Bobina često stvara probleme
Bobina je indukciona zavojnica čija je glavna funkcija povećati napon akumulatora (12 V) na napon dovoljno velik (20-30 tisuća volti) da svjećica može zapaliti smjesu zraka i goriva. Vrlo često upravo bobina stvara probleme u radu motora koji se mogu manifestirati prekidanjem rada motora neovisno o broju okretaja.
Jeste li ponijeli sve bitno na godišnji odmor?
Obavezne i manje obavezne stvari koje trebate ponijeti na godišnji odmor.
9 savjeta za sigurniji odlazak na godišnji odmor
Prije odlaska na godišnji odmor obratite pozornost na savjete za sigurniju vožnju.
EGR ventil – često stvara probleme
Moderni automobili opremljeni su s exaust gasoline recirculation (EGR) ventilom koji pomaže u što boljem izgaranju i čistijem ispuhu. No, kada automobil zađe u godine tu nastaju problemi.
Kočnice su naši anđeli čuvari
Održavanje disk pločica takozvanih pakni i samih diskova od ključnog je značaja za sigurnost vožnje jer u opasnim i iznenadnim situacijama jedino se možemo pouzdati u kočnice. Ukoliko osjetimo vibracije na upravljaču tijekom kočenja potrebno je hitno u servis!
Vjetrobranska stakla – kako popraviti oštećenja?
Vjetrobranska stakla na novim vozilima izrađuju se iz triplex stakla. Slojeve odvaja folija na prvi pogled nevidljiva koja ujedno služi i kao okvir. Iako su stakla vrlo čvrsta kamenčići na cesti koji lete velikom brzinom mogu u tren oka načiniti pukotinu.
Sigurnost počinje od ispravno podešenog podvozja
Centriranje trapa se sastoji od podešavanja kuteva nagiba svakog kotača tako da su oni međusobno paralelni i horizontalni u odnosu na podlogu ceste. Dobro centriran trap omogućava dužu trajnost gume i bolje držanje smjera kretanja. Centriranje treba obaviti kada se mijenjaju dijelovi ovjesa,ugrađuju nove gume, ako automobil zanosi u jednu stranu ili ukoliko se gume nejednoliko troše.
Start/stop sustavi - štede gorivo, ali postoji i druga strana medalje
Potrošnja automobila može se smanjiti ako se u gradskoj stani-kreni gužvi automobil gasi kada dugo stoji na semaforu. Upravo zato u nove automobile ugrađuju se start/stop sustavi koji prilikom prebacivanja mjenjača u neutralni hod i otpuštanja spojke nakon nekoliko sekundi gase automobil.
Ukapljeni ili tekući naftni plin - alternativa dizelu
Koristi se kao pogonsko gorivo još od 1950-ih godina, a radi se u biti o mješavini ugljikovodikovih plinova, propana i butana u omjeru 60 : 40.
Na koliko bara pumpati gume!?
U tvorničkim uputstvima svakog automobila piše podatak na koliko bara treba pumpati prednje i stražnje gume.