možda neće stići kamo i Land Cruiser, s Highlanderom slobodno možete sići s asfalta i istražiti prirodne ljepote lijepe naše. To mu omogućuje i 202 mm velika udaljenost od tla, ali i elektronski pogon na sve kotače. Naime, stražnji diferencijal je elektrificiran, a uz pomoć tipke Trail, snaga se prenosi na kotače koji najbolje prianjaju na tlo. To su i više nego dovoljne mogućnosti koje će trebati možda 20 % kupaca, no Highlander to nudi, pa gotovo uvijek možete biti sigurni.
Zaključak i cijene
Toyota Highlander 2.5 VVT-i HSD AWD Premium Hybrid najskuplji je modl u ponudi i košta 522.500 kuna, a doplatiti se može eventualno za posebnu boju (5.100 kn) ili za bočne stepenice (5.980 kn) te kuku (10.980 kn). I to je to, sve ostalo što se na ovom modelu može imati ugrađeno, ugrađeno je serijski.
I početni model Elegance ima mnogo opreme, a njegova je cijena 424.000 kuna, dok srednji paket opreme Executive košta 472.500 kuna donosi mnogo šminke i tehnologije, no ni jedan od ovih paketa ne nude panoramski krov ni uz nadoplatu, a ne nude ni hlađenje sjedala, ili pk head-up displej.
Highlander je jedno zaista specijalno vozilo koje je dobro pogođeno i za europske kupce, a nudi i iznimno štedljiv pogonski sklop, pa ne sumnjamo kako će biti čest izbor onih kojima je Land Cruiser ipak malo previše ''konzervativan'' i žele automobil još modernijih linija. Iako će se mnogima cijena činiti visoka, svakako savjetujemo da na konfiguratorima konkurencije jednako opremite vozila, pa ćete vidjeti koliko je Highlander povoljniji od njih. I ne zaboravite da s ovim automobilom dobivate i garanciju od čak 10 godina!
Učitavam komentare ...