Atraktivan i štedljiv
Honda Jazz Crosstar 1.5 Hybrid Executive 2-Tone TEST
Nova izvedba Jazz Crosstar kombinira klasičnu Jazzovu prostranost u trenutno najtraženiji SUV oblik i stvara jedan jako dobar automobil koji je ujedno i jedan od oku najprivlačnijih modela Jazz ikada, ako gledamo reakcije prolaznika.
Ovo ljeto na naše je tržište stigla četvrta generacija Honde Jazz koja je ujedno donijela i nekoliko važnih novosti. Jedna od onih najvažnijih je i isključivo hibridni pogon, ali uz to Jazz sada dolazi i u novoj Crosstar izvedbi koja koketira s aktualnim SUV trendovima, a prema reakcijama prolaznika za vrijeme testa, ne sumnjamo kako je ovo najprivlačniji Jazz dosad.
Jedina je šteta što Jazz Crosstar dolazi isključivo s najskupljim Executive paketom opreme što na kraju i dodatno diže ionako visoku cijenu. No bez obzira na to očekujemo kako ćemo na našim cestama više viđati ovakvu a ne ''običnu'' izvedbu Jazza.
Iako nikad nije bio u vrhu prodaje u svojoj klasi, Jazz je uvijek imao ono nešto što su vlasnici tek naknadno shvatili i na kraju teškog srca prodali svoj primjerak, osim kada su ga mijenjali za novi model. A novi Jazz će nastaviti istim putem.
Dizajn i praktičnost
Od prvog do najnovijeg Jazza Honda koristi osnovne monovolumenske linije. Iako nije riječ o pravom monovolumenskom vozilu, Jazz zahvaljujući tako podignutoj karoseriji nudi više prostora od konkurencije, a tu je i uvijek prisutna magična stražnja klupa, čija se sjedeća površina može podići i onda u vozilu možete prevoziti različite gabaritnije predmete.
Jazz Crosstar u odnosu na klasičnu izvedbu ima u potpunosti drugačiji prednji i stražnji branik, koji su robusniji i zato mu daju i ozbiljniji izgled. Sprijeda su tu LED svjetla sa zanimljivim dizajnerskim potpisom LED dnevnih svjetala, a straga mu robusnost daje i lažni difuzor srebrne boje.
U odnosu na prethodnika, Jazz straga ima i najveće dizajnerske promjene jer su svjetla po prvi puta postavljena vodoravno, no bez obzira na to, otvor prtljažnog prostora je i dalje dovoljno širok kako bi lako mogli utovariti gabaritnije predmete.
Gledajući s boka, Jazz Crosstar ima karoseriju dodatno udaljenu od tla koja iznosi 152 mm u odnosu na 136 mm kod standardne izvedbe, a tu su i plastične zaštite oko čitavog vozila i srebrni krovni nosači, kao i dvobojni 16-inčni aluminijski naplatci.
Kao što smo rekli, Jazz Crosstar ima mnogo prostora i veliku praktičnost, no prtljažnik u osnovi broji svega 298 litara obujma, iako na prvi pogled djeluje veći. Kada se preklopi stražnja klupa obujam mu raste na korisnih 1.199 litara obujma, no treba naglasiti kako mu je nosivost 385 kg, pa treba paziti koliko je težak teret koji mislite prevoziti.
Unutrašnjost
Potpuno nova unutrašnjost je dizajnirana moderno i jednostavno, pa je prepuna tehnologije, a sve je postavljeno na pravo mjesto kako bi ergonomija bila odlična. Vrata se otvaraju široko pa je ulazak u lagano povišenu karoseriju i više nego lagan, a kada se smjestite ispred vas ćete prvo primijetiti novi dvokraki volan s bijelim umetcima. Presvučen je u kožu i dobro pogođene debljine te tako sjedi odlično u ruci.
Iza njega je smještena digitalna instrument ploča, koja serijski dolazi od najpovoljnije inačice Jazza, koja možda nema sve mogućnosti prilagodbe kao konkurencija, no iznimno je pregledna. Lijevo od nje, ispred ventilacijskog otvora je smješten držač za čaše, što će dobro doći i po ljeti i po zimi jer zrak koji cirkulira uvijek će dobro ohladiti ili zagrijati piće. Treba spomenuti i kako je sa suvozačke strane također jedan takav držač čaše. Naravno, tu je i niz ostalih korisnih pretinaca i polica, a za pohvalu je i što se ispred suvozača nalaze dva zatvorena pretinca, pa je lako razne sitnice sakriti od pogleda prolaznika.
Središnji multimedijski zaslon ima dijagonalu od 9 inča i opremljen je sa svime što je potrebno u današnje vrijeme, pa je tu podrška za Android Auto i Apple CarPlay, ima prijemnik za digitalni radio (DAB), a tu je i Bluetooth. Za dobar zvuk se brine 7 zvučnika i subwoofer, a tu su i četiri USB priključka, dva sprijeda i dva za putnike na stražnjim sjedalima. Tu je i najnoviji softver koji omogućuje ugodan rad.
Prostranost je na visokoj razini, kako sprijeda, tako i straga. Iako će se iza vozača dvometraša moći smjestiti još jedan dvometraš, on će imati dovoljno prostora za koljena, no nedostajat će mu prostor za glavu, no svi do 1,9 metara visine će se ugodno smjestiti na bilo kojem sjedalu. Jedino što može nedostajati putnicima na stražnjim sjedalima su dodatni otvori za zrak koji bi im brže doveli topli, odnosno svježi zrak.
Motor i vožnja
Jedina motorizacija nove Honde Jazz Crosstar je hibridni sustav koji se sastoji od 1,5-litrenog benzinskog motora i elektromotora koji daju ukupnu snagu sustava od 109 KS i pritom se nudi 253 Nm okretnog momenta, a čitav je sustav uparen s bestupanjskim CVT mjenjačem.
Iako se brojke čine male, dovoljne su za ugodnu vožnju u gotovo svim uvjetima, a jedino mu nedostaje daha pri višim brzinama na autocesti. U odnosu na standardni Jazz, radi većeg otpora zraka, ima i nešto malo lošije specifikacije, pa je tako maksimalna brzina koju postiže 173 km/h (- 2 km/h), dok ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 9,9 sekundi (+ 0,5 sekundi), što se u vožnji uopće ne osjeti.
No zauzvrat donosi iznimno nisku potrošnju, pa nam je tako Jazz Crosstar u prosjeku manje trošio od običnog Jazza, točnije 4,5 litre, uz napomenu kako je većinu vremena proveo na otvorenoj cesti. Na staroj cesti prema Varaždinu prosjek nam je bio svega 3,7 litara, dok će u gradu trošiti između 4 i 5 litara, a jedini ozbiljniji rast potrošnje je na autocesti pri brzinama višim od 140 km/h, kada ona raste i na 7 do 8 litara. No u odnosu na neke druge automobile ni to nije puno.
Iako je karoserija lagano povišena, iskustvo vožnje je gotovo istovjetno kao i kod standardnog Jazza, Naginjanje karoserije je jedva primjetno, osim ako ne pretjerujete, a i prelazak preko uspornika je prilično bezbolan, bez obzira jeste li u vozilu sami ili je ono u potpunosti natovareno.
Zaključak i cijene
Honda Jazz Crosstar 1.5 Hybrid Executive 2-Tone, kako joj je puno ime, nalazi se na samom vrhu cjenika, a cijena joj iznosi 227.990 kuna, a jedini drugi izbor za Jazz Crosstar je izvedba s jednobojnom karoserijom čija je prodajna cijena 223.990 kuna. Jedina opcija kod obje izvedbe je metalik boja koja se doplaćuje 4.000 kuna.
Oprema je izuzetno bogata u svim segmentima, pa tako izdvajamo prednji središnji zračni jastuk koji se nalazi između prednjih sjedala i omogućuje zaštitu između vozača i suvozača pri bočnim udarcima ili pak presvlake sjedala od vodonepropusnog materijala, što omogućuje kasnije lako čišćenje, kao i niz ostale opreme kakvu viđamo i samo u višim klasama.
Kao što smo već spomenuli, Jazz Crosstar nije najpovoljniji automobil u klasi, a Jazz nikad nije ni bio, no zato će budućim vlasnicima priuštiti sve najbolje što Honda može ponuditi u ovoj klasi automobila, a konačno je i Jazz dobio izgled za kojim ćete vidjeti da se ljudi okreću.
Učitavam komentare ...