Idealan za uštede u vožnji
Toyota Prius 1.8 VVT-i HSD Sol TEST
Toyotin hibrid Prius je idealan za gradsku vožnju jer troši na kapaljku, a četvrta generacija je dodatno poboljšana pa je vozačko iskustvo dok se vozimo na struju još naprednije.
Testna Toyota Prius dolazi u kombinaciji s 1.8 benzinskim motorom snage 98 KS s prednjim pogonom plus naprijed postavljenim sinkronim izmjeničnim elektromotorom s permanentnim magnetom snage 53 kW te je time ukupna snaga hibridnog sustava 122 KS (90 kW). Prethodna generacija je imala ukupno 136 KS. Nikal-Metal hidrid (NiMH) baterije su kapaciteta 6,5 Ah (ukupno je u podnici poslagano 28 baterijskih modula) te su manje mase nego na prethodnoj trećoj generaciji pa se razlika u snazi u odnosu na prethodni, jači model u praksi ne osjeti (masa vozila je manja za 60 kilograma). Na kraju testa smo vrlo zadovoljni jer smo u gradskoj vožnji imali potrošnju između 4 i 5 litara, najčešće oko 4,4 litre dok se ukupan prosjek s izvangradskom vožnjom i vožnjom po autocesti povećao u konačnici na 5,4 litre.
Maksimalno smo se na struju uspjeli voziti 58 km/h, na ravnoj dionici od trenutka ubrzavanja na EV način vožnje do trenutka kada se pokrenuo benzinski motor. Nije loše, s obzirom na masu vozila od 1450 kilograma, a maksimalno se na baterije može voziti nekoliko kilometara. Jasno, baterije se u vožnji stalno nadopunjavaju pa sve ovisi jesmo li u koloni ili se konstantno vozimo. U Priusu nema nikakvih analognih instrumenata, sve je digitalizirano i sve se tijekom vožnje može pratiti bilo na 4,2-inčnom informacijskom ekranu središnje postavljenom ili pak preko infotainment sustava na središnjem ekranu dijagonale 7 inča koji je osjetljiv i na dodir.
Dakle, Toyota Prius je hibridno vozilo namijenjeno onima koji znaju kako voziti ovakav tip vozila jer ako se stalno vozi izvan grada s punim gasom onda se gubi benefit kakav dobijemo čestim kočenjem i otpuštanjem papučice gasa – punjenje baterija čiji se kapacitet troši na potrošače unutar vozila, na vožnju samo na struju te kao ispomoć osrednje jakom 1,8-litrenom benzincu. U konačnici, ukupna snaga testiranog Priusa je 122 KS, a od bitnih performansi ističemo maksimalnu brzinu 180 km/h te 10,6 sekundi od 0 do 100 km/h.
Jasno, sve ovisi i koji način vožnje odaberemo jer se preko gumba može birati između Eco, normalnog i sportskog načina vožnje. U praksi, razlike su vrlo velike i Prius se totalno drugačije ponaša u pojedinim spomenutim načinima. Tako se u Sport načinu papučicu gasa treba vrlo malo dodirivati jer je vrlo osjetljiva na naš pritisak noge, ali je i sam automobil agilniji pa ako se negdje žurite onda je to taj način, u kojem se najviše forsira benzinski motor već od samog starta, uz ispomoć električnog. U ekološkom načinu Prius je puno tromiji i doslovce ne dopušta da ga preforsiramo ako ne forsiramo pritisak na papučicu gasa.
Ubrzavanja su tada puno sporija i sve traje puno duže, ali se štedi i na gorivu. A to je smisao kupnje i posjedovanja hibridnog vozila. Spomenimo i CVT mjenjač (kontinuirano varijabilni prijenos) koji je vrlo ugodan u vožnji jer nema promjena stupnjeva prijenosa nego će Prius s mjesta, poput zrakoplova, konstantno ubrzavati sve dok ne dostigne željenu ili maksimalnu brzinu. Istovremeno, kad se motor forsira onda se čuje dosta glasno, ali ponavljamo da ovo nije automobil koji ćete stiskati nego ćete optimalno voziti, uz umjerena ubrzavanja.
S dužinom 4540 mm i međuosovinskim razmakom 2700 mm Prius je vrlo udoban u vožnji, karoserija i šasija su utegnute tako da nema nikakvog škripuckanja čak i kada skrećemo u garažu na nizbrdici, pod kutom u kojem se šasija ipak može uvijati. Posao je time dobro napravljen. Prius je u vožnji solidno pregledan (stražnji kraj traži privikavanje), ima parking senzore te stražnju kameru koja olakšava parkiranje i izlazak unatrag na glavnu cestu.
U vozilu dužine 4540 mm (60 mm duži nego prethodnik) ima jako puno mjesta, u svakom smjeru je prostran i komforno je sjedenje, bilo naprijed bilo natrag. Oduševljava prtljažnik obujma 378 litara (502 litre ako prostor napunimo do krova, a sa spuštenim stražnjim sjedalima 1558 litara) čija se peta vrata vrlo visoko odnosno praktički okomito otvaraju tako da je moguć utovar tereta direktno iz zraka, na primjer s dizalicom. Otvor prtljažnika je zaista impozantan.
U testnom Priusu bijele boje dobro su skombinirane crna i siva boja unutrašnjosti, ima i dosta bijelog perla laka u središnjem dijelu pa Prius izgleda pomalo neobično u toj kombinaciji.
Sol paket opreme je srednji paket, a već osnovni paket Luna (s kojim je cijena Priusa 214.900 kuna umanjeno za 30.000 kuna kada budu mogući poticaji za kupnju hibridnih vozila) donosi automatski dvozonski klima uređaj, Touch2 ekran dijagonale 7 inča, Bluetooth, USB i šest zvučnika, kameru, upravljač podesiv po visini i dubini, središnji naslon za ruke, vozačevo sjedalo podesivo u šest smjerova, ulazak u vozilo i pokretanje motora bez ključa. Izvana su prisutna Bi-LED svjetla te 15-colne gume. Paket Sol donosi 17-colne aluminijske naplatke i to je jedina razlika izvana dok se u unutrašnjosti dobiju upravljač presvučen kožom, grijanje prednjih sjedala, parking senzori i sigurnosna tehnologija sustav upozorenja za vozila u mrtvom kutu te pomoć pri kretanju na uzbrdici.
Zgodno je što se napredne sigurnosne tehnologije dobiju već u početnom paketu Luna - automatsko kočenje u slučaju opasnosti od sudara, prepoznavanje pješaka, upozorenje za napuštanje prometne trake, automatska promjena dugih i kratkih svjetala, prepoznavanje prometnih znakova, tempomat s prilagodbom brzine pomoću radara (fantastično za vožnju po autocesti), sedam zračnih jastuka.
Cijena za Toyotu Prius
Testna Toyota Prius s paketom opreme Sol ima cijenu 239.900 kuna (umanjeno za 30.000 kuna ekoloških poticaja cijena je 209.900 kuna) dok se najjači paket opreme Executive može dobiti po cijeni od 249.900 kuna.
Jasno, ostaje pitanje baterija te što kad se potroše odnosno izgube kapacitet – cijena zamjene baterija nije baš niska (recimo, za model Yaris hybrid cijena iznosi 13.300 kuna), Toyota nudi petogodišnje jamstvo, a uz godišnju doplatu od 200 kuna jamstvo se tako može produžiti do ukupno deset godina starosti pa ne govorimo o lošim uvjetima. Očekujemo da kroz sljedećih nekoliko godina dođe do znatnog pojeftinjenja baterija zbog sve masovnije ugradnje; onda je zaključak kako se u konačnici Prius isplati kupiti. Dodajmo i kako se pri plaćanju registracije plaća niža premija osiguranja jer se ne plaća snaga električnog motora pa je time osiguranje Priusa povoljnije nego osiguranje benzinskih i dizelskih modela iste snage. Prius je od 1997. godine, kada je predstavljen, vrlo popularno vozilo i među taksistima u cijelom svijetu, što također svjedoči o kvaliteti vozila.
Prvi servis će vas koštati oko 1.400 kuna, a svaki sljedeći oko 1000 kuna. Kad se uzmu u obzir niska potrošnja goriva, ušteda na registraciji, povoljna cijena servisa, mogućnost tihe vožnje na struju, ugodan CVT mjenjač u laganoj vožnji, opremljenost naročito u sigurnosnom dijelu, prostranost i udobnost zaključujemo kako je Prius dobra kupnja ukoliko ćete znati voziti na hibridni način, a Toyota vrlo često organizira i škole hibridne vožnje čime dodatno možete unaprijediti svoj način vožnje i ostvariti uštede.
Učitavam komentare ...