TEST: 2022 Volkswagen Taigo 1.5 TSI DSG R-Line
Volkswagenov Taigo nam stiže iz Južne Amerike, a donosi coupe linije i više prostora nego T-Cross, pa vrlo sličnoj cijeni, a mi smo testirali najsnažniju inačicu sa 150 KS i s najbogatijim R-Line paketom opreme.
Povijest modela Taigo nije duga, jer se po prvi puta u javnosti pojavio u svibnju 2020. i to u Brazilu, ali pod imenom Nivus, a na europsko tržište stiže godinu dana kasnije i dobiva drugo ime – Taigo. Doduše, nekima će biti čudno da je cjenovno pozicioniran kao i T-Cross, od kojeg ipak nudi više prostora u kabini, no svaki je model namijenjen jednom profilu kupaca.
Model se temelji na MQB A0 platformi, a bratski je model Pola, s kojim dijeli i pojedine komponente, a ova platforma ne nudi mogućnost pogona na sve kotače, što kupci ovakvih modela ni ne traže. Europska se izvedba od originala razlikuje tek u detaljima, a Volkswagen je prilikom premijere rekao kako je ovo prvi coupe SUV ove klase na europskom tržištu. Može se dobiti s jednolitrenim turbo benzincem u izvedbi s 95 KS i 110 KS, te s 1,5-litrenim benzincem snage 150 KS, kakav smo imali i na testu, a koji je bio kombiniran s najboljim paketom opreme R-Line.
Dizajn i praktičnost
Iako je dizajniran prilično konzervativno, kao i velika većina ostalih modela Volkswagena, Taigu se ne može poreći atraktivnost. Uz to, lako ga je razlikovati od T-Crossa, ali i od većeg T-Roca, što je danas često nemoguće između modela iz iste kuće. Naravno, atraktivnosti pridonosi i R-Line oprema koja donosi veće naplatke i decentne spojlere i naglaske na karoseriji.
Prednja svjetla dolaze s C oblikom LED dnevnih svjetala koji se nastavljaju preko sportske maske i time čine cjelinu. Crni detalji na braniku koji ga zaokružuju i svjetla za maglu koja su smještena u samom kutu branika daju dinamičan dizajn.
Gledajući s boka, do C nosača Taigo izgleda kao svaki drugi SUV ili kompakt, no nakon toga slijedi malo položenija linija koja mu daje coupeovski izgled. Doduše, linija nije jako položena, kao kod nekih većih coupe SUV modela, jer jednostavno nije bilo prostora za tako nešto, jer je dužina morala ostati dovoljno kompaktna. Taigo je dug 4266 mm, širok 1757 mm i visok 1515 mm, dok mu je međuosovinski razmak dug 2554 mm.
Stražnji dio je okruglastog oblika sa spojenim stražnjim svjetlima, što je u posljednje vrijeme sve češće rješenja stražnjih svjetala, a donosi prtljažnik koji u osnovi zaprima 455 litara, što je jednako kao i T-Cross, dok je s preklopljenim stražnjim sjedalima obujam prtljažnika 1281 litru. Naravno, tada je utovarna površina ravna.
Unutrašnjost
U unutrašnjosti je sve poznato i nema nikakvih iznenađenja. Ispred vozača se nalazi TFT ekran dijagonale 10,25 inča, koja se nalazi na popisu dodatne opreme, a koju je moguće konfigurirati rema vlastitim željama, a u produžetku, odnosno na najvišem dijelu središnje konzole se nalazi 8-inčni multimedijski zaslon koji dolazi s podrškom za spajanje s Android i Apple CarPlay uređajima. Sa svake strane su i dva okrugla gumba za podešavanje.
Svakako moramo pohvaliti odvojeno podešavanje klimatizacije. Doduše, ono se radi klizanjem po površinama, no ipak je jednostavnije nego lutati izbornicima. Testni je model imao dvozonsku klimu, a tik ispod nje se nalaze dva USB-C priključka. I straga su još dva dodatna USB-C priključka, a prava je šteta što ne postoji barem jedan standardni USB priključak, jer ipak većina korisnika koristi baš takav priključak, pa će biti potrebno kupovati adaptere.
Tu je i polica za bežično punjenje mobitela, a za pohvalu je što Taigo još uvijek dolazi s prilično standardnom ručicom automatskog mjenjača, jer je njima ipak lakše upravljati nego tipkama. I tu sada dolaze dva retro detalja – klasična ručica ručne kočnice, ali i upaljač! Da, dobro ste pročitali, Taigo dolazi s upaljačem, i moramo priznati kako se ne možemo sjetiti kada je posljednji put u redakciji bio automobil koji je došao s upaljačem!
Što se tiče prostranosti, sprijeda je raskošno, pa se i izrazito visoki ljudi mogu lako smjestiti, a sportska sjedala bi ipak mogla imati malo više bočnog oslonca. Za pohvalu je središnji naslon za ruke koji je dovoljno udoban i za dulju vožnju. A zanimljivo je i kako straga ima dovoljno mjesta, posebice za glavu, jer linija krova ipak počinje padati iza tog dijela, a mjesta za koljena će nedostajati tek kada sprijeda sjede visoke osobe. Kako smo već spomenuli, straga su dva USB-C punjača, no ipak nema ventilacijskih otvora.
Motor i vožnja
Testni model je i najsnažnija izvedba u ponudi, a riječ je o 1,5-litrenom turbo benzincu koji razvija maksimalnu snagu od 110 kW/150 KS i nudi okretni moment od 250 Nm koji je dostupan već od 1500 okretaja. Motor je uparen sa 7-stupanjskim automatskim mjenjačem s dvije spojke a pogon je isključivo na prednje kotače.
Performanse nisu nimalo loše, pa za ubrzanje od 0 do 100 km/h treba 8,3 sekunde, dok mu je maksimalna brzina 212 km/h. No to nije nikako i putna brzina jer je buka pri toj brzini prevelika. Razina buke je dobra do oko 155 km/h, kada Taigo postaje sve bučniji, a onda mu je i potrošnja ionako viša, pa je najbolje voziti unutar brzinskih ograničenja.
Što se pak same potrošnje tiče, nakon tjedan dana druženja prosjek nam je bio 6,9 litara, što je dobar rezultat za automobil ovakve vrste s automatskim mjenjačem. Posebice ako se uzme u obzir kako nema nikakve hibridne tehnologije, već je riječ o čistokrvnom benzincu. A zanimljivo je kako u svim uvjetima, odnosno i u gradskoj gužvi, i na autocesti troši otprilike oko 7 litara goriva, dok potrošnja pada na oko 5 litara pri nježnijoj vožnji otvorenim cestama.
Vozačka pozicija je dobra, a vožnja je udobna, iako je podvozje podešeno nešto tvrđe, a mogli bi reći i klasično za Volkswagen. Vožnja kroz zavoje je dobra, i nema velikog naginjanja karoserije, a kod pretjerivanja voli pobjeći prednji dio. No ovo ipak nije sportski automobil, već obiteljski, pa je Volkswagen ipak drugačije podesio ovaj model.
Težina praznog vozila je tek malo veća od 1300 kg, no više je važno napomenuti kako je nosivost 446 kg. Ipak smo očekivali malo veću nosivost, dok s druge strane može povući prikolicu do 1200 kg s kočnicama, odnosno 650 kg bez kočnica.
Zaključak i cijene
Testni Volkswagen Taigo 1.5 TSI DSG R-Line do registracije košta 236.568 kuna (31.398 eur), što nije mali iznos. Doduše, bez dodatne opreme cijena za R-Line opremu starta od 200.616 kn (26.626 eur). Uštedjeti možete malo ako se odlučite za slabiju izvedbu sa 110 KS, koja u kombinaciji s automatskim mjenjačem košta 192.579 kn (25.559 eur), a ako se odlučite za ručni mjenjač u izvedbi sa 110 KS tada štedite već ozbiljan novac, jer takva izvedba kreće već od 174.263 kn (23.128 eur).
Najpovoljniji Taigo dolazi s opremom Life i jednolitrenim turbo benzince s 95 KS i 5-stupanjskim mjenjačem, a njegova cijena je 151.332 kune i u trenutku pisanja ovog teksta, jedan je od najpovoljnijih gradskih SUV modela.
Volkswagen Taigo je dobro pogođen model sa zanimljivim dizajnom i fer cijenom, pa ni ne čudi što ga se sve češće može vidjeti i na domaćim prometnicama, a isto je zanimljivo kako ga je lakše vidjeti nego model T-Cross, koji se prodaje već neko vrijeme!
Učitavam komentare ...